کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۴۸۱۳۷
تاریخ خبر:

فردا یکشنبه آلوده‌ترین روز پایتخت است؟

فردا یکشنبه آلوده‌ترین روز پایتخت است؟

معاون عمرانی استاندار در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اینکه فردا یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ آلوده‌ترین روز پایتخت است گفت: شاخص در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه است و شرایط هشدار نداریم.

از صبح تا حالا بسیاری از شهروندان دنبال این هستند که بفهمند آیا مدارس تعطیل می‌شود؟ به‌گفته معاون عمرانی استاندار تهران، کیفیت هوای تهران ممکن است فردا برای گروه‌های حساس جامعه مشکل‌ساز شود ولی تا زمانی که شاخص زیر ۱۵۰ است وضعیت قرمز نیست و کمیته اضطرار تشکیل نمی‌شود. همچنین هواشناسی هم به صورت مکتوب اعلام نکرده و زمانی که در شرایط هشدار باشیم جلسه اضطرار برگزار می شود.

کمیته اضطرار زمانی که شاخص آلودگی هوا مرز هشدار را رد کند، تشکیل می‌شود و در بیشتر موارد خروجی کمیته اضطرار تعطیلی مدارس، زوج و فرد کردن خودورها از در منازل است و همچنین ورزش کردن در هوای آزاد ممنوع و از کودکان، سالمندان و افرادی که بیماری خاص دارند خواسته می‌شود که در منزل بمانند و از تردد در هوای آلوده خودداری کنند. در حال حاضر اعلام شده که شاخص آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون فردا بالای ۱۰۰ است و هوا برای گروه‌های حساس آلوده خواهد شد؛ مدارس تعطیل نیست و اگر قرار باشد این امر رخ دهد قطعا اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گیرد.

اصل خبر منتشر شده درباره میزان و شدت آلودگی هم از سوی کارشناسان رد شده است: منظور کارشناس هواشناسی این بوده که روز یکشنبه آلوده‌ترین روز در هفته جاری است نه اینکه آلوده‌ترین روز در کل سال است.

هفته گذشته تهران چند روزی در شرایط هشدار قرار گرفت و مدارس مقطع ابتدایی چهارشنبه ۲۴ آبان ماه تعطیل شدند. شاخص آلایندگی در حال حاضر ۶۴ است و شاخص ۲۴ ساعت گذشته ۷۴ (شرایط قابل قبول ) است. از ابتدای سال تا کنون پایتخت هشت روز هوای پاک، ۱۷۲ هوای قابل قبول، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز هوای ناسالم برای تمام گروه‌ها داشته است و از ابتدای سال تا کنون شاخص به مرحله بسیار ناسالم و خطرناک نرسیده است. شاخص کیفیت هوا به پنج دسته تقسیم شده از عدد صفر تا ۵۰ پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

کدخبر: ۵۴۸۱۳۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر