کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۱۱۷۳
تاریخ خبر:

علائم کمبود این ویتامین مهم‌ را روی زبان‌تان بیابید

علائم کمبود این ویتامین مهم‌ را روی زبان‌تان بیابید

اگر کمبود ویتامین B۱۲ داشته باشیم یک علامت روی زبان آشکار می‌شود

زبان یک اندام گوارشی است که می‌تواند وضعیت سلامتی شما را آشکار کند. وقتی کمبود ویتامین B۱۲ داشته باشیم یک علامت روی زبان آشکار می‌شود که در ادامه این نشانه را خواهید دانست.

‌ به نقل از دیلی اکسپرس نوشت: ویتامین B۱۲، از ویتامین‌های مهم و حیاتی برای «دی ان ای» و تولید گلبول قرمز در بدن به حساب می‌آید. با این حال این ماده مغذی در بدن ساخته نمی‌شود و بجای آن، بایستی این ماده را افراد از رژیم غذایی خود بدست آورید.

با افزایش سن در افراد، نوعی بیماری در اشخاص پدید می‌آید که «کم خونی خطرناک» یا «کم خونی پرنیشیوز» (Pernicious anemia) نامیده می‌شود؛ در اینجاست که سیستم ایمنی شروع به حمله به سلول‌های معده می‌کند تا ویتامین B۱۲ در بدن ذخیره نشوند.

در چنین مواردی، ذخیره ویتامین B۱۲، در کبد طی یک دوره پنج ساله کاهش می‌یابد. در حالی که کمبود خفیف ویتامین B۱۲ ممکن است علامتی ایجاد نکند، با از دست رفتن مقدار بیشتری از این ویتامین، بدن شروع به نشان دادن علائم این کمبود می‌کند. یکی از این علائم که بایستی به آن توجه کرد، «صافی زبان» است.

زبان یک اندام گوارشی است که می‌تواند وضعیت سلامتی شما را آشکار کند. دکتر «ایوان فریزبی» (Evan Frisbee) در تأیید این مسأله می‌گوید: عفونت، استرس، مشکلات دارویی و حتی افزایش سن می‌تواند اثر خود را بری روی زبان شما برجای گذارد. به عنوان مثال، لکه‌های سفید می‌تواند علامت هشدار دهنده‌ای در خصوص «برفک دهان» باشد.

دکتر فریزبی در ادامه می‌گوید: در صورتی که بخش‌های صاف، سفت و سفیدی را (در دهان و زبان) مشاهده کردید، ممکن است بیماری «لکوپلاکیا» باشد که با سرطان مرتبط است.

دکتر «ایوان فریزبی» در ادامه به علامت کمبود ویتامین B۱۲ بر روی زبان اشاره می‌کند و می‌گوید در این مورد، زبان فرد صاف و بدون هیچ برآمدگی‌های کوچک (که در حالت عادی در زبان فرد بخاطر پرزهای چشایی دیده می‌شود) شده و ممکن است قرمز (و ملتهب) به نظر برسد.

باید اشاره کرد از دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین B۱۲ می‌توان به موارد: ضعف، خستگی، احساس سرگیجه، تپش قلب، تنگی نفس، رنگ‌پریدگی پوست، اسهال، از دست دادن اشتها و برخی علائم دیگر اشاره کرد.

باید بدانید کمبود ویتامین «B۱۲» که ناشی از «کم‌خونی پرنیشیوز» است را بایست پزشک متخصص درمان کند. در صورتی که احساس کردید دچار علائم کمبود ویتامین B۱۲ شده‌اید، به پزشک خود مراجعه کرده و پزشک شما، برایتان آزمایش خون تجویز می‌کند و بدین ترتیب مشخص خواهد شد آیا شما دچار فقدان این ویتامین شده‌اید یا خیر.

«سرویس سلامت همگانی انگلیس» (NHS) می‌گوید برای کمبود ویتامین «B۱۲» ناشی از کم‌خونی، آنچه مهم است، این است که به سرعت تشخیص داده شده و درمان شود. این به آن دلیل است که اگرچه بسیار از این علائم با درمان، بهبود می‌یابند، برخی از علائمی که بر اثر این مسأله ایجاد می‌شود، ممکن است غیر قابل بازگشت باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کدخبر: ۵۶۱۱۷۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر