کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۴۱۶۹۶
تاریخ خبر:

معایب بیمه بدنه؛ بررسی معایب و اهمیت خرید بیمه بدنه خودرو

رپورتاژ آگهی| بیمه بدنه نیز مانند تمام بیمه‌نامه‌های موجود دارای معایب و مزایایی است. معایب بیمه بدنه شامل مواردی مانند پوشش‌های محدود، هزینه‌های متغیر و دریافت نسبتا سخت خسارت از شرکت بیمه‌گر است. با وجود تمام این موارد بیمه بدنه یکی از بیمه‌نامه‌هایی است که نباید در تهیه آن کوتاهی کرد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد معایب بیمه بدنه و اهمیت خرید این بیمه‌نامه با وجود معایب آن با شما صحبت کنیم. پس اگر شما هم قصد خرید بیمه بدنه را دارید اما به دلیل برخی معایب آن در تهیه این بیمه‌نامه شک دارید، این مقاله را از دست ندهید و با آگاهی از معایب این بیمه نامه نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

معایب بیمه بدنه چیست؟

یکی از معایب بیمه بدنه خودرو محاسبه استهلاک خودرو در زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه است.

آگاهی در مورد معایب بیمه بدنه به شما کمک می‌کند با توجه به نظر خود و براساس مزایا و معایب بیمه بدنه، در مورد خرید این بیمه‌نامه تصمیم بگیرید. به همین دلیل بهتر است بدانید که بیمه بدنه در تمام شرکت‌های بیمه دارای محدودیت‌هایی است. برخی از مهم‌ترین مواردی که به عنوان معایب بیمه بدنه در نظر گرفته می‌شوند به شرح زیر هستند:

  • در بیمه‌نامه‌های بدنه یک فرانشیز 10 درصدی در زمان پرداخت خسارت لحاظ می‌شود. به عبارتی بیمه بدنه تمام خسارت‌های وارد شده را جبران نمی‌کند و جبران خسارت در این بیمه‌نامه با کسر فرانشیز انجام می‌شود.
  • برای خودروهای فرسوده و قدیمی نمی‌توان بیمه بدنه را خریداری کرد. به عبارتی اکثر شرکت‌های بیمه برای خودروهایی که سنی بالای 10 الی 15 سال دارند، بیمه‌نامه بدنه را صادر نمی‌کنند.
  • شرکت‌های بیمه میزان استهلاک خودرو را در زمان پرداخت خسارت در نظر می‌گیرند. به طوری کلی شرکت‌های بیمه برای خودروهایی که بیش از 5 سال دارند درصدی را به عنوان استهلاک از مبلغ خسارت کسر می‌کنند. میزان استهلاک از 5 درصد شروع می‌شود و حداکثر مقدار آن 25 درصد از مبلغ نهایی خسارت پرداخت شده به بیمه‌گزار است.
  • در مورد قطعات مصرفی مانند باطری و لاستیک میزان فرانشیز به مقدار 5 درصد از کل خسارت است.
  • محدودیت در پوشش‌های بیمه بدنه را می‌توان به عنوان یکی از معایب بیمه بدنه در نظر گرفت. به عبارتی بسیاری از پوشش‌ها در دسته پوشش‌های اضافی قرار دارند به همین دلیل بیمه‌گزاران زیادی به دلیل عدم تمایل به پرداخت مبلغ اضافی از تهیه این پوشش‌ها خودداری می‌کنند.
  • در نهایت آخرین موردی را که می‌توان به عنوان معایب بیمه بدنه در نظر گرفت نحوه دریافت خسارت از شرکت بیمه است. شرایط و ضوابط دریافت خسارت بدنه از شرکت بیمه چندان آسان نیست. اما برای دریافت خسارت بیمه بدنه، بیمه‌گزار باید مراحل دریافت خسارت را براساس ضوابط شرکت بیمه طی نماید تا بتواند خسارت خود را دریافت کند.

چرا خرید بیمه بدنه برای خودرو ضروری است؟

با توجه به ارزش افزوده خودرو تهیه بیمه بدنه برای همه ضروری است.

احتمالا بعد از خواندن معایب بیمه بدنه با خودتان فکر می‌کنید تهیه این بیمه‌نامه به صرفه نیست. اما نکته اینجا است که هزینه‌های تعمیر خودرو با توجه به ارزش افزوده این وسیله نقلیه بسیار زیاد است. از طرفی بیمه شخص ثالث خسارت خودرو مقصر را جبران نمی‌کند و جبران خسارات خودرو مقصر به عهده بیمه بدنه است. همچنین لازم است بدانید در شرایط زیر بیمه بدنه خسارات خودرو مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

  • جبران خسارت‌های بیمه‌گزار در شرایطی که مقصر حادثه باشد.
  • جبران خسارت‌های وارد شده به بیمه‌گزار حتی اگر به عنوان مقصر حادثه شناخته نشود.
  • جبران خسارات بیمه‌گزار در حالتی که به راننده مقصر دسترسی نداشته باشند.
  • در صورتی که خودروی بیمه‌گزار نامتعارف و گران قیمت باشد، بیمه شخص ثالث تمام خسارات را جبران نمی‌کند اما در چنین شرایطی بیمه بدنه می‌تواند بخش قابل توجهی از خسارت‌ها پرداخت نماید.

با توجه به موارد گفته شده و افزایش قیمت خودروها تهیه بیمه بدنه برای همه ضروری است. بد نیست بدانید قوانین بیمه بدنه به نفع فرد زیان‌دیده است. به طور کلی اگر بخواهیم مهم‌ترین مزیت بیمه بدنه را با شما در میان بگذاریم، می‌توانیم به کاهش هزینه‌های تعمیر خودرو اشاره کنیم.

معایب بیمه بدنه و اهمیت خرید بیمه‌نامه بدنه خودرو

آگاهی از معایب بیمه بدنه به شما کمک می‌کند در زمان خرید بیمه بدنه در مورد انتخاب پوشش‌ها با دقت بیشتری عمل کنید. از معایب بیمه بدنه می‌توان به عنوان محدودیت‌هایی یاد کرد که شرکت بیمه برای بیمه‌گزاران در نظر دارد و با وجود تمام این موارد تهیه و خرید این بیمه‌نامه از نظر اقتصادی به صرفه است. به عبارتی بدون بیمه بدنه در تصادفات خسارات وارد شده به خودرو مقصر جبران نمی‌شود. در این مقاله در مورد معایب بیمه بدنه با شما صحبت کردیم، همچنین اطلاعاتی را نیز در مورد اهمیت و ضرورت خرید این بیمه‌نامه به شما دادیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

کدخبر: ۵۴۱۶۹۶
تاریخ خبر:
ارسال نظر