کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۶۷۲
تاریخ خبر:

آیا در جریان حادثه تروریستی کرمان نیروهای امنیتی کوتاهی کرده‌اند؟

آیا در جریان حادثه تروریستی کرمان نیروهای امنیتی کوتاهی کرده‌اند؟

استاندار کرمان 12 روز پس از حادثه تروریستی گلزار شهدا، به این سوال پاسخ داده که آیا قصوری از سوی نیروهای امنیتی رخ داده است یا نه؟

محمدمهدی فداکار، ظهر امروز ۲۴ دی ماه در جلسه شورای اداری استان کرمان حاضر شد و گفت حمله به نیروهای متصدی حفظ امنیت بدترین کار ممکن است.

به‌گفته استاندار کرمان با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰ بمب در کشور قبل از ماه محرم کشف شد که ۱۶ مورد بمب آماده آن در کرمان بود، ادامه داد: شرایط جغرافیایی استان کرمان خاص است و کویر در کنار ما از جنوب شرق تا شمال شرق گسترده است و با وجود راه‌های طولانی و مسیرهای زیاد، امکان تهدید وجود دارد و گروه‌های مختلف می‌توانند استفاده کنند.

ساماندهی اتباع و کویر دو مسئله ای است که در دستور کار ملی قرار گرفته زیرا تعداد زیادی اتباع غیرمجاز از استان کرمان عبور می‌کنند و در بحث برخورد با اتباع خلاء قانونی داریم.

او در ادامه با اشاره به اینکه در روز ۱۳ دی ماه به موکب‌ها اعلام شد حق توزیع غذا ندارند، برای اینکه از تجمع جلوگیری شود، گفت: در حوزه ایمنی کارهای زیادی صورت گرفت و در بحث امنیتی نیز رینگ کاملی دیده و از بزرگراه و محدوده اطراف گلزار شهدا به عنوان منطقه امنیتی بسته و فنس کشیده و در کل منطقه بیش از ۱۲۰ دوربین نصب و روشنایی جنگل انجام شد و هیچ نقطه کوری در رینگ امنیتی نداشتیم.

وی افزود: همه احتیاطات لازم برای این منطقه امنیتی دیده شد و در نقطه انفجار اول گیت هوشمند، پلیس و سگ‌های مواد منفجره یاب بوده و عامل انتحاری قبل از این گیت خود را منفجر کرده بود.

فداکار با اشاره به اینکه تروریست‌ها توجیه شده بودند در مزار(گلزار شهدای کرمان) انفجار را انجام بدهند، افزود: همه ظرفیت استان پای کار بود و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها از استان های دیگر فراخوان نیرو داده بودند تا به تامین امنیت کمک کنند.

وی ادامه داد: دوربین‌های چهره زن در منطقه فعال و به بانک‌های اطلاعاتی و امنیتی متصل بود که افراد مورد دار بلافاصله ردیابی و دستگیر می‌شدند و تعدادی زیادی از افراد متهم در این روزها دستگیر شدند.

وی با اشاره به اینکه عامل انتحاری دوم نیز نزدیک گیت ورودی از سمت تخت دریاقلی‌بیگ خود را منفجر کرده است، گفت: حداکثر آنچه به ذهن می‌آمد در بحث امنیت انجام شد و حتی در ارتفاعات دوربین نصب شده بود و علی رغم همه موارد این اتفاق افتاد و گروه‌های زیادی برای بررسی ابعاد حادثه به کرمان آمدند و کار انجام خواهد شد.

استاندار کرمان درباره اطلاع رسانی حادثه نیز گفت: هرکسی در این زمینه مسئولیتی دارد و علت تفاوت آمار شهدا برای این بود که آمار اولیه از یک بیمارستان اعلام و بعد از انتقال شهدا، همچنان آمار وجود داشت و یکی دیگر از موارد، مصاحبه افراد غیرمسئول بود.

فداکار افزود: علت تغییر مکان مراسم تشییع شهدا نیز به دلایل امنیتی بود زیرا با ارزیابی‌ها، تهدیداتی متصور شد و مجبور شدیم مکان را تغییر دهیم.

وی با اشاره به ادامه پیگیری‌ها برای روشن شدن ابعاد حمله تروریستی کرمان گفت: خائنانی که با این تروریست‌ها همکاری داشتند، پشتیبانی کردند و کسانی که منزل و کارت بانکی خود را در اختیار این افراد قرار داده‌اند، دستگیر شده‌اند و همچنان در حال پیگیری و بررسی هستند و به زودی مستندی از این موارد پخش خواهد شد

کدخبر: ۵۵۲۶۷۲
تاریخ خبر:
ارسال نظر