همه‌چیز درباره تغییرات امروز دامنه نوسان بورس

بورس
همه‌چیز درباره تغییرات امروز دامنه نوسان بورس

دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز ۲۵ بهمن‌ماه از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر می‌کند؛ اتفاقی که به گفته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی چندی است بحث آن مطرح است و پیش از این نیز پیشنهاد منفی و مثبت دو برای دامنه نوسان مطرح شده بود اما رای نیاورده بود. در نهایت تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در یکی از جلسات شورای عالی بورس تصویب شد تا این تغییر از امروز اجرایی شود.

دامنه نوسان پایین‌ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه، طی یک یا چند جلسه‌ رسمی معاملاتی بورس، قیمت سهم می‌تواند نوسان داشته باشد و برای جلوگیری از آشفتگی در بازار محدودیت نوسان قیمت اوراق بهادار وجود دارد.

تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در بازار سرمایه کشور اتفاق بی سابقه ای است. تا پیش از این دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج بود که طبق تصمیمات شورای عالی بورس از امروز (۲۵ بهمن) دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد می‌شود.

در واقع تا پیش از این دامنه نوسان متقارن بود که از امروز به حالت نامتقارن تغییر پیدا می‌کند که انتظار می رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود. زیرا به جای اینکه ارزش سهم ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، شش درصد رشد خواهند کرد.

گفتنی است؛ بورس برخی کشورها تجربه این شرایط را داشته اند. برای مثال دامنه نوسان در بورس شنزن در سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ یک بار مثبت یک و منفی پنج و یک بار منفی دو و مثبت پنج نامتقارن شد. در کشورهای حوزه خلیج فارس هم در سال گذشته به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرد؛ این اتفاق در کویت و ابوظبی افتاد.

البته صاحبنظران بر این باورند اعمال این تغییر در بازار سرمایه باعث بازگشت تعادل بلندمدت در این بازار نخواهد شد و شاید مسکنی کوتاه مدت برای کشیدن ترمز نزول های پی در پی این بازار باشد.

در واقع عواملی از جمله ابهام در قیمت دلار، وضعیت مذاکره بین ایران و آمریکا، قیمت گذاری دستوری برخی صنایع و… زیر سایه بی اعتمادی سهام داران به تالار شیشه ای باعث شده طی هفته های گذشته حتی سهم های بنیادی زیر ارزش ذاتی خود معامله شوند و به نظر میرسد تا ابهامات مذکور برطرف نشود و اعتماد سهام داران به بازار سرمایه برنگردد، نمی توان انتظار رشد شارپی در این بازار را داشت.

بازدید اپلیکیشن 17 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

تجربه هم‌نشینی‌ با دامنه نوسان غیرمتقارن تجربه هم‌نشینی‌ با دامنه نوسان غیرمتقارن
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | دامنه نوسان نامتقارن منفی دو تا مثبت شش درصدی، از شنبه ۲۵بهمن یعنی درست یک هفته پیش مهمان بازار بوده. مهمان ناخوانده‌ای که در ابتدا قرار بود جلوی ریزش قیمت سهام را بگیرد و هیجانات بازار را کنترل کند، اما در عمل آنچه اتفاق…...
تاثیر تغییر دامنه نوسان بر آینده سهامداران بورس تاثیر تغییر دامنه نوسان بر آینده سهامداران بورس
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | ‌بورس بعد از یک هفته سقوط متوالی، دیروز ۳۵هزار واحد رشد کرد. درست چند ساعت بعد از تصمیم شورای عالی بورس درباره تغییر دامنه نوسان. این یکی از چهار تصمیمی است که شورای عالی بورس در جلسه فوری روز شنبه برای حمایت از بازار…...
طلسم پایدار سهام عدالت، دارا یکم و پالایش طلسم پایدار سهام عدالت، دارا یکم و پالایش
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | زمانی که آرزوی ۱۳ساله آزادسازی سهام عدالت به واقعیت تبدیل شد،کمتر کسی فکر می‌کرد ارزش سهام عدالت چنین افت و خیزی را تجربه کند.ارزش برگه‌های ۵۳۰هزار تومانی از هشت میلیون تا ۲۰میلیون تومان افزایش پیدا کرد و حالا دوباره به سر جای اولش برگشته…...

پاسخ دهید