حمایت “برنی سندرز” از ایران در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا

جهان
حمایت “برنی سندرز” از ایران در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا

وب سایت “دیلی‌بیست” آمریکا در گزارشی به مواضع “برنی سندرز” و هم حزبی‌های او در زمان بحران سفارت ایالات متحده آمریکا در ایران در سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ پرداخته و مدعی شده برنی سندرز که هم‌اینک نیز دیدگاهی مخالف سیاست‌های دولت ایالات متحده آمریکا علیه ایران دارد، در همان سال‌ها نیز به طور ضمنی از تسخیر سفارت آمریکا در ایران حمایت می‌کرده است.

به گزارش عصرایران، این گزارش با اشاره به مواضع حمایتی”حزب سوسیالیست کارگری” آمریکا (SWP) در آن سال‌ها از اشغال سفارت آمریکا در تهران، نوشت: در سال ۱۹۸۰ و تنها ۶ ماه پس از عملیات ناکام نظامی دولت کارتر برای خارج کردن اعضای به گروگان گرفته شده سفارت آمریکا از ایران ( ماجرای حمله ناکام به طبس) “اندرو پالی” نامزد ریاست جمهوری (انتخابات ۱۹۸۰ آمریکا) از حزب سوسیالیست کارگری آمریکا از این اقدام ایرانیان حمایت می‌کرد.

به نوشته این گزارش: در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در دانشگاه ورمونت در اکتبر سال ۱۹۸۰ (ایالت برنی سندرز) اندرو پالی در نشستی به ریاست سندرز به ایراد سخن پرداخت و در جریان سخنان خود ضمن دفاع از اشغال سفارت آمریکا در ایران گفت:” تقریبا اطمینان دارد که همه کسانی که در تهران به گروگان گرفته شده‌اند یا جاسوس سازمان سیا هستند و یا برای محافظت از فعالیت‌های جاسوسی سیا در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران استقرار یافته بودند.”

او با انتقاد شدید از عملیات نظامی ناکام جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا برای خارج کردن گروگان‌ها از ایران، دولت کارتر را به بهانه‌جویی برای راه اندازی یک جنگ جدید در منطقه علیه ایران متهم کرد.

او همچنین با محکوم کردن “جنگ کارتر علیه مردم ایران” گفت که ایالات متحده با عملیات “پنجه عقاب” (عملیات ناکام در طبس) در آستانه جنگ با ایران بود، جنگی که به گفته او نه برای منافع مردم آمریکا بلکه برای محافظت از منافع نفتی و بانکی امثال “راکفلر”ها و میلیاردرهای آمریکایی در شرف وقوع بود.

پالی همچنین پیش‌بینی کرد که آمریکایی‌ها به زودی در این جنگ تحمیلی کارتر به قیمت جان‌هایشان هزینه خواهند داد.

به نوشته دیلی بیست، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ “برنی سندرز “سناتور کنونی ایالت ورمونت و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که در آن زمان یک جوان چپ‌گرا بود کاملا از مواضع و دیدگاه‌های “اندرو پولی” درباره بحران گروگانگیری و ماجراهای پس از آن، دفاع می‌کرد.

به نوشته “دیلی بیست” کمپین انتخاباتی برنی سندرز به مطالب درج شده در این گزارش درباره حمایت این نامزد انتخاباتی از ایران در ماجرای بحران گروگانگیری در ۴۰ سال پیش، پاسخی نداده است.

بازدید اپلیکیشن 60 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

رهبری و هاشمی رفسنجانی خبر تسخیر سفارت آمریکا را کجا شنیدند؟ رهبری و هاشمی رفسنجانی خبر تسخیر سفارت آمریکا را کجا شنیدند؟
سیاسی
اینستاگرام سایت رهبر انقلاب در سلسله روایت های خود از ۴۰ سال سیره انقلابی حضرت آیت الله خامنه ای، در عهد با انقلاب و ملت، طرحی را به مناسبت تسخیر لانه جاسوسی منتشر کرده است. در این پست که با طرح هایی از رهبر انقلاب، آیت الله هاشمی و شهید…...
بیانیه کاخ سفید به مناسبت چهلمین سالروز تسخیر لانه جاسوسی بیانیه کاخ سفید به مناسبت چهلمین سالروز تسخیر لانه جاسوسی
جهان
کاخ سفید همزمان با روز ملی استکبارستیزی با انتشار بیانیه‌ای سعی کرد تروریسم اقتصادی علیه ایرانیان را با آنچه سیاست‌های خصمانه ایران خواند ربط دهد. به گزارش ایسنا، کاخ سفید در این بیانیه که روی وب سایت رسمی خود قرار داده است با اشاره به گذشت چهل سال از زمان…...
پیشنهاد برنی سندرز به ترامپ: اگر در پیشنهاد مذاکره با ایران جدی هستی به برجام برگرد پیشنهاد برنی سندرز به ترامپ: اگر در پیشنهاد مذاکره با ایران جدی هستی به برجام برگرد
جهان
فارس نوشت: برنی سندرز گفت: اگر ترامپ در پیشنهاد مذاکره با ایران جدی است به برجام برگردد. «برنی سندرز»، نماینده ایالت ورمونت در مجلس سنای آمریکا دقایقی پیش در حساب کاربری خود در توئیتر به درخواست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران واکنش نشان داد. سندرز نوشت: «آقای…...

پاسخ دهید