روایت شاهدان عینی از جنایت «فوعه و کفریا»؛ وقتی بسته‌های چیپس قاتل کودکان شدند

جهان

تعهد داده بودند که اتوبوس‌های حامل اهالی مظلوم کفریا و فوعه بدون هرگونه مشکلی و در امنیت کامل از ایست بازرسی آنها عبور کند، اما در حالی که کودکان بیگناه در اطراف خودرویی برای گرفتن کیک و چیپس جمع شده بودند، تروریست انتحاری خود را منفجر کرد و …

خبرگزاری تسنیم با این مقدمه به سراغ آنچه که در فوعه و کفریا اتفاق افتاد، رفته است. ماجرای جنایت اخیر تکفیری‌ها در سوریه را لمی کیالی، خبرنگار این خبرگزاری در حلب گزارش داده است. او می‌نویسد:

از بانوی مجروحی که به‌روی تخت بستری شده بود، سؤال شد که “چه بر سرتان آمد؟” که وی پاسخ داد افراد مسلح آمدند تا بسته‌های چیپس توزیع کنند که ناگهان انفجار شد و همه چیز به هوا پرتاب شد.

یک کودک سوری با صورتی خونین و شرایط جسمانی دردناک با گریه و ناله به خبرنگار تسنیم گفت: من مجروح شدم، پدر و مادرم کشته شدند.

خبرنگار تسنیم از یک زن دیگر سؤال کرد که “می‌توانید برای ما بگویید چه بر سرتان آمد؟” این زن پاسخ داد: همه چیز داشت به‌شکل عادی پیش می‌رفت و ما منتظر لحظه گشایشی بودیم که سه روز کامل با سختی و رنج در انتظارش بودیم، من و کودکانم داشتیم راه می‌رفتیم که ناگهان انفجار رخ داد، انفجار خیلی قوی بود و پس از انفجار تیراندازی صورت گرفت و بعد از آن سوار خودروهای آمبولانس شدیم و دیگر نمی‌دانم که بعد از آن چه‌اتفاقی رخ داد.

خبرنگار تسنیم از دختری که قطرات اشک از چشمانش سرازیر بود، پرسید:‌ “چه بر سرتان آمد؟” وی که شرایط روحی مناسبی در پی این انفجار هولناک نداشت، پاسخ داد: نمی‌دانم چگونه آنچه را برایمان رخ داد، برایتان توصیف کنم، یک فاجعه بزرگ رخ داد، همه چیز داشت به‌طور طبیعی پیش می‌رفت که ناگهان انفجار بزرگی رخ داد، پس از آن نمی‌دانم چه پیش آمد، مستقیماً به‌سمت خودروهای امدادرسانی رفتیم و اکنون هیچ خبری از خانواده‌هایمان ندارم.

زنی با ناله و گریه فریاد می‌زد: مردم فوعه مُردند، مردند بدون اینکه کسی متوجه آنها شود، ما دو سال در محاصره بودیم بدون اینکه کسی به‌فکر ما باشد، الآن هم سه روز ما را بدون سرپناه و بدون غذا و آب اینجا نگه داشته‌اند، آنها (تروریست‌ها)‌ به کودکان ما وعده شیرینی و کیک دادند، اما به‌جای آن بسته‌های چیپس منفجر شد.

خبرنگار تسنیم از زن سوری پرسید: کودکانت کجا هستند؟ وی پاسخ داد: کودکانم در آمبولانس هستند،‌ اما هیچ کدام از آنها را ندیده‌ام، هیچ خبری از کودکم ندارم، از خانواده‌ام هم خبری ندارم.

زن سوری دیگر هم با آه و فغان گفت: سه روز بر ما گذشت، جمعه، شنبه و یکشنبه و ما همچنان در راه‌ها هستیم بدون غذا و آب،‌ در حالی که ما بر اساس توافق مبادله با افراد مسلح خارج شدیم.

خبرنگار تسنیم پرسید: آیا اکثر مجروحان، کودک هستند؟ که زن سوری پاسخ داد: بله، اکثر شهدا و مجروحان،‌ کودک هستند،‌ ما در خودروهای امدادرسانی بودیم، هیچ چیزی را احساس نمی‌کردیم جز گرد و خاک که فضا را پر کرده و اجسادی که متلاشی شده بود، اجساد از هم متلاشی شده و ما هیچ چیزی درباره آنها نمی‌دانیم.

یک زن از سازمان استقبال کنندگان از اهالی کفریا و فوعه به خبرنگار تسنیم گفت: بر اساس توافقی که میان چهار شهرک مضایا، الزبدانی، کفریا و الفوعه صورت گرفت، بنا شد که تمام اهالی کفریا و فوعه تخلیه شوند و در مقابل آنها، ساکنان مضایا و الزبدانی هم تخلیه شوند، اما گروه‌های (تروریستی) حاضر در راه‌ها هیچ کسی برایشان مهم نیست،‌ نه ترکی، نه روسی، نه سوری، هیچ چیزی جز خودشان برایشان اهمیت ندارد، افراد مسلح اینجا یعنی الراشدین فقط خودشان برای خودشان اهمیت دارد، نه مردم مضایا و الزبدانی و نه سرغایا، فقط خودشان برای خودشان اهمیت دارد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که “چه‌اتفاقی برای اهالی رخ داد؟” پاسخ داد: افراد مسلح خودرویی را آوردند که در داخل آن بسته‌های چیپس بود، آنها کودکان را صدا زدند تا غذا بگیرند، (تروریست‌ها) خود را انسان فرض می‌کنند، ولی این خودرو، بمب‌گذاری شده بود و منفجر شد و شمار زیادی قربانی به جا گذاشت.

بازدید اپلیکیشن 243 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. ببینید چقد آدم عاقل و فهمیده و روشنفکره که یه عده بچه بیگناه رو به اسم غذا دادن میفرستن رو هوا بعد حضرت والا میفرمایند به ما چه اصلا به نظر من این آدمایی که زن و بچه کشته میشه میگن به ما چه خیلی آدمای خطرناکین

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.