کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۶۵۵
تاریخ خبر:

سندرم دختر ارشد خانواده یا همان بیچاره بچه اولی که دختر باشد!

سندرم دختر ارشد خانواده یا همان بیچاره بچه اولی که دختر باشد!

بنابر بررسی محققان ثابت شده است که سندرم دختر ارشد خانواده واقعی است

مدت‌هاست در شبکه‌های اجتماعی از سندرم دختر ارشد خانواده صحبت می‌شود که برخی این موضوع را چندان واقعی و معتبر نمی‌دانند. اما بنابر بررسی محققان ثابت شده است که سندرم دختر ارشد خانواده واقعی است.

بنابر بررسی‌های روانشناسی، بزرگترین فرزند دختر در خانواده رفتار و منشی بسیار متفاوت از فرزندان بعد از خودش دارد. در این بررسی‌ها مشخص شده که بزرگترین دختر خانواده از همان اوایل زندگی‌، چگونگی مراقبت از کودکان را می‌آموزد. بدین معنا که در مراقبت از فرزندان پس از خود احساس مسئولیت بالایی دارند. این فرزندان معمولا الگوی فرزندان کوچکتر می‌شوند.

روانشناسان به این دلیل که این دختران خیلی زودتر از موعد به بلوغ فکری و جسمی می‌رسند و تحت تاثیر عوارض منفی آن قرار می‌گیرند، این وضعیت را سندرم دختر ارشد خانواده نامیده‌اند.

بنابه گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، دخترانی که اولین فرزند هستند زودتر از خواهر و برادرهای خود بالغ می‌شوند. درواقع این فرزندان وقتی شروع به مراقبت از کودکان کوچکتر از خود می‌کنند، غدد آدرنال یا فوق‌کلیوی در بدن آنها زودتر از موعد، هورمون‌های بلوغ ترشح می‌کنند و علایم بلوغ مانند جوش‌های غرور، موی بدن و همینطور بلوغ عاطفی نمایان می‌شوند.

البته در بررسی دیگر هم مشخص شده، زنانی که اولین فرزندشان دختر است و دوباره باردار شده‌اند و در این دوران دچار اضطراب می‌شوند، دخترشان نقش حامی به خود گرفته و با مراقبت از مادر و فرزندان کوچکتر دیگر، زودتر از موعد در مسیر بلوغ فکری و جسمی قرار می‌گیرد. این دختران بدون اینکه خودشان فرزندی داشته باشند به خوبی والدین‌شان از خواهر و برادرهای کوچکتر خود مراقبت می‌کنند.

سندرم دختر ارشد پیامدهای زیادی برای این دختران دارد، چراکه کودکی آنها را نابود می‌کند وآنها به‌جای اینکه به مهارت‌های خود (تحصیلی یا اجتماعی ) بیفزایند، بهترین روزهای زندگی‌شان صرف مراقبت از دیگران می‌شود و بار سنگینی روی شانه‌های کوچک آنها قرار می‌گیرد.

 

 

منبع: خبرآنلاین
کدخبر: ۵۵۸۶۵۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر