زنان در ذهن‌خوانی از مردان بهتر هستند

سلامت و زندگی
زنان در ذهن‌خوانی از مردان بهتر هستند

ایسنا: مطالعه جدید محققان “دانشگاه باث” نشان می‌دهد زنان در خواندن ذهن بهتر از مردان هستند.

روانشناسان در دانشگاه باث کاردیف و لندن اولین “پرسشنامه ذهن خوانی” را برای ارزیابی میزان درک افراد از آنچه دیگران به آن فکر می‌کنند، ایجاد کرده‌اند. نتایج نشان داده زنان در خواندن ذهن بهتر از مردان هستند. به گفته محققان این موضوع نشان می‌دهد که زنان در قرار دادن خود به جای شخص دیگر بسیار بهتر از مردان عمل می‌کنند.

ذهن خوانی(Mind-reading) توانایی مهمی است که ما را قادر می‌سازد نشانه‌های رفتاری ظریف را هنگام صحبت با اشخاص مختلف دریابیم و درک کنیم آن شخص به چه چیزی فکر می‌کند یا اینکه دروغ می‌گوید یا خیر.

به گفته محققان همه ما توانایی ذهن خوانی متفاوتی داریم. بعضی از ما ذاتاً در این مورد از دیگران بهتر هستیم. این واقعیت که همه ما در خواندن ذهن مهارت نداریم می‌تواند چالش‌هایی برای برخی افراد و به خصوص افراد مبتلا به اوتیسم در حفظ روابط با دیگران ایجاد کند.

برای شناسایی افرادی که در این زمینه مشکل دارند محققان یک تست ذهن خوانی جدید را طراحی کردند و در آن داده‌های بیش از چهار هزار فرد مبتلا اوتیسم و غیر اوتیسمی در انگلیس و ایالات متحده را مورد بررسی قرار دادند.

امتیاز پرسشنامه ساده چهار مرحله‌ای آنها از ۴ تا ۱۶(۴ نشان دهنده توانایی ضعیف در خواندن ذهن و ۱۶ نشان دهنده توانایی عالی در این زمینه) نمره گذاری شد. میانگین امتیاز پرسشنامه آنها بین ۱۲ تا ۱۳ بود. پس از تایید آماری این موضوع که در این تست سوالات یکسانی از مردان و زنان پرسیده شده محققان دریافتند که زنان در خواندن ذهن بهتر از مردان هستند. پس از بررسی‌ها محققان برخی از چالش‌های اجتماعی که افراد مبتلا به اوتیسم در این باره با آن مواجه هستند را نیز تأیید کردند. در این روش محققان فقط از چهار سوال برای ارزیابی افراد استفاده می‌کردند.

دکتر “پونیت شاه”(Punit Shah) نویسنده ارشد این مطالعه و کارشناس برجسته پردازش شناختی اجتماعی دانشکده روانشناسی دانشگاه باث در این باره گفت: بدون شک همه ما تجربیاتی داشته‌ایم که در آن احساس کرده‌ایم هنگامیکه با افراد دیگر صحبت می‌کنیم به طور کامل و صحیح با آنها ارتباط برقرار نکرده‌ایم یا در برخی مواقع ما حس کرده‌ایم افراد حس ما را به درستی درک نکرده‌اند. بیشتر نحوه ارتباط ما به درک ما از آنچه دیگران فکر می‌کنند متکی است، با این حال این یک روند پیچیده است که همه قادر به انجام آن نیستند.

“راشل کلاترباک”(Rachel Clutterbuck) محقق ارشد این مطالعه گفت: این آزمایش جدید که انجام آن زیر یک دقیقه طول می‌کشد در محیط‌های بالینی کاربرد مهمی دارد. این موضوع که کسی در درک و پاسخ دادن به دیگران با مشکل روبرو است همیشه مشخص و واضح نیست اما در برخی موارد بسیاری از افراد روش‌هایی را آموخته‌اند که می‌تواند بروز چنین مشکلاتی را کاهش دهد.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Psychological Assessment” منتشر شده است.

بازدید اپلیکیشن 12 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پنج نشانه زودهنگام بیماری ام اس پنج نشانه زودهنگام بیماری ام اس
سلامت و زندگی
ایرنا زندگی: در ایالات متحده، تقریبا ۲۰۰ فرد مبتلا به ام اس در هر هفته تشخیص داده می‌شود و این در حالی است که هم اکنون بیش از ۲،۵ میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری ناتوان کننده زندگی می‌کنند. ۵ علائم نامرئی این بیماری ناتوان کننده را بیشتر…...
طریقه تشخیص نوشابه رژیمی از نوشابه معمولی را ببینید طریقه تشخیص نوشابه رژیمی از نوشابه معمولی را ببینید
سلامت و زندگی
دو عدد قوطی نوشابه مشابه با حجم ۱۲اونس شناوری متفاوتی دارند. نوشابه رژیمی شناور می ماند ولی نوشابه معمولی غرق میشود....
زیاد نشستن چه بلایی سر بدنتان می‌آورد زیاد نشستن چه بلایی سر بدنتان می‌آورد
سلامت و زندگی
بسیاری از افراد بدون آنکه متوجه باشند در طول روز بیش از حد نیاز می‌نشینند. از نشستن مقابل تلویزیون و کنسول‌های بازی تا نشستن پشت میز و کار کردن. بسیاری از افراد نمیدانند که این نشستن‌های طولانی چه عوارض خطرناکی برای بدن دارد. شاید زیاد نشستن خطرناک به نظر نرسد،…...

پاسخ دهید