تاثیر مسواک زدن در کاهش بیماری قلبی

سلامت و زندگی
تاثیر مسواک زدن در کاهش بیماری قلبی
بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان استفاده از مسواک سه مرتبه در طول روز، می‌تواند خطر نارسایی قلبی را تا ۱۰ درصد کاهش دهد.

پایگاه خبری “دیلی‌میل” در گزارشی نوشت، دانشمندان دانشگاه “EWHA” کره جنوبی در بررسی جدید خود، ارتباط بین بهداشت دهان و دندان را با مشکلات قلبی کشف کردند؛ آنها با بررسی ده‌ساله ۱۶۱ هزار نفر که سن آنها بین ۴۰ تا ۷۵ سال بود، متوجه شدند که استفاده منظم از مسواک در طول روز باعث کاهش “نارسایی قلبی” و “فیبریلاسیون دهلیزی” می‌شود.

“فیبریلاسیون دهلیزی” هنگامی رخ می‌دهد که در دهلیزها، موج الکتریکی تحریک، جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلولهای عضلانی دهلیز به‌صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می‌شوند؛ در نتیجه انقباض منظم دهلیز وجود ندارد پس دهلیزها نمی‌توانند خون را به‌صورت کامل به بطن‌ها پمپ کنند و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز، منقبض می‌شود.

براساس نتایج به‌دست‌آمده در این تحقیق، استفاده از مسواک در طول روز، ۱۲ درصد خطر ابتلای به نارسایی قلبی و ۱۰ درصد خطر ابتلای به فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش می‌دهد.

به‌گفته دانشمندان، تصور می‌شود که مسواک زدن مکرر باعث کاهش باکتری‌های بین دندان و لثه می‌شود و از ورود آن به جریان خون جلوگیری می‌کند؛ بهداشت ضعیف دهان و دندان منجر به ورود باکتری‌های موجود به خون شده و باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود؛ این باکتری‌ها، ضربان نامنظم قلب را افزایش می‌دهند!

دکتر “تائه جین سونگ” نویسنده ارشد تحقیق، در مورد یافته‌های این تیم گفت: «ما در یک دوره طولانی یک گروه بزرگ را مطالعه کردیم که به یافته‌های ما قدرت می‌بخشد.»

پیشتر از این نیز دانشمندان دانشگاه “هیروشیما”ی ژاپن، به بررسی ارتباط عادات مسواک زدن افراد و ریسک ابتلا یا مرگ به‌دلیل حمله قلبی و سکته پرداخته بودند.

آنها در تحقیقات خود به ارتباط بیماری‌های قلبی و بیماری‌های لثه‌ای دست یافته بودند؛ محققان از ۶۸۲ نفر در مورد عادات مسواک زدنشان سؤال کردند؛ آنها بعد از در نظر گرفتن برخی فاکتورها دریافتند افرادی که کمتر از دو بار در روز و به‌مدت کمتر از ۲ دقیقه مسواک می‌زدند سه برابر بیشتر در معرض ریسک قلبی قرار دارند.

منبع: تسنیم

بازدید اپلیکیشن 27 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

نکات مهم برای رفع بوی بد دهان نکات مهم برای رفع بوی بد دهان
سلامت و زندگی
متخصصان آلمانی می‌گویند که در بیشتر موارد بوی بد دهان مربوط به خود دهان است و به معده ربطی ندارد. ممکن است این بو از فضای بین دندان‌ها، زبان یا لوزه‌ها ناشی شود. راه های رفع بوی بد دهان به گزارش ایسنا و به نقل از دویچه‌وله، این متخصصان بر…...
تقویت قلب بدون ورزش و رژیم غذایی! تقویت قلب بدون ورزش و رژیم غذایی!
سلامت و زندگی
تغذیه سالم، ورزش منظم و پرهیز از سیگار روش هایی آزمایش شده و موثر برای حفظ سلامت بدن و تناسب اندام انسان هستند. اما فراتر از مصرف میوه و سبزیجات و ورزش در باشگاه، اقدامات پیشگرانه دیگری نیز وجود دارند که می توانند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های…...
رابطه بین افسردگی و بیماری‌های مزمن رابطه بین افسردگی و بیماری‌های مزمن
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
تقریبا نیمی از بیماران قلبی، به افسردگی دچار می‌شوند....

پاسخ دهید