زنان برای مقابله با دیابت و بیماری قلبی سویا بخورند

سلامت و زندگی
زنان برای مقابله با دیابت و بیماری قلبی سویا بخورند

طبق مطالعات مصرف رژیم غذایی غنی از سویا به زنان مبتلا به نوعی اختلال هورمونی مرتبط با ناباروری در پیشگیری از ریسک دیابت و بیماری قلبی کمک می کند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه کاشان ایران در مطالعه خود به بررسی تاثیر ایزوفلاوون ها، که به طور طبیعی در سویا وجود دارند، بر زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) پرداختند.

اختلال PCOS یک نوع اختلال هورمونی است که موجب بزرگ شدن تخمدان ها شده و کیست های کوچکی بر لایه بیرونی آن ایجاد می شود. این اختلال علت اصلی ناباروری است.

زنان مبتلا به PCOS، با ریسک بالای ابتلا به سایر مشکلات سلامت نظیر دیابت و بیماری قلبی هم روبرو هستند.

ذات الله عاصمی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه ما نشان می دهد مصرف منظم سویا به زنان مبتلا به PCOS در بهبود متابولیک و سلامت قلبی-عروقی شان کمک می کند.

یافته ها نشان داد زنانی که به طورمنظم ایزوفلاوون های سویا را مصرف می کردند شاهد بهبود در نشانگرهای بیولوژیکی خود بودند که تاثیر موثری بر استفاده بدن از انسولین در جهت فرآوری قند داشت.

ایزوفلاوون های سویا با کاهش میزان جریان انسولین در خون و سایر نشانه های بیولوژیکی مرتبط با مقاومت انسولین، مانع از ابتلا فرد به دیابت نوع۲ می شوند.

همچنین خوردن سویا موجب کاهش سطح تستوسترون، کلسترول مضر LDL و تری گلیسیریدها یا چربی های موجود در خون می شود.

این تحقیق شامل ۷۰ زن بین رده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال بود. به نیمی از زنان به طور تصادفی به مدت ۱۲ هفته روزانه ۵۰ mg/d مکمل ایزوفلاوون سویا و به نیمی دیگر دارونما داده شد.

بازدید اپلیکیشن 79 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ببینید | اوضاع نگران‌کننده و پرخطر کرونا در پایتخت ببینید | اوضاع نگران‌کننده و پرخطر کرونا در پایتخت
اجتماعی
علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا شهر تهران گفت: ترافیک تهران تغییر قابل توجهی نکرده و ترددهای درون شهری و فضاهای پرخطر که شناسایی شده‌اند تراکم بالایی دارند. با توجه به تعداد ۱۷۰۲ بیمار بد حال در بخش مراقبت‌های ویژه و ۶۳۳۷ بیمار در بخش‌های عادی در بیمارستان‌های…...
سه سناریو ‌برای‌‌‌ آینده کرونا ‌در ایران سه سناریو ‌برای‌‌‌ آینده کرونا ‌در ایران
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، فاطمه رجبی | ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت در تازه‌ترین حرف‌هایش تاکید کرد که با ادامه روند موجود ممکن است تعداد فوتی‌های کرونایی ایران به دو برابر تعداد این روزها برسد. او برای این حرف از داده‌های یک مرکز سنجش و پایش سلامت به نام IHME استفاده…...
۱۰+۱‌ نسخه عجیب و شاید مفید کرونایی ۱۰+۱‌ نسخه عجیب و شاید مفید کرونایی
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت‌صبح، ‌علی رستگار | از روز اول شیوع کرونا، بعضی مروجان طب سنتی در ایران ادعاهایی را برای مهار کرونا مطرح کردند مثل روغن بنفشه که بازتاب خوبی در داخل و خارج نداشت. به تدریج بعضی چهره‌های جامعه پزشکی هم ایده‌هایی مثل نیش زنبور و آب‌نمک را مطرح کردند…...

پاسخ دهید