صحبت‌های یک متخصص درباره مباحث کرونایی جدید

سلامت و زندگی
صحبت‌های یک متخصص درباره مباحث کرونایی جدید

فارس: مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته ملی کشوری ستاد مبارزه با کرونا در گفت‌وگو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره برخی شایعات روزهای اخیر توضیح داد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصرف سبزیجات تخمیر شده (ترشیجات)، عامل کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ هستند؟ اظهار داشت: طبیعتا ترشیجات اسید معده را مقداری بیشتر می‌کند اما چون ویروس کرونا بیشتر حلق و بینی را درگیر می‌کند، این خبر تا به این لحظه مورد تأیید نیست.

محرز در ادامه در خصوص لمس مواد غذایی با دست آلوده و شست‌وشوی بسته بندی مواد غذایی با الکل و خطرات آن گفت: غذای پخته به دلیل حرارتی که می بیند آلودگی ندارد. همچنین الکل مورد استفاده جهت ضدعفونی کردن دست و سطوح، آلرژی‌زا نیست و خطری ندارد؛ اما در صورت استفاده از وایتکس رقیق کردن محلول با آب الزامی است زیرا استنشاق آن مضر است.

متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این پرسش که آیا افراد مبتلا به کووید-۱۹، ممکن است در آینده دچار سکته‌های مغزی، هذیان گویی و آسیب به سیستم عصبی شوند پاسخ داد: گزارشاتی با استناد به مقالاتی که در سراسر جهان نوشته می‌شود در زمینه ماندگاری ویروس های خاص پس از ابتلا به یک بیماری مشخص حکایت دارند، اما در رابطه با کووید-۱۹ همچنان نظر قطعی وجود ندارد.

وی در واکنش به اظهاراتی درباره ماندگاری ویروس کرونا بر موی سر تا ۲ الی ۳ روز اشاره کرد و بیان داشت: این موضوع هنوز تأیید نشده است اما بهتر است هر روز دوش گرفته ‌شود و موی سر به ویژه در آقایان به صورت روزانه شسته شود.

وی افزود: نکته مهمی که لازم است مردم رعایت کنند، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است و مردم ذهن خود را درگیر این قبیل از شایعات نکنند.

عضو کمیته ملی کشوری ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر نقش کولر خودرو در انتقال ویروس کرونا گفت: این مورد نیز همچنان مورد تأیید نیست اما در دست تحقیق است. با توجه به الزام بر استفاده از ماسک، درصورت استفاده از آن در خودرو، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

محرز از وضعیت وخیم ابتلا به کرونا و مراجعات بسیار زیاد به بیمارستان امام خمینی(ره) خبر داد و اظهار داشت: وضعیت بسیار وخیم است و تعداد مراجعین به شدت افزایش داشته است. در ابتدا مراجعه ها بصورت فردی انجام می‌گرفت اما هم اکنون خانواده‌های مبتلا به کووید-۱۹ مراجعه می‌کنند. اکثریت این افراد با شرکت در مراسم های عزا و عروسی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

بازدید اپلیکیشن 117 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌ماجرای ‌بسته‌بندی عجیب شیرکاکائو ‌ماجرای ‌بسته‌بندی عجیب شیرکاکائو
سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، فرید عطارزاده | یک: مدتی است طراحی بسته‌بندی شیر و شیرکاکائو «هراز» مورد اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. ماجرا از این قرار بود که شرکت لبنیاتی هراز در یک اقدام عجیب برای محصول شیر و شیرکاکائو پوستری طراحی کرد که چندان معقول نبود. * دو: این…...
بهترین ماسک در مقابل ویروس کرونا کدام است؟ بهترین ماسک در مقابل ویروس کرونا کدام است؟
سلامت و زندگی
محققان استرالیایی با مقایسه ماسک‌های مختلف در بازار، بهترین ماسک محافظ در برابر ویروس کرونا را معرفی کردند. آنها می‌گویند می‌گویند ماسک N۹۵ که معروف به ماسک پزشکی است، بالاترین ایمنی را در مقابل ویروس کرونا دارد. با این حال، این ماسک‌ها گران قیمت و دارای محدودیت در تولید هستند.…...
چند نکته ضد کرونایی هنگام استفاده از کولرهای گازی چند نکته ضد کرونایی هنگام استفاده از کولرهای گازی
سلامت و زندگی
از آنجاکه در فصول گرم سال تهویه با استفاده از انواع سیستم‌های خنک کننده هوا نظیر کولرهای گازی، کولرهای آبی، چیلر و پنکه انجام می شود، با توجه به شیوع کرونا باید در این زمینه نکاتی رعایت شود. طبق توصیه انجمن سرمایش و گرمایش آمریکا فضاهای بدون تهویه ممکن است…...

پاسخ دهید