این ۵ اقدام را انجام دهید تا ماه رمضان «سبز»تری داشته باشید

سلامت و زندگی

انجام این اقدامات ماه رمضان شما را به ماهی زیست‌محیطی تبدیل می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین؛ ماه مبارک رمضان برای تمام مسلمانان در اطراف جهان شروع شده است، در طول این ماه روند روزه داری از طلوع تا غروب خورشید با اقدامات معنوی و خیرخواهانه‌ای همراه می‌شود؛ زمان بیشتری برای دوستان و خانواده گذاشته شده و به نوعی سبک زندگی مثبتی تشویق می‌شود.

از سویی، براساس اعتقادات اسلامی بشر مسئولیت دارد که از کره زمین محافظت کند، به همین دلیل شاید رمضان یک فرصت فوق‌العاده‌ای باشد که روی اقدامات انسان با زمین تاثیر بگذارد.

این ۵ نکته کاری می‌کند که شما رمضان بهتری داشته باشید:

۱: در رمضان سبزیجات بپزید
قطعا چیزی بهتر از این نیست که مطمئن باشید بعد از روزه سخت و طولانی در طول روز یک غذای مناسب برای افطار منتظر شماست. چرا این غذا سبزیجات نباشد؟ رمضان فرصتی است تا بتوانیم مراقب زمین باشیم، پس حذف کردن گوشت از رژیم غذایی هم در این فرهنگ صدق می‌کند. متخصصان می‌گویند مصرف گوشت عامل اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای است، همچنین دامپروری منجر مصرف بخش زیادی از منابع آب می‌شود. با استفاده از سبزیجات در ماه رمضان، این وضعیت را تغییر دهید.

۲: تکنولوژی را ترک کنید
رمضان افراد به زندگی معنوی تشویق می‌کند و از افراد می‌خواهد تا از مادیات دوری کنند، پس اکنون وقت مناسبی است که از تجهیزاتی که به آنها وابسته هستید، دوری کنید. اینها می‌تواند موبایل، تلویزیون و یا لپتاپ شما باشد، با این کار نه تنها انرژی زیادی را ذخیره می‌کنید، بلکه از لحاظ روانی هم سود می‌کنید. خواندن یک کتاب خوب، داشتن وقت با کیفیت با افرادی که دوست دارید و … از مشاهده تلویزیون لذت بخش‌تر است.

۳: زیاد نخواهید، زیاد تلف نکنید
بحث اتلاف غذا به یک مشکل عظیم در جهان تبدیل شده، خدا به مسلمانان توصیه کرده تا با پرهیز از سبک زندگی مصرف‌گرایانه، اتلاف نکنند. در ماه رمضان هم شما می‌توانید در زمانی که روزه هستید، برای غذای خود برنامه‌ریزی کرده و آنها را بسته‌بندی کنید. حواستان به تاریخ انقضا خوراکی‌هایتان هم باشد تا آنها را به موقع مصرف کنید. از میوه و سبزیجات خراب شده هم می‌توانید برای درست کردن سوپ و آب میوه استفاده کنید.

۴: غذای ارگانیک بخرید
هرچیزی می‌خرید مطمئن باشید که یک منبع اخلاقی دارد. مواد غیرارگانیک توسط آفت‌کش‌های مختلف محافظت شده‌اند و این آفت‌کش‌ها به اکوسیستم‌ها آسیب فراوانی می‌بینند. اسلام، به هرشکلی عدالت را تشویق می‌کند، به همین دلیل انجام چنین کاری شما از داشتن یک رمضان عالی مطمئن می‌کند.

۵: فضای زندگی خود را مرتب کنید
در زمانی که در حال مرتب‌سازی ذهن و بدنتان هستید، این کار را با خانه خود هم انجام بدهید. برخی دارایی‌های مادی هم زباله‌های مواد غذایی مضر هستند. شما می‌توانید این وسایل به کسی اهدا کنید و یا از آنها به نوعی دیگر استفاده کنید. همچنین اگر در حال تمیز کردن خانه خود هستید، مطمئن شوید که از لوازم غیررسمی استفاده می‌شود. این لوازم به محیط‌ زیست آسیب کمی وارد می‌کنند.

منبع:

بازدید اپلیکیشن 53 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید