نتایج شوکه‌کننده یک تحقیق: به‌رستوران برو کرونا بگیر

سلامت و زندگی
نتایج شوکه‌کننده یک تحقیق: به‌رستوران برو کرونا بگیر

تایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، در مکان‌هایی که نمی توان همیشه ماسک پوشید، مانند رستورانی که مردم برای خوردن یا نوشیدن باید ماسک خود را بردارند، خطر ابتلا به این بیماری بالاتر است.

محققان «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا» که این مطالعه را انجام داده اند در گزارشی نوشتند، نتایج این مطالعه نشان می دهد، بزرگسالانی که آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت شده است؛ تقریباً دو برابر سایرین، ۱۴ روز پیش از ابتلا به این بیماری، در یک رستوان غذا خورده‌اند.

این مطالعه که روز ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) منتشر شد، شامل اطلاعات مربوط به ۳۱۴ فرد بالغی می شود که در ماه ژوئیه به دلیل داشتن علائمی از نظر ابتلا به کووید-۱۹ آزمایش شدند. نتیجه این آزمایش ها، ۱۵۴ مورد مثبت و ۱۶۰ مورد منفی بود. این آزمایش ها در ۱۱ مرکز بهداشتی مختلف در ۱۰ ایالت آمریکا انجام شد.

محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا و سایر موسسات این کشور در این مطالعه، پاسخ های این بیماران را به سوالاتی در رابطه با ماسک زدن و فعالیت های مختلفی که در جامعه داشته اند از جمله اینکه آیا اخیرا در یک رستوران غذا صرف کرده اند، یا به یک کافی شاپ و باشگاه ورزشی رفته اند، به دقت بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد بزرگسالانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود دو برابر افرادی که نتیجه این آزمایش آنها منفی شده بود، گزارش دادند که ۱۴ روز قبل از ابتلا به این بیماری در یک رستوران غذا خورده اند و یا به یک کافی شاپ رفته اند.

داده های این مطالعه نشان داد، ۴۲ درصد از بزرگسالانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود، گزارش دادند که دست کم با یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ در تماس بوده اند و بیشتر این تماس های نزدیک -۵۱ درصد- با اعضای خانواده بوده است.

محققان همچنین دریافتند؛ ۷۱ درصد از بزرگسالان مبتلا به کووید-۱۹ و ۷۴ درصد از بزرگسالانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها منفی بود، گزارش دادند که همواره در زمان حضور در جمع از ماسک استفاده می کنند.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه میان افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود با افرادی که نتیجه این آزمایش آنها منفی بود در زمینه خرید کردن، شرکت در اجتماعات کمتر از ۱۰ نفر در خانه، رفتن به یک اداره، رفتن به باشگاه ورزشی، رفتن به سالن آرایشگاه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و یا شرکت در اجتماعات مذهبی اختلاف قابل توجهی وجود نداشت.

با این حال داده های این مطالعه نشان داد، افرادی که نتیجه آزمایش آنها مثبت بود، بیشتر احتمال داشت گزارش دهند که دو هفته پیش از شروع این بیماری در یک رستوان غذا خورده بودند.

البته این مطالعه با محدودیت هایی نیز همراه است، از جمله اینکه باید تحقیقات بیشتری بر روی گروه بزرگتری انجام شود تا مشخص شود آیا یافته های این مطالعه در مطالعات بعدی نیز تکرار می شود یا خیر و دیگر اینکه در این مطالعه در ارزیابی غذا خوردن در یک رستوران تفاوتی میان غذا خوردن در فضای بسته رستوران و غذا خوردن در محیط باز رستوران قائل نشده است.

محققان در گزارش این مطالعه نوشتند؛ گزارش ها در مورد قرار گرفتن در محیط رستوران ها و ابتلا به کرونا به گردش هوا مرتبط است. جهت، تهویه و شدت جریان هوا حتی در صورت رعایت تدابیر فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، ممکن است بر انتقال ویروس تاثیر بگذارد.

آنها افزودند: در هنگام غذا خوردن و آشامیدن نمی توان بطور مستمر از ماسک استفاده کرد؛ درحالی که خرید و سایر فعالیت هایی که در محیط بسته انجام می شود، مانع استفاده از ماسک نیست.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ببینید | واکسن آنفلوانزا چند درصد تاثیر پیشگیرانه دارد؟ ببینید | واکسن آنفلوانزا چند درصد تاثیر پیشگیرانه دارد؟
سلامت و زندگی
محمدی مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن آنفلوانزا فقط ۳۰ تا ۵۰ درصد تاثیر پیشگیرانه دارد. این واکسن بعد از زمستان دیگر تاثیری ندارد. واکسن آنفلوانزا که از سال قبل باقی مانده امسال به هیچ وجه اثر ندارد....
تمیز کردن وسایل الکترونیکی؛ از هدفون تا صفحه کلید تمیز کردن وسایل الکترونیکی؛ از هدفون تا صفحه کلید
سلامت و زندگی
ما بیش از هر زمان دیگری مشغول کار با گوشی، لپ‌تاپ و رایانه‌های رومیزی هستیم. استفاده از هدفون در طول روز به بخشی از عادت بسیاری از ما تبدیل شده است. اگر هر کدام از این وسایل به طور مرتب تمیز نشود، دستگاه‌های شما می‌توانند به میکروب گرم تبدیل شوند.…...
ویدئو | چگونه رمدسیویر تقلبی را از اصلی بشناسیم؟ ویدئو | چگونه رمدسیویر تقلبی را از اصلی بشناسیم؟
سلامت و زندگی
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: رمدسیویرهای خارج از داروخانه بیمارستان، تقلبی هستند.  دریافت ۱ MB...

پاسخ دهید