کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۴۸۱۸۹
تاریخ خبر:

علت قطع درختان کاخ سعدآباد مشخص شد

علت قطع درختان کاخ سعدآباد مشخص شد

همشهری نوشت: قطع درختان سعدآباد در چند روز گذشته در فضای مجازی جنجال به پا کرد؛ مدیران این مجموعه تاریخی - فرهنگی تا عصر جمعه درخصوص این خبر واکنش نشان ندادند. اینکه چه تعداد درخت در سعدآباد تاریخی قطع شده است و دلیل قطع آنها چه بود و چه‌کسی فرمان به قطع درختان داده‌ است؟ سؤالاتی است که بی‌پاسخ مانه بود.

مدیران مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد که زیرمجموعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اداره می‌شود خبر داده‌اند که تنها ۳ درخت در این مجموعه تاریخی-فرهنگی قطع شده است.

محمد حیدری، مدیر روابط‌عمومی مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد اطلاع داد که دلیل قطع درختان این مجموعه «خشکیدگی تنه»، «آفت‌زدگی» و حمله «سوسک چوبخوار» بوده است. تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی اما تعداد زیادی از تنه درختان را نشان داده است و در شمارش یکی از عکس‌ها ۲۰ تنه بریده شده جلوه کرده است، به‌نظر می‌رسد درختان این مجموعه با اره برقی به چندین قطعه تقسیم و در نهایت بار کامیون‌ها شده‌اند.

حیدری، در پاسخ به این سؤال که چه دستگاهی قطع درختان سعدآباد را انجام داد؟ اعلام کرد: مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد دارای بخش فضای سبز است و نیروهای حاذق و متخصص در آن فعالیت می‌کنند و قطع درختان سعدآباد توسط شهرداری تهران صورت نگرفته است.

ارزش محیط‌زیستی سعدآباد

مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد تهران ۱۱۰ هکتار وسعت دارد و به‌عنوان بزرگ‌ترین باغ تهران از آن یاد می‌شود. این مجموعه دارای جنگل طبیعی، قنات، باغ، گلخانه، موزه‌ها و کاخ‌موزه‌های متعدد است. کاخ‌موزه سعدآباد در دوره قاجار و پهلوی احداث شد و دارای ۲۱ کاخ و موزه است. سعدآباد همچنین ۱۱ قنات را در دل خود جای داده است. ۷ گلخانه وسیع نیز در این مجموعه تاریخی - فرهنگی قرار دارد.

پوشش گیاهی مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد این بخش از شمال تهران را تبدیل به یک باغ و جنگل طبیعی کرده است. سعدآباد همچنین به‌دلیل رویشگاه وسیع گیاهی خود به یکی از قطب‌های پرنده‌نگری در شهر تهران تبدیل شده است.

پوشش گیاهی کاخ سعدآباد البته یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این منطقه است که هربار این مجموعه تاریخی - فرهنگی را در صدر خبرها قرار می‌دهد. خشکیدن قنات‌های سعدآباد یک‌بار فاجعه خشکیدگی درختان این بزرگ‌ترین باغ پایتخت را بر سر زبان‌ها انداخت که با لایروبی قنات‌ها جریان آب در این مجموعه برقرار شد و از مرگ درختان جلوگیری کرد. حالا قطع درختان سعدآباد این‌بار بر صدر خبرها نشسته و در نبود موضع‌گیری بموقع از سوی مدیران این مجموعه تاریخی - فرهنگی ازجمله رئیس این مجموعه که هنگام ورود به وزارت میراث فرهنگی در ۲ سال گذشته در بخش صنایع‌دستی این وزارتخانه مشغول به‌کار شد و با گذشت چندماه به ریاست یکی از مهم‌ترین کاخ‌موزه‌های تهران رسید، وسعت خبر قطع درختان سعدآباد به آن‌سوی مرزها نیز رسید.

شهرداری قطع نکرد خودمان زدیم

محمد حیدری، روابط‌عمومی مجموعه سعدآباد به خبر قطع درختان این مجموعه واکنش نشان داده و اعلام کرده که تنها ۳ درخت، آن هم درختان خشکیده و آفت‌زده و آن درختی که به سوسک چوبخوار آلوده شده بود، آن هم نه توسط شهرداری تهران که با نظر کارشناسان مجموعه فضای سبز سعدآباد و توسط کارکنان فضای سبز این مجموعه قطع شده است.

کدخبر: ۵۴۸۱۸۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر