کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۱۴۳۵
تاریخ خبر:

چرا سفر رئیسی به ترکیه لغو شد؟

چرا سفر رئیسی به ترکیه لغو شد؟

منابع دیپلماتیک به الشرق‌الاوسط ترکی توضیح دادند که لغو ناگهانی سفر رئیسی به‌دلیل تلاش او برای تحت فشار قرار دادن ترکیه برای اتخاذ موضعی فراتر از لفاظی‌های تند علیه اسرائیل بوده است.

منابع دیپلماتیک اظهار کردند که رئیسی به‌دلیل روابط مستمر ترکیه با اسرائیل، به‌رغم فراخواندن سفیر این کشور برای مشورت، می‌خواهد فشار بیشتری را بر ترکیه وارد کند.

اردوغان روز ۱۱نوامبر، برابر با ۲۰آبان، در پای هواپیمای ریاست‌جمهوری ترکیه که در آستانه بازگشت از عربستان به کشورش بود، گفت که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران قرار است در ۲۸نوامبر، برابر با هفتم آذر به ترکیه سفر کند. این سفر از آن جهت حائز اهمیت بود که جنگ غزه شعله‌ورتر شده بود؛ اما این سفر درست در آستانه هفتم آذر به شکل ناگهانی لغو شد. از آن روز حدس و گمان‌ها برای لغو این سفر آغاز و برخی سناریوها در این زمینه مطرح شد تا به واکاوی از این معما بپردازد.
سایت «TELE ۱» در گزارشی نوشت: سفر ابراهیم رئیسی که قرار بود، روز سه‌شنبه (۷ آذر) صورت گیرد، لغو شد. هیچ اظهارنظری در این خصوص نشده است. یکی از مقامات ترکیه که خواسته نامش فاش نشود، گفت که این سفر لغو شد؛ اما دلیل لغو سفر را اعلام نکرد. حتی این مقام اعلام نکرد این سفر کلا لغو شده یا که فقط به تاخیر افتاده است. در این میان زمزمه‌هایی نیز شنیده می‌شود که حکایت از نارضایتی ایران از عملکرد ترکیه در موضوع جنگ غزه دارد. همین سایت در ادامه می‌نویسد: ادعا شده که لغو این سفر به‌دلیل ادامه روابط ترکیه و اسرائیل بوده است. با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس حزب عدالت و توسعه تاریخ سفر همتای ایرانی خود را در اواسط نوامبر اعلام کرده و هدف از این دیدار را تعیین موضع مشترک در قبال غزه عنوان کرده بود.
 
الشرق‌الاوسط به زبان ترکی استانبولی نیز نوشت: رئیسی به‌دلیل روابط مستمر ترکیه با اسرائیل، به‌رغم فراخواندن سفیر این کشور برای مشورت می‌خواهد فشار بیشتری را بر ترکیه وارد کند. از سوی دیگر، ناظران بر این عقیده‌اند که جنگ غزه، رویارویی بین آنکارا و تهران را آشکار کرده و ممکن است «نوعی رقابت بر سر نقش‌ها و تاثیرگذاری بر موضع حماس» وجود داشته باشد.

ناظران این دیدگاه‌ها را بر اساس بیانیه‌های حماس بیان می‌کنند، آن هم درست در روزی که حماس تصمیم گرفت ۱۰اسیر تایلندی را با شروع توقف ۴روزه جنگ آزاد کند. اگرچه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران به درخواست مقامات تایلندی نقش میانجی را برای آزادی آنها بر عهده گرفته، ترکیه مدعی است که آزادی اسرای تایلندی در پاسخ به درخواست اردوغان صورت گرفته است.

سایت «اسلامی آنالیز» نیز به نقل از هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه که در نشست شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک حضور پیدا کرده بود، گفت که لغو این سفر هیچ ارتباطی بین روابط تجاری و اقتصادی ترکیه و اسرائیل ندارد. با این حال فیدان از علت اصلی لغو این سفر خودداری کرد. در این زمینه خبرگزاری فرانسه در گفت‌وگو با کارشناسان علت لغو این سفر را از سوی ایران جویا شد و بیشتر کارشناسان گفتند که ایران انتظار دارد ترکیه به تجارت مستقیم و غیرمستقیم خود با اسرائیل پایان دهد. حاجی ایغور، مدیر مرکز مطالعات ایرانی استانبول می‌گوید: «درحالی‌که تهران انتظار دارد ترکیه به تجارت مستقیم و غیرمستقیم خود با اسرائیل پایان دهد، آنکارا رویکردی را نشان می‌دهد که به تفکیک مسائل سیاسی و تجاری اهمیت می‌دهد.»

 

منبع: دنیای اقتصاد
کدخبر: ۵۵۱۴۳۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر