کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۷۰۲
تاریخ خبر:

دلیل تاخیر در اعمال نرخ جدید جریمه‌های رانندگی چیست؟

دلیل تاخیر در اعمال نرخ جدید جریمه‌های رانندگی چیست؟

نرخ جدید جریمه‌های رانندگی بنابر اعلام رئیس پلیس راهور فراجا قرار بود از ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ اعمال شود

مطابق قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، میزان جریمه‌های نقدی متناسب با افزایش یا کاهش تورم هر سه سال یک بار بنا به پیشنهاد نیروی انتظامی و تأیید وزارتخانه‌های دادگستری، کشور و راه و ترابری و تصویب هیأت وزیران قابل تعدیل است که البته این مهم از حدود یک دهه گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود.

 

مناسب سازی و اصلاح مبلغ جریمه تخلفات رانندگی پس از حدود ۹ سال بر اساس مصوبه جدید هیات دولت که طرح آن از سوی فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی و پلیس راهور تدوین شده بود، تصویب شد؛ اصلاحاتی که در نتیجه بازدارنده نبودن جریمه‌های فعلی و افزایش نرخ تخلفات از سوی پلیس ضروری دانسته شد.

 

بنابر اعلام و ابلاغ هیات دولت، تخلفات جرایم رانندگی با در نظر گرفتن ماده ۲۸ قانون رسیدگی به تخلفات پلیس افزایشی ۴ تا ۵ برابری خواهند داشت و تنها تخلفی که ۷ برابری داشته، رانندگی در مواقعی است که فرد مشروبات الکلی یا مواد مخدر مصرف کرده باشد.

 

با این حال، سردار سید تیمور حسینی رئیس پلیس راهور فراجا دهم ۱۰ فروردین امسال در مصاحبه‌ای اعلام کرد که افزایش نرخ جرایم رانندگی از ۲۵ فروردین یعنی ۲ هفته پس از این خبر اعمال خواهد شد اما اکنون با گذشت یک هفته از زمان مقرر، خبری از اعمال مبالغ جدید جریمه‌ها نیست.

 

منتظر ابلاغ هیات دولت هستیم

معاون عملیات پلیس راهور فراجا درباره تاخیر در اعمال نرخ جدید جرایم رانندگی به خبرنگار حوزه انتظامی ایرنا گفت: هنوز مصوبه مورد نظر ابلاغ نشده است و برای اعمال و اجرا منتظر ابلاغ مصوبه از سوی هیات دولت هستیم. مناسب سازی و اصلاح مبلغ جریمه تخلفات رانندگی از سوی وزرا تایید شده است واکنون باید این مصوبه برای اجرا به پلیس ابلاغ شود.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا مانعی برای تصویب و اعمال نرخ‌های جدید وجود دارد، گفت: نه. هیچ مانعی وجود ندارد و دولت و پلیس برای ایجاد بازدارندگی از تخلفات رانندگی همسو هستند و فقط مراحل اداری آن منجر به تاخیر شده است. در مرحله اجرا نیز سامانه‌های برخط پلیس در لحظه قابلیت به‌روزرسانی دارند و پس از ابلاغ به سرعت و در کمترین زمان، مبالغ جدید جایگزین خواهد شد.

منبع: ایرنا
کدخبر: ۵۵۶۷۰۲
تاریخ خبر:
ارسال نظر