روبوسی ممنوع؛ خطر آنفلوانزا کاملا جدی است

سلامت و زندگی
روبوسی ممنوع؛ خطر آنفلوانزا کاملا جدی است
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید روبوسی یکی از اصول فرهنگ شرقی است اما در شرایط کنونی باید از مردم بخواهیم که از دست دادن و روبوسی کردن اجتناب کنند تا از اپیدمی مرگبار آنفلوانزا در کشور پیشگیری شود.

به‌گفته کیانوش جهانپور میزان مرگ آنفلوانزا در جهان حتی در سالهایی که «پاندمی» یا «همه گیری جهانی» نبوده بیش از ۵۰۰هزار نفر است و در سالهایی که با «پاندمی» آنفلوانزا در دنیا مواجه بوده ایم میزان مرگ این بیماری از ۱.۵میلیون نفر هم بیشتر بوده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهند از مجموع ۵۶نفری که تا امروز به علت ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست داده‌اند، ۱۹نفر مربوط به یک هفته گذشته است و بیشترین موارد مرگ این بیماری در استانهای کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

مسئولان وزارت بهداشت هشدار داده‌اند احتمال بروز همه گیری این بیماری به طوری که بیش از ۱۵ تا ۲۵درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند طی دو تا سه هفته آینده وجود دارد.

ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری و طول دوره بیماری آن از سالهای گذشته بیشتر است. مهمترین ویروسی که امسال عامل مرگ در کشور بوده ویروس «اچ ۱ ان پ۱« (H۱N۱ ) است که بیش از نیمی از موارد مرگ این بیماری به این ویروس مربوط است و ویروس آنفلوانزا «اچ ۳ ان ۲» (H۳N۲) نیز با میزان کمتر دومین ویروس شایع و مرگ آور در بین افراد مبتلا در کشور است. علایم این بیماری با سرماخوردگی شباهت های زیادی دارد و به طور دقیق نمی توان علایم مجزایی برای آنفلوانزا ذکر کرد اما تب، درد عضلانی، اسکلتی و تهوع و استفراغ در بین افراد مشکوک به آنفلوانزا مشاهده شده است.

بهترین روش پیشگری از بروز آنفلوانزا رعایت اصول بهداشت فردی مانند شستن مداوم دستها با صابون و آب گرم و استفاده از تهویه هوا در محیط های بسته، اجتناب از خودتجویزی و استفاده از آنتی بیوتیک و کورتن و تزریق واکسن در زمان مناسب است.

بازدید اپلیکیشن 94 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

همه داروهای مورد استفاده برای خلاصی‌ از کرونا‌ همه داروهای مورد استفاده برای خلاصی‌ از کرونا‌
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، فاطمه رجبی | در حالیکه دانشمندان ریاضی سنگاپوری شروع به پیش بینی زمان قطعی خلاصی از کرونا کرده‌اند سیر آزمایش روی داروهای مفید علیه کرونا با تمام قوا در جهان ادامه دارد. اینطور که به نظر می‌رسد دانشمندان بیشتر دنبال پیدا کردن دارویی هستند که قبلا در…...
نیمه شب ملتهب روابط ایران و چین نیمه شب ملتهب روابط ایران و چین
کاربران ویژه - سیاسی
روزناه هفت صبح،علی رستگار | بگو مگوی توئیتری سخنگوی وزارت بهداشت با سفیر چین از آخر شب یکشنبه تا دوشنبه صبح روی روابط دو کشور سایه انداخت «به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ…...
وقتی به آن دوراهی نفرت‌انگیز ‌می‌رسیم وقتی به آن دوراهی نفرت‌انگیز ‌می‌رسیم
اقتصادی
‌مقاله‌ای راست‌گرایانه از توماس فریدمن که در آن از اولویت اجباری اقتصاد بر قرنطینه می‌گوید . مقاله فریدمن در بین انبوه مطالبی که این روزها این‌جا و آن‌جا منتشر می‌شود از چندنظر مقاله مهم و اُرجینالی است که صراحتاً از منظری راستگرایانه به بحران کرونا می‌پردازد. مدعای اصلی این مقاله،…...

پاسخ دهید