کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۱۲۴
تاریخ خبر:

سازه‌ای که در فرونشست تهران کشف شد، واقعا چیست؟

 سازه‌ای که در فرونشست تهران کشف شد، واقعا چیست؟

فرونشست بخشی از خیابان کارگر جنوبی در تهران، باعث پدیدار شدن سازه‌ای شد که در قدم اول آن را یک حمام عمومی معرفی کردند. معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره ماهیت تاریخی سازه نظر دیگری دارد

فرونشست طبق گزارش پلیس راهور به عمق دو تا سه متر و در برخی مقاطع تا ۱۵ متر در خیابان کارگر جنوبی منتهی به میدان قزوین رخ داد که بر اثر آن، سازه‌ای در دل زمین پدیدار شد. درحالی‌که کارشناس میراث فرهنگی در صحنه حضور نداشت تا این سازه را بررسی کند، با طرح احتمال‌ اولیه، این سازه به حمامی قدیمی نسبت داده شد.

محسن سعادتی معاون میراث فرهنگی استان تهران در متنی مکتوب نوشت: «براساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده، این محدوده شامل یک راهرو زیرزمینی و چندین سرویس بهداشتی است که با توجه به مصالح به‌کاررفته شامل آجر و استفاده از تیرآهن در پوشش سقف و عدم وجود هیچ‌گونه تزئینات و معماری تاریخی، بنای مکشوفه «معاصر» است. شایان ذکر است محدوده مذکور خارج از حصار ناصری بوده و همچنین براساس تصاویر هوایی سال ۱۳۱۹ و ۱۳۳۵ به‌صورت معبر بوده است.»

پیش از این حامد یزدی‌مهر ـ مدیرکل مدیریت بحران استان تهران ـ در اظهارات اولیه گفته بود «طی بررسی‌ها و حفاری‌ها، عوامل شرکت آب و فاضلاب به یک حمام عمومی قدیمی برخوردند که از بافت‌های قدیمی آنجا بوده و از دوران گذشته باقی مانده بود.»

ساعاتی پس از این اظهارنظر، درحالی‌که میراث فرهنگی تا آن لحظه درباره قدمت، اصالت و هویت این سازه اعلام نظر نکرده بود، روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ اعلام کرد که با کلیه امکانات، درحال پر کردن حفره ایجادشده ناشی از فرونشست آسفالت هستند و عوامل آتش‌نشانی، مدیران شهری منطقه ۱۱ تهران و شرکت‌های خدمات‌رسان به منظور پیگشیری از حادثه و کنترل شرایط در محل حضور دارند.

در ساعات اولیه صبح شنبه هفتم بهمن‌ماه نیز سرهنگ فیروز کشیر ـ معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از رفع محدودیت تردد در این محدوده خبر داد و گفت که «در این محدوده اقدام به پلیت‌گذاری شده و مسیر تردد باز است.»

62896611

عکس‌های هوایی سال‌های ۱۳۱۹ و ۱۳۳۵ که محل فرونشست در آن مشخص شده

 

کدخبر: ۵۵۳۱۲۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر