بیماری عجیب سندرم مشروب‌سازی خودکار

سلامت و زندگی
بیماری عجیب سندرم مشروب‌سازی خودکار

پزشکان در روده مردی که سوگند می‌خورد رانندگی حین مستی نداشته، یک مشروب‌ساز خودکار یافتند!
سایت یک پزشک : به تازگی در نشریه معتبر پزشکی BMJ در بخش بیماری‌های دستگاه گوارش، یک گزارش مورد یا کیس ریپورت جالب و عجیب منتشر شده است.

داستان از آنجا شروع می‌شود که یک مرد ۴۶ ساله، بعد از آسیب انگشت شست دست خود، مجبور شد که مدت ۳ هفته تمام سفالکسین بخورد.

اما یک هفته بعد از پایان دوره درمان دارویی، اطرافیان او متوجه تغییرات شخصیتی عجیب در او که پیش از آن سابقه نداشت شدند. او دچار دوره‌های سرخوشی و افسردگی و رفتارهای خشونت‌آمیز می‌شد.
با توجه به این علایم پزشکان به او مدتی داروی ضد افسردگی دادند. مصرف این داروها ادامه داشت تا اینکه یک بار به خاطر تخلف رانندگی پلیس‌ها خودروی او را متوقف کردند و طبعا تست الکل روی او انجام شد و نشان داد که رانندگی حین مستی داشته است.
بررسی بیشتر نشان داد که سطح الکل خون ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بوده که به میزان قابل ملاحظه‌ای از آستانه مجاز بالاتر بود.
اما این مرد اصرار داشت که اصلا الکلی مصرف نکرده است. سرانجام «عمه» این مرد که حرفش را باور کرد. یک دستگاه پرتابل آنالیز تنفس که میزان تقریبی الکل خون را نشان می‌دهد، برای او خرید و این دو متوجه شدند که بسیار اوقات میزان الکل بدن این شخص بالاست!

چه اتفاقی افتاده بود؟ آیا مرد سر همه کلاه می‌گذاشت و مخفیانه الکل می‌خورد و اصلا چرا این را مخفی می‌کرد یا داستانی دیگر در کار بود.

آنها به ناچار به پزشکی در اوهایو رفتند، پزشکی که قبلا مورد مشابهی داشت. مشخص شد که مخمرهایی در درون روده باریک و بخشی از روده بزرگ به نام سکوم مرد، جا خوش کرده‌اند و به صورت طبیعی کار تخمیر و تبدیل کربوهیدرات به الکل را انجام می‌دهند.
بررسی‌های اولیه نشان داد که دو میکروارگانیسم Saccharomyces cerevisiae و S. boulardii در درون روده او هستند.
آزمایش‌های نشان دادند که در پی دادن غذاهای حاوی کربوهیدرات، این مخمرها فعال می‌شوند و ظرف ۸ ساعت، سطح الکل ۵۷ میکروگرم در دسی لیتر را در بدن او باعث می‌شوند!

چیزی که رخ داده بود این بود که آنتی بیوتیک سفالکسین میکروب‌های نرمال روده این مرد را تغییر را داده بود و با کشتن عده‌ای از آنها، شرایط را برای جایگزین شدن مخمر در بدن او فراهم کرده بود!
به این مورد، سندرم ABS یا سندرم مشروب‌سازی خودکار یا سندرم تخمیر روده‌ای می‌گویند.
برای درمان اولیه دستور محدود کردن غذاهای کربوهیدارتی و داروهای ضدمخمر به او داده شد. اما این درمان موفقیت‌آمیز نبود.
درست همین جا بود که این مرد به نویسندگان کیس ریپورت نشریه BMJ معرفی شد. آنها ارگانیسم‌های دیگری مانند کاندیدا آلبیکنس و C. parapsilosis را هم پیدا کردند، داروهای ضد مخمر را عوض کردند و پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس را هم تجویز کردند. این درمان به تدریج پاسخ داد و حالا که یک سال و نیم از آن زمان می‌گذرد، کارخانه مشروب‌سازی داخل بدن بیمارشان از کار افتاده است!
البته این نخستین گزارش مورد این سندرم عجیب نبوده است

بازدید اپلیکیشن 109 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

جذب مواد مغذی بیشتر با فرمول خوراکی! جذب مواد مغذی بیشتر با فرمول خوراکی!
سلامت و زندگی
افراد بسیاری دریافت مواد مغذی از مواد غذایی تازه و کامل را به جای استفاده از مکمل های غذایی توصیه می کنند. یک دلیل برای این توصیه آن است که غذاهای کامل حاوی ترکیبی از مواد معدنی و ویتامین ها هستند که قدرت و تاثیرگذاری آنها را افزایش می دهد.…...
چرا جوان به‌حادثه‌ای پیر می‌شود گاهی؟ چرا جوان به‌حادثه‌ای پیر می‌شود گاهی؟
سلامت و زندگی
استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود. سفید شدن موها فرایندی فیزیولوژیکی است و به طور معمول ۵۰ درصد از موهای نیمی از افراد در سن ۵۰ سالگی سفید می‌شود. با این حال درصورتیکه سفید شدن موها در بین نژاد قفقازی پیش از ۲۰ سالگی، در…...
چند روش غیرمعمول برای کاهش وزن چند روش غیرمعمول برای کاهش وزن
سلامت و زندگی
هر ساله در تاریخ ۱۱ اکتبر مصادف با ۱۹ مهر روز جهانی چاقی با هدف ارائه راهکارهای عملی برای بحران چاقی، افزایش آگاهی، حمایت از سیاست‌های درمانی و پیشگیرانه مربوط به چاقی گرامی داشته می‌شود. به گزارش ایسنا، در حال حاضر بیشتر جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که اضافه…...

پاسخ دهید