کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۴۷۱
تاریخ خبر:

نامعتبر بودن ادعای بانکی‌پور ثابت شد

نامعتبر بودن ادعای بانکی‌پور ثابت شد

منبع ادعای بانکی‌پور درباره تعداد متوسط شریک جنسی مردان ترکیه، یک شرکت تولیدی کاندوم است!

 امیر حسین بانکی پور فرد، نماینده اصفهان در پارلمان ایران ، اخیراً مدعی شده است که هر مرد در ترکیه، به طور متوسط 15 شریک جنسی دارد.

این اظهارات او، مستند به سایت World Population Review است که یک سایت جمع آوری داده از منابع مختلف است و اساساً یک رسانه یا یک سازمان پژوهشی یا نظایر این‌ها که دارای اعتبار برای استناد باشد، نیست. سوال این است که منبع آماری که در موضوع حاضر بدان اشاره شده است، کجاست؟

قبل از پاسخ به این سوال، لازم است یادآور شویم، آنچه آقای بانکی پور گفته، با همین ادعای World Population Review نیز مطابقت ندارد. چرا که سایت مذکور گفته است هر فرد ترکیه‌ای (و نه هر مرد ترکیه ای) در طول زندگی خود از آغاز بلوغ تا مرگ به طور متوسط با 14.5 نفر رابطه جنسی دارد. ولی آقای بانکی پور گفته است: هر مرد ترکیه ای، 15 شریک جنسی دارد که مفهوماً با آنچه در سایت است، تفاوت دارد.

ولی مهم تر از همه، این است که اصل آمار World Population Review نیز بی اساس و نادرست است.

منبع سایت World Population Review درباره این آمار، سایت یکی از تولید کنندگان کاندوم در جهان است. قصه از این قرار است که 19 سال قبل (در سال 2005 میلادی) شرکت دورکس که تولید کننده کاندوم است، یک نظرسنجی با موضوع روابط خاص جنسی در سایت خود انجام داده و سوالاتی از قبیل این که با چند نفر رابطه جنسی داشته اید و آیا در پارک و خیابان و … هم رابطه جنسی داشته‌اید و مانند این‌ها، مطرح می‌کند و گزارشی باموضوع جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته منتشر می‌کند.

پر واضح است که این نظرسنجی، سمت و سویی کاملاً تجاری در راستای افزایش فروش محصولات دورکس داشته و فاقد اعتبار علمی بوده است چرا که فقط مراجعه کنندگان به سایت تولید کننده کاندوم در آن شرکت کرده‌اند و جامعه آماری نظرسنجی، کوچکترین سنخیتی با جوامع واقعی نداشته است. سوالات و طبیعتاً پاسخ ها نیز سمت و سوی روابط جنسی خاص داشته اند. از این رو، در گزارش دورکس آمده که یک چهارم افراد در ترکیه تجربه رابطه جنسی در خیابان داشته‌اند(!) که اساساً چنین ادعایی، مضحک و در تضاد با واقعیت های کشوری مانند ترکیه است. در مجموع، طراحی این نظرسنجی با هدف افزایش سود شرکت از رهگذر بالا رفتن فروش کاندوم بوده است.

از این سو، سایت World Population Review که یک مجموعه تجاری است، همان گزارش تجاری سال 2005 را به عنوان آمار سال 2024 منتشر کرده و نهایتاً آقای بانکی پور نیز “آمار غلط” مبتنی بر “گزارش غلط” را بر اساس “برداشت غلط” خود به عنوان یک داده واقعی به مردم ارائه کرده و بدتر این که بعد از انتقادات صورت گرفته بر حرف غلط خود با استناد به آمار غلط پیش گفته، پافشاری کرده است.

جالب اینجاست که ایشان گفته است اگر این آمار نادرست است، دولت ترکیه آن را تکذیب کند. این در حالی است که هیچ دولتی، ذره بین به دست نمی‌گیرد تا ببیند در کدام سایت غیر معتبر درباره کشورش چه گفته‌اند که آن را تکذیب کند.

منبع: عصر ایران
کدخبر: ۵۵۸۴۷۱
تاریخ خبر:
ارسال نظر