پرسشی در پایان سال ۹۷: کجایند پیام‌ رسان‌های داخلی؟!

تک نگاری
پرسشی در پایان سال ۹۷: کجایند پیام‌ رسان‌های داخلی؟!

شاید نتوانستیم هر ایرانی را خانه دار یا ماشین دار کنیم اما با یک تصمیم به راحتی هر ایرانی را دارای یک فیلتر شکن کردیم.
عصرایران؛ مصطفی داننده- بسیاری از روزنامه نگاران، تحلیل‌‎گران و ناظران سیاسی و اجتماعی، سال پایان یافتۀ۹۷ را سال سخت اقتصادی نامیده اند. سالی که بسیاری از مردم ایران به سختی آن را سپری کردند. برخی که رسما زیر آوار قیمت‌ها مانده‌اند و کسی نیست دست آنها را بگیرد و از زیر خروار قیمت‌ها بیرون بیاورد.
آنقدر این مشکلات زیاد بود که بسیاری فراموش کردند سال ۹۷، سال فیلتر شدن تلگرام هم بود. پیام رسانی که بسیاری از مردم از آن استفاده می‌‌کردند و به آن دل بسته بودند.
تلگرام فیلتر شد اما مردم همچنان پای او ایستادند و با فیلتر شکن دوباره دل به دل تلگرام دادند. خیلی از افراد و رسانه‌های موافق فیلتر شدن تلگرام که با فیلتر شدن این پیام رسان، ترک تلگرام کرده بودند، دوباره برگشتند و کانال‌های خود را راه انداختند.
قرار بود با توجه به حمایت‌هایی که از پیام رسان‌های داخلی شده بود، آنها جای تلگرام را بگیرند. در روزهای ابتدایی فیلترینگ تلگرام، تبلیغات گسترده‌ای برای این پیام رسان‌ها انجام شد. تلویزیون برای پیام رسان‌های داخلی سنگ تمام گذاشت.

این پیام رسان‌های داخلی مانند دریاچه‌های مصنوعی بودند که خوب مهندسی نشده بودند و بعد از مدتی آفتاب خوردن با کمبود آب مواجه شدند و کم کم خشک شدند.

با وجود تمام این تبلیغات بازهم مردم از این پیام رسان‌ها استقبال نکردند و به سرعت پیام رسان‌های داخلی از سکه افتادند. شاید در آخرین ساعت‌های سال ۹۷، وقت آن باشد از مسؤولین مربوطه دربارۀ هزینه‌هایی که برای این پیام رسان‌های داخلی شد، اعم از تبلیغات و تخصیص بودجه و تسهیلات، بپرسیم و اینکه خروجی آنها برای جامعه چه بوده است؟

می‌ توان از آنها پرسید الآن چند درصد مردم عضو آنها هستند؟ چرا با وجود این همه حمایت نتوانستند، تلگرام را از صحنه خارج کنند؟

تلاش برای حذف تلگرام نشان داد، چقدر بی‌برنامه تصمیم می‌گیریم بدون اینکه جوانب کار را بسنجیم. این همه هزینه، برای چه بود؟ مردم که هنوز از تلگرام استفاده می‌کنند و فیلترینگ هم نتوانست خللی در این کار ایجاد کند.

شاید نتوانستیم هر ایرانی را خانه دار یا ماشین دار کنیم اما با یک تصمیم به راحتی هر ایرانی را دارای یک فیلتر شکن کردیم! از بچه دبستانی تا پیرمرد بازنشسته در گوشی‌شان یک فیلتر شکن دارند. در حالی که همه می‌دانیم که بودن یک فیلتر شکن در گوشی یک نوجوان چه خطرهایی به دنبال دارد.

آیا مشکلات اقتصادی کشور هم به خاطر این سبک تصمیم گیری نیست؟ فکر می‌کنیم هنوز می‌شود با برخوردهای سلبی همه مشکلات را حل کرد. اگر هم این سبک در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ جواب می‌داد اکنون اما در دهه‌ای که همه با یک گوشی هوشمند با جهان ارتباط دارند، تصمیم‌های سلبی جواب نمی‌دهد.

سال ۹۷، سال سخت اقتصادی بود و سالی که نشان داد یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور جدا از تحریم‌ها، تصمیماتی که بر آتش مشکلات بنزین می‌ریزد.

بازدید اپلیکیشن 99 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا می‌توانیم از عشق متنفر باشیم؟‌ چرا می‌توانیم از عشق متنفر باشیم؟‌
کاربران ویژه - تک نگاری
روزنامه هفت صبح، آرش خوشخو | زمانی این همه روایت از عشق در شعرهای فروغ برایم جذاب بود. زمانی که فکر می‌کردم عاشق شدن اتفاق بسیار مهمی است و برای همین با لذتی وصف‌ناپذیر فروغ می‌خواندم. اما روزی روایتی دست اول از کاوه گلستان شنیدم. از زبان همسرش هنگامه که…...
تک‌نگاری / تو خود معجزه‌ای، فقط برو تک‌نگاری / تو خود معجزه‌ای، فقط برو
کاربران ویژه - تک نگاری
روزنامه هفت صبح، یاسر نوروزی | تو درست می‌گویی، من درست می‌گویم و هم‌زمان همه درست می‌گویند. چون همه در حال نمایش پندارهای خودم هستیم و هم‌زمان همه در اشتباهیم! برای همین نزاع اغلب به نظر بیهوده می‌آید. چون همه روی یک دایره‌ایم؛ کسی جلو نمی‌رود یا عقب نمی‌آید؛ فقط…...
تک‌نگاری / دستت را بشور! تک‌نگاری / دستت را بشور!
کاربران ویژه - تک نگاری
روزنامه هفت صبح، یاسر نوروزی | شب‌ها کانال‌های مختلف را پیگیری می‌کنم که هرکدام به نوعی در حال گریز از شرایط بحرانی این روزهای جهان هستند. در ایران هم مردم به هر چیزی چنگ می‌زنند تا شرایط را به نوعی در ذهن‌شان تبیین کنند؛ از فلسفه هندو گرفته تا فضاهای…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید