مستقیم و بدون رتوش؛ امروز در بازار ارز چه گذشت؟

اقتصادی

روایت عینی خبرنگار ایرنا را درباره وقایع امروز بازار آزاد ارز با هم می‌خوانیم:

از پیش از ظهر امروز(سه شنبه) نگرانی دارندگان ارز از کاهش بیشتر بهای دلار سبب هجوم آنها به میدان فرودسی و چهار راه استانبول شده که پیامد آن، خودداری صرافی ها از انجام معاملات است.

مشاهدات عینی از چهار راه استانبول و خیابان های منتهی به آن نشان می دهد که هیچ یک از صرافی های مجاز مستقر در این محدوده، معاملات ارزی انجام نمی دهند و خریداران، فقط دلالان سرپایی اند که به شدت در بازار مشغولند.

در محدوده میدان فردوسی تا چهارراه استانبول، دلالان در حال رایزنی با مردمی هستند که از ترس افت قیمت ها سعی می کنند ارزهای خود را با سرعت بیشتری بفروشند اما دلالان یا قیمت های بسیار پایین پیشنهاد می کنند و یا حاضر به خرید نیستند.

حوالی ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه تابلو برخی صرافی ها روشن شده که نرخ فروش هر دلار در آن ۱۳ هزار تومان و هر یورو ۱۵ هزار تومان است اما دلالان بابت خرید هر دلار حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و بابت خرید هر یورو حدود ۱۴ هزار تومان پیشنهاد می کنند.

این در حالی است که در هفته گذشته قیمت دلار و یورو به عنوان ۲ ارز عمده جهش قیمتی بالایی ثبت کرده بود و اکنون بسیاری از مراجعه کنندگان به بازار برای فروش، کسانی هستند که در زمان گرانی، این ارزها آنها را خریده اند. البته در این شرایط شمار دیگری که اغلب دانشجو هستند با هدف تامین ارز دانشجوی برای خرید با قیمت بهتر به چهارراه استانبول آمده اند.

یکی از دلار فروشان سرپایی به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود ازدحام جمعیت، خرید و فروش چندانی انجام نمی شود زیرا هم خریداران احتیاط می کنند و هم فروشندگان به دلیل اینکه قیمت ها بسیار پایین آمده به ندرت حاضر به فروش می شوند.

علاوه بر یگان نیروی انتظامی مستقر در میدان سکه خیابان منوچهری، در خیابان های منتهی به چهار راه استانبول نیز به طور پراکنده سربازان نیروی انتظامی حضور دارند که به گفته آنان از زمان آغاز معاملات در بازار ارز تاکنون هیچ درگیری یا موارد خاص پیش نیامده است.

روند کاهش نرخ ارز از ظهر دیروز شروع شد به طوری که دامنه آن از تهران به سایر شهرهای بزرگ در برخی استانها نیز رسید و حتی تا پاسی از شب، دارندگان دلار خانگی، به دنبال خریدار با قیمت مناسب بودند.

در پی روند کاهشی نرخ ارز طی سه روز گذشته، امروز نیز بازار آزاد ارز بسیار شلوغ بود و مردم برای فروش ارزهای خود به بازار هجوم آورده‌اند و نرخ خرید دلار در بین دلالان رقمی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است. همچنین دلالان، دلار را به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند که بر خلاف هفته گذشته اختلاف چشمگیری بین قیمت خرید و فروش آن به چشم می‌خورد و دلالان، این اختلاف قیمت را به دلیل روند کاهشی نرخ ارز اعلام می‌کنند.

همچنین یورو در بازار آزاد بین دلالان از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰ تومان خریداری می‌شود و این در حالی است که نرخ فروش این ارز در بازار آزاد ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است. این در حالی است که بیشتر دلالان معتقدند نرخ ارز در روزهای آینده نیز کاهشی خواهد بود و حتی ممکن است تا ۸۰۰۰ تومان نیز برسد.

در بازار شلوغ امروز تقریبا تمامی صرافی‌ها، تابلوی نرخ ارز خود را برداشته‌اند و در صرافی‌ها دلار و یورو خرید و فروش نمی‌شود و به این ترتیب مردم در حال فروش ارزهای خود به دلالان بازار ارز هستند.

نظرات کاربران

  1. آخ انقدر خوشحال شدم اون افرادی که همه چیشونو فروختن رفتن دلار خریدن و الان به لرزه افتادن که سریعتر بفروشن و حالیشون نبود که همونان باعث بدبختی و نبود دلار و افزایش قیمت شدن،نوش جونشون

پاسخ دهید