روبوسی ممنوع؛ خطر آنفلوانزا کاملا جدی است

سلامت و زندگی
روبوسی ممنوع؛ خطر آنفلوانزا کاملا جدی است
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید روبوسی یکی از اصول فرهنگ شرقی است اما در شرایط کنونی باید از مردم بخواهیم که از دست دادن و روبوسی کردن اجتناب کنند تا از اپیدمی مرگبار آنفلوانزا در کشور پیشگیری شود.

به‌گفته کیانوش جهانپور میزان مرگ آنفلوانزا در جهان حتی در سالهایی که «پاندمی» یا «همه گیری جهانی» نبوده بیش از ۵۰۰هزار نفر است و در سالهایی که با «پاندمی» آنفلوانزا در دنیا مواجه بوده ایم میزان مرگ این بیماری از ۱.۵میلیون نفر هم بیشتر بوده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهند از مجموع ۵۶نفری که تا امروز به علت ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست داده‌اند، ۱۹نفر مربوط به یک هفته گذشته است و بیشترین موارد مرگ این بیماری در استانهای کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

مسئولان وزارت بهداشت هشدار داده‌اند احتمال بروز همه گیری این بیماری به طوری که بیش از ۱۵ تا ۲۵درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند طی دو تا سه هفته آینده وجود دارد.

ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری و طول دوره بیماری آن از سالهای گذشته بیشتر است. مهمترین ویروسی که امسال عامل مرگ در کشور بوده ویروس «اچ ۱ ان پ۱« (H۱N۱ ) است که بیش از نیمی از موارد مرگ این بیماری به این ویروس مربوط است و ویروس آنفلوانزا «اچ ۳ ان ۲» (H۳N۲) نیز با میزان کمتر دومین ویروس شایع و مرگ آور در بین افراد مبتلا در کشور است. علایم این بیماری با سرماخوردگی شباهت های زیادی دارد و به طور دقیق نمی توان علایم مجزایی برای آنفلوانزا ذکر کرد اما تب، درد عضلانی، اسکلتی و تهوع و استفراغ در بین افراد مشکوک به آنفلوانزا مشاهده شده است.

بهترین روش پیشگری از بروز آنفلوانزا رعایت اصول بهداشت فردی مانند شستن مداوم دستها با صابون و آب گرم و استفاده از تهویه هوا در محیط های بسته، اجتناب از خودتجویزی و استفاده از آنتی بیوتیک و کورتن و تزریق واکسن در زمان مناسب است.

بازدید اپلیکیشن 88 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

غذاهایی که شما را در برابر آنفلوآنزا ایمن می‌کند غذاهایی که شما را در برابر آنفلوآنزا ایمن می‌کند
سلامت و زندگی
اکثر افراد با استفاده از واکسن آنفولانزا، سعی می کنند از بروز این بیماری جلوگیری کنند. اما زدن واکسن تنها راه ایمن کردن بدن نیست. به گزارش ایرنا، آنفلوانزا بیماری ویروسی است که علائم آن کمی متفاوت با سرماخوردگی است و شامل اسهال، تهوع، احساس ضعف و سرما نیز می…...
داروی ایرانی آنفلوآنزا وارد بازار شد داروی ایرانی آنفلوآنزا وارد بازار شد
اجتماعی
سخنگوی سازمان غذا و دارو از ورود داروی اسلتامیویر تولید داخل به زنجیره توزیع دارو خبر داد. دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: ۷۰۰ هزار عدد کپسول اسلتامیویر تولید داخل به زنجیره توزیع داروی کشور وارد شد. وی افزود: پیش از این نیز بیش از یک میلیون…...
چطور طول دوره درمان آنفلوآنزا را کوتاه کنیم؟ چطور طول دوره درمان آنفلوآنزا را کوتاه کنیم؟
سلامت و زندگی
بهترین روش‌ برای کوتاه کردن دوره بیماری آنفولانزا استراحت و ماندن در خانه است. اگر علائم بسیار خفیف آنفلوآنزا از قبیل سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی‌حالی دارید، از خانه بیرون نیایید و تا می‌توانید استراحت کنید. مقادیر زیادی مایعات بنوشید. علاوه بر آب، آب میوه‌ها و…...

پاسخ دهید