کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۴۶۷۰۳
تاریخ خبر:

روسیه آمریکا را به قطع روابط دیپلماتیک تهدید کرد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که رفتارهای آمریکا ممکن است روسیه را مجبور کند تا سطح روابط دیپلماتیک خود با واشنگتن را کاهش داده یا حتی آن را قطع کند.

ریابکوف درباره روابط با آمریکا گفت: حقیقت این است که در روابط، با بحران وخیمی روبه‌رو هستیم که هرگز مشابهش را ندیده‌ایم. برای جلوگیری از تشدید تنش، باید اقدامات‌مان را به دقت بسنجیم و راستی‌آزمایی کنیم. در رأس حاکمیت از وزارت خارجه و سایر نهادهای دولت فدرال خواسته شده تا در این مسیر گام بردارند و چنین توصیه و دستورالعملی داریم.

وی تاکید کرد: با این حال، شاهد این هستیم که آمریکایی‌ها درباره اوکراین، مجموعه‌ای از اقدامات غیرمسئولانه و تنش‌زا انجام داده‌اند و این اقدامات صرفاً به اوکراین محدود نمی‌شود. به همین دلیل اگر از این زاویه به الگور رفتاری واشنگتن نگاه کنیم، به هیچ عنوان هیچ واکنشی بعید نیست. امکان دارد که سطح روابط دیپلماتیک کاهش یابد و قطع کامل روابط دیپلماتیک نیز محتمل است.

دیپلمات ارشد روسیه در عین حال تاکید کرد که مسکو قصد ندارد که آغازکننده قطع روابط با آمریکا باشد و افزود: معتقدیم که روابط دیپلماتیک عنصر روابط بین‌المللی است و باید از آن مراقبت کرد چون در غیر این صورت، تمام آنچه که از کانال‌های ارتباطی جوامع متمدن برای ارسال پیام به یکدیگر باقیمانده است را از دست خواهیم داد.

ریابکوف درباره این مساله، کرد که ۱۶ نوامبر، نودمین سال برقراری روابط دیپلماتیک بین شوروی سابق و آمریکا خواهد بود. وی تاکید کرد: روابط ما مراحل مختلفی داشته است؛ حتی در یک بازه و در مبارزه با دشمن مشترک یعنی آلمان نازی و تحت رهبری هیتلر که علیه ما و متحدان‌مان که در آن برهه آمریکا هم یکی از آنها محسوب می‌شد، جنگ به‌راه‌انداخته بود و در حوزه تسلیحات، (با واشنگتن) روابط برادرانه و متحدگونه داشتیم.

وی تصریح کرد: بعدها جنگ سرد درگرفت؛ بحران موشکی کوبا و در برهه‌ای هم روابط باثبات بود. اتفاقات زیادی را به چشم دیده‌ایم. فکر می‌کنم آمریکایی‌ها تا الان ما را شناخته باشند و دیده‌اند که چگونه در تمام حوزه‌ها قاطعانه و بی‌وقفه از منافع‌مان دفاع می‌کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

کدخبر: ۵۴۶۷۰۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر