کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۲۷۱
تاریخ خبر:

پاسخ به چند سوال پرتکرار درباره سانحه بالگرد رئیس‌جمهور

پاسخ به چند سوال پرتکرار درباره سانحه بالگرد رئیس‌جمهور

این رخداد غم‌انگیز، سوالاتی را درسطح افکار عمومی پیرامون علت‌های وقوع این حادثه تلخ ایجاد کرد

نورنیوز نوشت: از نظرقانونی هیأت عالی بازرسی و تعیین دلایل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و همراهان ایشان که با دستور سرلشکر باقری به محل وقوع سانحه اعزام شده، مسئول اصلی رسیدگی به ابعاد فنی و کارشناسی این سانحه است و یقینا با ارائه گزارش دقیق دلایل شکل‌گیری این حادثه تلخ را مشخص خواهد کرد. با این حال شواهد وقرائن آشکاری نیز وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند تا پیش از ارائه گزارش هیئت کارشناسی برخی ابهامات را که متاسفانه رسانه‌های معاند نیز در شکل گیری و پر و بال دادن به آن نقش داشته اند بر طرف نماید.

 

اول- بالگرد حامل رئیس‌جمهور از نوع بل ۲۱۲ بوده است که ویژگی آن استفاده از دو موتور قدرتمند است. این بالگرد چند منظوره در صورت از کارافتادن یک موتور، می‌تواند با موتور دوم به پرواز ادامه بدهد و در مقایسه با بالگردهای تک‌موتوره، ایمنی قابل توجهی دارد.

 

دوم- گروه پرواز با توجه به سابقه، تجربه و درجه نظامی بالای آنها از ماهرترین خلبانان بالگرد در کشور بوده اند که نشان می‌دهد برای این پرواز از کادر مجرب پروازی استفاده شده است.

 

سوم- ظرفیت این بالگرد ۱۴ نفر است که به‌دلیل ملاحظات امنیتی و رعایت شرایط ایمن‌تر در پرواز با تعداد سرنشین کمتری پرواز کرده است.

 

چهارم - یکی از پروتکل‌های اصلی و غیر قابل اجتناب قبل از پرواز، بررسی وضعیت فنی بالگرد و سلامت آن، همچنین شرایط جوی در مسیر پرواز از سوی خلبان و تیم فنی برای اطمینان از امکان پرواز ایمن است که با توجه به حضور رئیس‌جمهور و مقامات عالی در پرواز، طبیعتا این اقدام با حساسیت بیشتری انجام شده است.

 

موضوع قابل توجه که می‌تواند به عنوان مهمترین عامل وقوع سانحه مد نظر قرار گیرد، پرواز بالگرد در منطقه کوهستانی و آب و هوای بشدت متغییر درفصل بهارو احتمال ایجاد توربولانس یا " باد پیچک" در شرایط جوی ذکر شده است که رخدادی دفعی و غیر قابل پیش بینی است. وجود توده‌های ابر در منطقه که در این فصل جابجایی آن درارتفاع پایین با سرعت انجام می‌شود یکی از عوامل مهم دیگری است که می‌تواند موجب ناپایداری اتمسفر پرواز و ایجاد شرایط غیر منتظره برای بالگرد شده باشد.

منبع: نورنیوز
کدخبر: ۵۵۹۲۷۱
تاریخ خبر:
ارسال نظر