زنگ خطر آلزایمر با کاهش حس بویایی

سلامت و زندگی
زنگ خطر آلزایمر با کاهش حس بویایی

تازه‌ترین تحقیقات پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران تایید می‌کند که کاهش حس بویایی از علائم زوال عقلی است و تست بویایی می‌تواند در تشخیص زودهنگام آغاز فرآیند ابتلا به آلزایمر مؤثر باشد.

دکتر آزاده سادات زنده باد، متخصص طب سالمندان در این باره گفت: اختلال در حس بویایی به عنوان یک روش غربالگری ارزان، ساده، در دسترس و غیرتهاجمی برای شناسایی علائم اولیه افراد مبتلا به آلزایمر شناخته شده است. در افرادی که دچار آلز‌ایمر می‌شوند، قبل از ظاهر شدن هر علامت بالینی دیگری، حس بویایی دچار اختلال می‌شود.

وی افزود: معتبرترین تست بویایی جهان، تست تشخیص بویایی دانشگاه پنسیلوانیا (UPSIT) است، این تست بویایی در ایران توسط یک گروه مهندسی پزشکی مطابق با فرهنگ ایرانی هنجاریابی شده است.

جهت ارزیابی عملکرد بویایی افراد، از شش رایحه شامل موز، نعنا، سیر، طالبی، دارچین و گلاب در آزمون تشخیص بویایی ایران (آتبا) که نسخه ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا UPSIT است، استفاده می‌شود.

منبع: ایسنا

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

جدال ذهن و موسیقی جدال ذهن و موسیقی
کاربران ویژه - گوناگون
دیدن این ویدیوی زیبا را از دست ندهید....
مغزی توانمند با رژیم غذایی “مایند” مغزی توانمند با رژیم غذایی “مایند”
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
رژیم غذایی مایند حاصل ترکیبی از دو رژیم غذایی مدیترانه ای و دش است که بر سلامت مغز متمرکز است. رژیم غذایی مدیترانه ای بر مصرف میوه ها، سبزیجات، لوبیاها، حبوبات، و غلات کامل متمرکز است، در شرایطی که مصرف گوشت قرمز، لبنیات، شیرینی ها و غذاهای سرشار از چربی…...
قلب سالم، مغز سالم! قلب سالم، مغز سالم!
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
حتما حواستان به کلسترول باشد...

پاسخ دهید