دانلود اپلیکیشن هفت صبح

خطرات حذف صبحانه یا شام

سلامت و زندگی
خطرات حذف صبحانه یا شام
صرف نظر کردن از وعده‌هایی غذایی مانند؛ شام یا ناهار می‌تواند تبعاتی برای سلامتی شما داشته باشد. در این گزارش ۷ خطر مهم در این رابطه را در ادامه بخوانید.

عوارض حذف یک وعده غذایی

بی نظمی قاعدگی:

زنانی که به طور مرتب از وعده های غذایی بخصوص صبحانه صرفنظر میکنند بیشتر در معرض بی نظمی‌های قاعدگی قرار می‌گیرند. به عقیده محققان این افراد علاوه بر سندرم پیش از قاعدگی از مشکل یبوست نیز رنج میبرند.

احساس گرسنگی دائم:

زمانی که از وعده های غذایی صرف نظر می‌کنید معده شما سیگنال‌هایی به مغز فرستاده و اعلام خالی بودن میکند؛ در نتیجه از همان ابتدای روز حس گرسنگی در بدنتان شکل گرفته و باقیمی ‌ماند. صبحانه نخورها در واقع بیشتر در دام تغذیه ناسالم میافتند.

پرخوری:

تحقیقات نشان داده است، اگر در زمان مناسب به اندازه‌ی کافی صبحانه میل کنید در ادامه‌ روز پرخوری نخواهید کرد، زیرا صبحانه اولین وعده بعد از بیدار شدن از خواب است، بنابراین حذف صبحانه زمان گرسنگی از شب گذشته را افزایش میدهد، میزان قند خون پایین آمده و ترشح انسولین با مشکل مواجه میشود، زمانی که انسولین زیاد شود اسیدهای چرب بیشتری ذخیره بدن خواهد شد. در نتیجه احساس خستگی در نیمه روز به سراغ شما خواهد آمد.

از بین رفتن تعادل هورمونی:

پرهیز از هر کدام از وعده های غذایی ، منجر به افزایش هورمون کورتیزول در بدن میشود. هورمونی که اضطراب و استرس را در بدن افزایش میدهد. در این میان عدم تعادل هورمون انسولین در بدن نیز، منجر به نوسانات قند خون و بی ثباتی آن خواهد شد.

مشکلات گوارشی:

با حذف وعده های غذایی ، بدن به مواد مورد نیاز برای تامین انرژی و فعالیت دسترسی ندارد. مصرف سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده در روز برای عملکرد صحیح متابولیسم و سیستم گوارشی بدن ضروری است.

افزایش چربی در بدن:

نخوردن وعده های غذایی باعث میشود بدن برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای به جای مصرف چربیهای بدن، آنها را ذخیره کند نه مصرف. همین روند، چاقی و بخصوص بروز چاقی شکمی را افزایش میدهد که خود خطری برای ابتلا به سندرم متابولیک، بیماریهای قلبی، سکته مغزی و دیابت است.

تحلیل رفتن بدن:

با حذف وعده های غذایی ، متابولیسم بدن کند میشود و بیشتر احساس خستگی و کج خلقی میکنید. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد بزرگسالانی که صبحانه کاملی مصرف می‌کنند خوش خلق تر و مثبت‌تر از افراد دیگر هستند.

 

عوارض حذف یک وعده غذایی / منبع: ایرنا

بازدید اپلیکیشن 83 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید