کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۰۳۳
تاریخ خبر:

معمار اتحادیه اروپا و یورو در سن ۹۸ سالگی درگذشت

معمار اتحادیه اروپا و یورو در سن ۹۸ سالگی درگذشت

ژاک دولور وزیر سابق دولت فرانسه که از وی به عنوان یکی از معماران ساختار اروپای معاصر نام برده می‌شود روز چهارشنبه در سن ۹۸ سالگی درگذشت.

انتخاب به نقل از یورونیوز نوشت: ژاک دولور وزیر سابق دولت فرانسه که از وی به عنوان یکی از معماران ساختار اروپای معاصر نام برده می‌شود روز چهارشنبه در سن ۹۸ سالگی درگذشت. دولور که ۱۰ سال ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، سکان وزارت اقتصاد فرانسه را برای سه سال در دست داشت.

او به رغم برخورداری از محبوبیت بالا نزد رای دهندگان و اقبال عمومی به او در نظرسنجی‌ها از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ در کشورش امتناع کرد تا بدین ترتیب امید چپگرایان برای پیروزی در این انتخابات کم رنگ شود.

ژاک دولور از بروکسل، جایی که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ سکان هدایت کمیسیون اروپا را در دست داشت، نقش ماندگاری به عنوان معمار ساختار و خطوط مشی اروپای معاصر ایفا کرد.

تلاش‌های این سیاستمدار کهنه‌کار فرانسوی بدین ترتیب با ایجاد بازار واحد، امضای موافقتنامه‌های شنگن، شکل‌گیری سند واحد اروپایی، راه‌اندازی برنامه تبادل دانشجویی اراسموس، اصلاح سیاست مشترک کشاورزی، ساخت زیربنای اتحادیه اقتصادی و پولی که منجر به ایجاد واحد پولی یورو شد، به ثمر نشست.

منبع: انتخاب
کدخبر: ۵۵۲۰۳۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر