اهمیت فاصله دفن قربانیان کرونا از منابع زیرزمینی آب

سلامت و زندگی
اهمیت فاصله دفن قربانیان کرونا از منابع زیرزمینی آب

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران نکاتی را در خصوص اهمیت تعداد اجساد و فاصله آن‌ها از منبع آب‌های زیرزمینی بیان کرده‌اند.

به گزارش رکنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که نحوه خاکسپاری اجساد بیماران مبتلا به کرونا به چه صورت است می‌گویند: فقط افراد آموزش‌دیده می‌توانند مسئولیت رسیدگی به روند تدفین را بر عهده داشته باشند. کلیه افراد اعم از کارکنان مراقبت بهداشتی و یا تدفین که با جسد ارتباط دارند باید اقدامات احتیاطی از جمله بهداشت دست‌ها قبل و بعد از تماس با جسد و محیط اطراف و استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب با توجه به میزان تماس با جسد، مانند گان و دستکش را رعایت کنند. اگر احتمال خروج مایعات و یا ترشحات از بدن اجساد وجود داشته باشد، کارکنان باید از وسایل محافظ صورت شامل شیلد حفاظتی، ماسک و عینک محافظ استفاده کنند. تماس با جسد و انتقال و جابه‌جایی آن باید به حداقل رسانده شود.

محلی که در آن جسد برای آماده‌سازی جهت تدفین قرار می‌گیرد، باید پس از انجام کار با آب و مواد شوینده شسته شود و پس از آن با مایع سفیدکننده حداقل ۰.۱ درصد یا الکل ۷۰ درصد ضدعفونی شود. تجهیزات مورد استفاده برای این کار هم باید ضدعفونی شوند. این مواد ضدعفونی‌کننده حداقل باید یک دقیقه روی سطوح بمانند. نیازی به کیسه مخصوص حمل جسد جز در موارد خاص(مانند امکا ن نشت مایعات از جسد) نیست. جسد باید با پارچه پوشانده شود و نیاز به ضدعفونی کردن آن قبل از انتقال به محل دفن وجود ندارد.
دیدن جسد توسط اعضای خانواده به شرط عدم تماس با جسد و لمس آن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است. کودکان، افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که مشکلات ریوی، قلبی یا ضعف ایمنی دارند، نباید در مراسم حاضر باشند. علاوه بر آن، کسی که نشانه‌های تنگی‌نفس و سرفه دارد نیز نباید در مراسم حاضر باشد مگر این که از ماسک مناسب استفاده کند. همچنین برای انتقال جسد، ماشین حمل‌ونقل خاصی نیاز نیست و لزومی ندارد که برای تدفین افراد متوفی عجله‌ای وجود داشته باشد. برای این کار باید به قواعد و سنت‌های فرهنگی و مذهبی در این زمینه احترام گذاشته شود.

حداقل فاصله‌ی بین محل دفن و منبع آب‌های زیرزمینی، اگر تعداد اجساد چهار و یا کمتر است، فاصله از منبع آب‌های زیرزمینی ۲۰۰ متر؛ اگر اجساد پنج تا ۶۰ عدد هستند، فاصله از منبع آب‌های زیرزمینی ۲۵۰ متر و اگر تعداد اجساد ۶۰ یا بیشتر است این فاصله باید ۳۵۰ متر باشد. اگر در هر صد متر مربع ۱۲۰ جسد به خاک سپرده شوند فاصله‌ی آن‌ها از منبع آب‌های زیرزمینی باید ۳۵۰ متر باشد. کف قبر باید حداقل دو متر بالای آب‌های زیرزمینی باشد.

بازدید اپلیکیشن 14 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

دوران رونق بالکن‌ها و پشت‌ بام‌ها دوران رونق بالکن‌ها و پشت‌ بام‌ها
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی| کرونا چه تغییراتی در‌معماری مسکونی شهرها ایجاد خواهد‌ کرد؟ تصاویر ابراهیم نوروزی، عکاس خبرگزاری آمریکا آسوشیتدپرس از کنسرت‌‎های این روزهای تهران بر فراز پشت‌بام‌ها و بالکن‌ها، اگرچه تصاویر چشم‌نواز و البته امیدوارکننده در این روزهای تیره است اما شاید بیش از هر چیز کمبود فضاهای…...
۱۰ قاب از اسفند سال گذشته ۱۰ قاب از اسفند سال گذشته
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | اسفند امسال از همان روز اولش با بیماری کرونا به ما نشان داد که ماه چندان خوبی نخواهد بود و خبرهای بعدی تاکنون هم نشان می‌دهد که نباید چندان انتظار حال و هوای نوروز و عید را داشته باشیم که یکی از ویژگی‌های همیشگی…...
۷ نفر از اعضای شورای شهر تهران قرنطینه شدند ۷ نفر از اعضای شورای شهر تهران قرنطینه شدند
اجتماعی
عضو شورای شهر تهران اعلام کرد: ۷ نفر از اعضای شورا نه به خاطر خودشان بلکه برای رعایت حال سایرین قرنطینه شدند، ولی ما جلسات شورا را بدون وقفه ادامه می‌دهیم. به گزارش فارس ، ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران در دویست‌امین جلسه شورای شهر اظهار داشت:‌برخی از…...

پاسخ دهید