کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۴۵۴۸
تاریخ خبر:

پشت پرده خبر آتش گرفتن موتور هواپیمای کیش - مشهد چه بود؟

پشت پرده خبر آتش گرفتن موتور هواپیمای کیش - مشهد چه بود؟

وقتی خلبان هواپیمای کیش- مشهد دقایقی پس از پرواز متوجه وجود اشکال در موتور شد تصمیم گرفت برای حفظ جان مسافران آنقدر در آسمان کیش پرواز کند تا با اتمام سوخت هواپیما به صورت ایمن به فرودگاه بازگردد.

ظهر چهارشنبه خبری در خصوص آتش گرفت موتور هواپیمایی که از کیش به مقصد مشهد به پرواز درآمده بود منتشر شد. این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ایروان که با 165 مسافر از فرودگاه کیش به پرواز درآمده بود، دقایقی بعد دچار حادثه شد و برخی منابع از آتش گرفتن یکی از موتورهای آن خبر دادند. خبرهای اولیه حاکی از این بود که خلبان برای حفظ هواپیما تصمیم گرفته تا بر فراز جزیره پرواز کند تا سوخت هواپیما به پایان برسد.

خبرهای ضد و نقیضی درباره این حادثه منتشر می‌شد اما حمیرضا فتوحی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایروان در گفتگو با همشهری جزئیات آنچه را که در آسمان کیش اتفاق افتاده بود بازگو کرد. او گفت:‌ این هواپیما صبح از تهران به کیش پرواز کرده بود و قرار بود از کیش به مشهد پرواز کند. بخاطر مسافت طولانی کیش تا مشهد، هواپیما در جزیره سوخت‌گیری کرد و هواپیما با 165 مسافر به پرواز درآمد.

او ادامه داد: دقایقی بعد از پرواز و در شرایطی که هواپیما در ارتفاع 900 پایی قرار داشت خلبان متوجه تغییرات در برخی از پارامترهای موتور یک شد. او باید خیلی سریع تصمیم می‌گرفت و در نهایت برای اینکه سلامت پرواز به خطر نیفتد خلبان به درستی تصمیم گرفت که موتور را خاموش کند. این اقدام در شرایطی اتفاق افتاد که بخاطر سوخت‌گیری، حجم زیادی سوخت در باک هواپیما بود و وزن آن را نیز زیاد کرده بود. خلبان تصمیم داشت دوباره در کیش فرود بیاید اما با این حجم از سوخت این کار خطرناک بود.

فتوحی در ادامه گفت: هواپیمای بوئینگ 737 قابلیت پمپاژ سوخت به بیرون را ندارد و در این شرایط خلبان به ناچار در آسمان کیش به پروازش ادامه داد تا باک خالی شود. این هواپیما حدود یک ساعت بر فرار جزیره پرواز کرد و در نهایت با کم شدن میزان سوخت، هواپیما در شرایطی ایمن فرود آمد و مسافران در سلامتی کامل هواپیما را ترک کردند.

به گفته مدیرعامل ایروان، این هواپیما استیجاری بود و بعد از خروج مسافران، همگی به هتل منتقل شدند و برنامه ریزی لازم برای انتقال آنها به مشهد با پرواز جایگزین انجام شد.

منبع: همشهری
کدخبر: ۵۵۴۵۴۸
تاریخ خبر:
ارسال نظر