نمره ردی مسکن‌مهر در اولین آزمون/ پروژه ۱۰ساله مسکن مهر، تابوت هایی برای ساکنانش شد

اقتصادی

واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و … تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز ۱۰ ساله نشده است.

به گزارش خبرآنلاین، مسکن مهر در اولین امتحان نمره ردی خود را در کارنامه اش ثبت کرد.تصاویری که از صبح امروز از مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب منتشر شده،تصاویر دلخراشی است.مسکن مهر که ساکنانش تمام پس اندازشان را به امیدخانه دار شدن و تحمل سختی ها صرف این پروژه کردند،حالا نگرانی ها را درباره سرنوشت سایر واحدهای مسکونی این پروژه در سراسر کشور افزایش داده است.

تخریب مسکن مهر در حالی اتفاق افتاده است که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر اسفند ماه سال گذشته تاکید کرده بود که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای طرح مسکن مهر در کشور هزینه شده است.

اگر تا دیروز منتقدان مسکن مهر از تبعات اقتصادی اجرای این طرح سخن می گفتند و مشکلات اجتماعی آتی را مورد استناد قرار می‌دادند، امروز امنیت اندک این واحدهای مسکونی و استاندارد نبودنشان تبعات جانی برای ساکنان را به رخ می کشد.

چند نفر در سر پل ذهاب ساکن مسکن مهر بودند؟

عکس های منتشر شده از تخریب گسترده مسکن مهر در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب نشان از عمق فاجعه دارد. این پروژه مسکونی آنطور که پیش از این فاجعه،از سوی فرماندار سرپل‌ذهاب نقل شده،حکایت از آن دارد که در سال ۱۳۹۱ آماری در خصوص تعداد متقاضیان ارائه داده بود که پیرو آن، تعداد نفرات ثبت‌نامی برای این پروژه را ۷ هزار و ۳۲۵ نفر اعلام شد. بنا به گفته فرماندار سرپل ذهاب« واجدین شرایط ۲ هزار و ۶۰۰ نفر بودند که تعداد ۵۹۷ نفر از آنها انصراف دادند.»

به گفته وی کل واحدهای در حال ساخت هزار و ۷۷ مورد بوده است. او تاکید کرده بود که مجموع سهم آورده برای این واحدها ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است و میزان نیروی مشغول به‌کار در اتحادیه ۴۲۰ نفر بوده است.

از سوی دیگر جلیل کرم مدیرکل تعاون استان کرمانشاه نیز در سال ۱۳۸۹ اعلام کرده بود که بالغ بر ۸ هکتار زمین برای تعاونی های مسکن مهر اختصاص داده شده است.

متهم ردیف اول تورم

هنوز سال ۱۳۹۳ به پایان نرسیده بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم تاکید کرد که مسکن مهر یکی از متهمان ردیف اول افزایش لجام گسیخته تورم در سالیان پیشین بوده است. تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی برای تامین منابع مورد نیاز یکی از دلایل این اتفاق است.

انتشار اسکناس های بی پشتوانه و پول پاشی برای احداث مسکن در کوه و کوه پایه و دشت و بیابان، در دستور کار قرار گرفت و دولت نهم و دهم مفتخر به این اقدامات ، هر روز برنامه ای تبلیغی را در این حوزه تدارک می دید.

سال ۱۳۸۶ بود که طرح مسکن مهر در دستور کار دولت قرار گرفت. احمدی نژاد که دولتش را به کارهای جهادی شهرت داده بود و مهرورزی را به عنوان صفت دولتش برگزیده بود، در شورای عالی مسکن قصد می کند تمام بی خانه ها را اعم از نیازمندان و مستاجران خانه دار کند.

یکی از اعضای شورای عالی مسکن در سال ۱۳۸۶ می گوید: «در اولین جلسه شورای عالی مسکن، مسکن مهر را برای ۵۰ هزار واحد تعریف کردم، آقای احمدی‌نژاد گفت، ۵۰ هزار واحد؟ و رو به من کرد و گفت: چقدر کمبود مسکن در کشور داریم؟ گفتم: بر اساس سرشماری ۸۵ حدود ۱٫۵ میلیون واحد کمبود داریم که ۶۰۰ هزار واحد روستایی و ۹۰۰ هزار واحد شهری است. رییس‌جمهور سابق گفت:‌ چی داری میگی، مستاجر چقدر داریم. گفتم مستاجر فرق می‌کند آقای دکتر، مستاجر ۳٫۸ میلیون خانوار. گفت خب، مستاجران چی؟ گفتم: ‌آنها که خانه دارند، مگر می‌خواهیم همه را از خانه اجاره‌ای در بیاوریم و مسکن مهر به آنها بدهیم. احمدی‌نژاد گفت:‌ آره، می‌ری برای ۳٫۸ میلیون واحد مسکونی این طرح را توزیع می‌کنی.»

قبل‎تر این اما طرحی با هدف احداث بیست هزار واحد مسکونی اجرای شود و بعدتر ۵۰ هزار واحد مسکونی را در بر گرفت، ناگهان رشدی بیش از ۵۰ برابر را تجربه کرد و به ۲ میلیون و ۱۱۰ هزار واحد رسید .

مقرر بود هزینه تمام شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در حدود ۳۰۰ هزار تومان باشد، اما درست در پایان دولت دهم بود که آمار نشان می داد هزینه ها به ۴۴۰ هزار تومان رسیده است، اما همچنان مسکن ها بی کیفیت بود و بدقواره ، چون وصله ناجوری که بر منابع طبیعی حاشیه شهرها روییده بودند.

برخی انبوه سازان همان روزها تاکید می کردند کار این چنین پیش برود، مسکن مهر هنوز شمع ده سالگی را فوت نکرده تبدیل به بافت فرسوده می شود و حالا ، هنوز شمع ۱۰ سالگی فوت نشده، مسکن های مهر بی مهری شان را رو کردند و تابوت هایی شدند برای ساکنانشان.

نظرات کاربران

  1. زلزله ملاک خوبی برای قضاوت نیست.تو ایران سازه مقاوم در برابر زلزله ساخته نمیشه.ولی خدایی تو کف این تصمیمات ژانگولری دولت قبل موندم.اگه مملکت با قانون پیش میرفت این آقا و همه کسایی که فقط تو همین یه مورد دخیل بودن نه الان که همون موقع باید با یه حکم حبس ابد پست میشدن به زندان.ریشه خیلی از کمبودهایی که الان احساس میشه از همین دور ریختن های پول مملکته.البته ریشه مشکلات سالهای آینده هم از تصمیمات الان مدیران کاردان و دست پاک کشوره.

  2. من موندم از چیه احمدی نژاد میترسن محاکمه نمیکنن،بابا به دین به پیغمبر جون مردم با ارزش،این چه وضعه ساخت وساز که با یه زلزله خونه مردم رو سرشون خراب میشه،هر جای جهان این اتفاق بیفته مسئولین شو از دم محاکمه میکنن،بس که همه ازهم دیگه اتو دارن هیچکس جرات نمیکنه کسی رو متهم کنه، چقدر ما بدبختیم

  3. تمام بودجه کشور توسط طرح کارشناسی نشده،به باد رفت و فقر مفرط به خیلیا تحمیل و از اونطرف پولهای باد آورده به بعضیها توسط همین مسکن مهر رسید ،واقعا جای تعجب داره که هنوز هستند افرادی که پشت دولت قبل ایستاده اند و سینه سپر میکنن‌،وای به حالشون که به روز جزا اعقتاد دارن…

  4. باز این خیلی قدرتمند بود تونست به همه وعده هاش عمل کنه سران این دولت به کدوم وعدشون عمل کردن دریغ از یه وعده عمل شده.خب زلزله با اون ریشتر الان خونه های نوساز تهران اون ربشتر زلزله بیاد هم نابودن.یه خورده انصافو رعایت کنیم شاید که ما هم فردا نباشیم

  5. assi………………………………………..اینو درک کن که این مساله اجتماعیه و سیاسی نیست که ربطش میدی به این دولت و اون دولت.آرزو نمیکنم این بلا سر خودت بیاد ولی دعا میکنم بتونی فقط یه لحظه خودتو جای اونایی بزاری که تو چند ثانیه زندگیشون زیر و رو شد و شما دارید با این تفکر به اونا توهین
    میکنید.فکر کن یکی سرش کلاه بره و جنس بنجل بهش بندازن و بعدش که بخاک سیاه نشست یکی مثل خودت بیاد بگه اون بابا خیلی مرد بود که با کلی ادعا یه جوری سرت کلاه گذاشت که تا الان نفهمیده بودی.

پاسخ دهید