فرانسه: آغاز تحقیقات بین المللی درباره هواپیمای اوکراین

جهان
فرانسه: آغاز تحقیقات بین المللی درباره هواپیمای اوکراین

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که این کشور با فرانسه توافق کرده است که متخصصان فرانسوی به رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی سرنگون شده در ایران کمک کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دفتر ریاست جمهوری اوکراین امروز (شنبه) اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی و امانوئل مکرون روسای جمهور اوکراین و فرانسه توافق کردند که متخصصان فرانسوی در روند رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه گذشته در نزدیکی تهران سرنگون شد، کمک کنند.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری اوکراین، امانوئل مکرون در یک تماس تلفنی به زلنسکی گفته است که فرانسه هم اکنون یک رویه رسمی برای انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این سانحه را آغاز کرده و پذیرفته است که به زودی به کی‌یف سفر کند.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران سقوط کرد که در نتیجه آن تمام سرنشینان این پرواز جان خود را از دست دادند. پس از بررسی علل این سانحه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صبح امروز اعلام کرد که بر اثر خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مسافربری اوکراینی مورد اصابت موشک قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی شد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به نتایج بررسی‌های علل سقوط هواپیمای بویینگ گفت: خطای انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد.

وی تصریح کرد: روزی غم‌انگیز. نتایج اولیه تحقیقات داخلی توسط نیروهای مسلح: اشتباه انسانی در زمان بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده به فاجعه منجر شد. عرض تأسف عمیق، پوزش و تسلیت ما به مردم ما، خانواده‌های قربانیان و همه ملت‌های آسیب دیده.

بازدید اپلیکیشن 42 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

توضیح یک مقام نظامی درباره هواپیمای اوکراینی توضیح یک مقام نظامی درباره هواپیمای اوکراینی
سیاسی
سردار رسول سنایی راد مسئول بازرسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا یادداشتی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در روزنامه جوان نوشته که بخشهای مهم آن را از قول خبرآنلاین برایتان منتشر می‌کنیم: - بسترساز این حادثه تلخ، بروز تنش و شرایط جنگی بوده که سبب اصلی آن امریکای جنایتکار و…...
سازمان هواپیمایی: به ما اطمینان داده شده‌ بود که موشکی شلیک نشده است سازمان هواپیمایی: به ما اطمینان داده شده‌ بود که موشکی شلیک نشده است
اجتماعی
مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی می‌گوید درپی استعلام از نهادهای مسئول، به این سازمان اطمینان داده شده بود که موشکی به سمت هواپیمای خطوط هوایی اوکراین که روز چهارشنبه در حوالی تهران سقوط کرد، شلیک نشده بوده و خودش نیز از طریق صداوسیما امروز متوجه واقعیت شده است. حسن…...
درخواست رییس‌جمهوری اوکراین از ایران درخواست رییس‌جمهوری اوکراین از ایران
جهان
رئیس جمهور اوکراین دقایقی پیش، اعلام کرد خواستار پاسخگویی و عذرخواهی رسمی ایران در رابطه با سقوط هواپیمای مسافربری است. ولودیمیر زلنسکی در بیانیه خود اعلام کرد: امروز، صبح خوبی نبود اما حقیقت را به ارمغان آورد. اوکراین خواهان پاسخگویی ایران، بازگشت اجساد جان باختگان، پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان…...

پاسخ دهید