فرانسه: آغاز تحقیقات بین المللی درباره هواپیمای اوکراین

جهان
فرانسه: آغاز تحقیقات بین المللی درباره هواپیمای اوکراین

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که این کشور با فرانسه توافق کرده است که متخصصان فرانسوی به رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی سرنگون شده در ایران کمک کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دفتر ریاست جمهوری اوکراین امروز (شنبه) اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی و امانوئل مکرون روسای جمهور اوکراین و فرانسه توافق کردند که متخصصان فرانسوی در روند رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه گذشته در نزدیکی تهران سرنگون شد، کمک کنند.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری اوکراین، امانوئل مکرون در یک تماس تلفنی به زلنسکی گفته است که فرانسه هم اکنون یک رویه رسمی برای انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این سانحه را آغاز کرده و پذیرفته است که به زودی به کی‌یف سفر کند.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران سقوط کرد که در نتیجه آن تمام سرنشینان این پرواز جان خود را از دست دادند. پس از بررسی علل این سانحه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صبح امروز اعلام کرد که بر اثر خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مسافربری اوکراینی مورد اصابت موشک قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی شد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به نتایج بررسی‌های علل سقوط هواپیمای بویینگ گفت: خطای انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد.

وی تصریح کرد: روزی غم‌انگیز. نتایج اولیه تحقیقات داخلی توسط نیروهای مسلح: اشتباه انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده به فاجعه منجر شد. عرض تأسف عمیق، پوزش و تسلیت ما به مردم ما، خانواده‌های قربانیان و همه ملت‌های آسیب دیده.

بازدید اپلیکیشن 42 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید