کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۷۰۵۴
تاریخ خبر:

هیتلر برای چه به دنبال برج ایفل بود؟

هیتلر برای چه به دنبال برج ایفل بود؟

جذابیت‌های برج ایفل که از آنها خبر ندارید

شهر پاریس شهر عشاق است و برج ایفل، سمبل و نماد این شهر زیبا. اما برج ایفل داستان‌ها و نکات جذاب و جالب توجهی دارد که قطعا بسیاری از افراد از آن بی‌خبرند و طبیعتا از شنیدن آنها شگفت‌زده خواهید شد.

 

خبرآنلاین نوشت: یکی از این نکات این است که در طول فصل زمستان، سایز برج ایفل تغییر کرده و کوچکتر می‌شود و در فصل تابستان، بزرگتر است. یا اینکه برج ایفل هر هفت سال یک بار رنگ می‌شود. در زمان ساخت آن، یک رکورد شگفت‌انگیز ثبت شده و در ابتدا قرار بوده تا در بارسلونا ساخته شود. در این مقاله قصد داریم تا برخی از این نکات شگفت‌انگیز را برایتان مطرح کنیم:

 

رکوردشکنی در زمان ساخت آن

ساخت برج ایفل تنها ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز به طول انجامیده. این در حالی است که ساخت بناهای دیگر آن دوره، زمان به مراتب بیشتری می‌برده مثلا تکمیل کلیسای نوتردام ۱۸۰ سال زمان برده. ساخت برج ایفل در اواخر ژانویه سال ۱۸۸۷ آغاز شد و در ۳۱ مارس سال ۱۸۸۹، آماده بود.

برج ایفل

نام ایفل از کجا آمده؟

نام برجل ایفل، از نام سازنده آن گرفته شده. یک مهندس و تاجر فرانسوی به نام گوستاو ایفل که به خاطر ساخت سازه‌های بزرگی از جمله پل‌ها و ایستگاه‌های قطار شهرت داشته. برای ساخت این برج، چندین معمار، پیشنهادات متعددی را ارائه دادند ولی پیشنهاد ایفل به مراتب از بقیه برتر و برجسته‌تر بود.

 

سوژه جنجال‌ها

زمانی که پروژه ساخت برج ایفل آغاز شد، تقریبا همه تحت تاثیر قرار گرفته بودند. هرکسی چیزی می گفت و عده‌ای موافق و برخی هم مخالف ساخت آن بودند. طراحی و جسارتی که در ساخت و ساز آن به کار گرفته شده بود، بحث‌های زیادی را به همراه داشت. این برج در طول سال اول، بیش از ۲ میلیون بازدید کننده داشت که اکثر آنها به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و سپس تحسین طراحی و معماری با ابهت آن بودند.

 

ساخت برای ۲۰ سال

در هنگام ساخت، عمر برج ایفل حدود ۲۰ سال تخمین زده شده بود. دست‌کم فرانسوی‌هایی که در نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ کار می‌کردند و به دنبال ترغیب بازدیدکنندگان بودند، این طور فکر می‌کردند و بر این باور بودند که بعد از گذشت این زمان، برج ایفل تخریب خواهد شد ولی اراده و خواست مردم پیروز بر این ایده پیروز شد و برج ایفل در جایش باقی ماند.

 

وزن حیرت‌انگیز برج

وزن برج ایفل حدود ۱۰ هزار و ۱۰۰ تن است. سازه فلزی آن به تنهایی ۷۳۰۰ تن وزن دارد و وزن پوشش رنگ آن حدود ۶۰ تن است. همه اینها باعث شده که وزن این سازه زیبا به بیشتر از ۱۰ هزار تن برسد.

 

برجی که قرار بود یک گیوتین باشد

در زمان ساخت این برج، از هنرمندان خواسته شده بود تا طرح‌هایی برای بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ارائه کنند تا مردم دنیا همیشه اتفاقات آن دوره تاریخی را به یاد داشته باشند. یکی از طرح‌های ارائه شده، طرح یک گیوتین بزرگ بود ولی در نهایت گوستاو ایفل که با ساخت مجسمه آزادی شهرت ومحبوبیت زیادی پیدا کرده بود، موفق شد تا طرحش را نهایی کرده و ساخت برج ایفل را آغاز کند.

 

افزایش طول برج در تابستان

در فصل سرما، برج ایفل کوچکتر شده و حدود شش سانتی‌متر از ارتفاعش کم می‌شود و در فصل تابستان، ارتفاع آن تا ۱۲ سانتی‌متر افزایش می‌یابد. البته این پدیده‌ای غیرطبیعی نیست و بحث انقباض و انبساط آهن مطرح است.

 

هیتلر به دنبال بالارفتن از برج و تخریب آن

یکی از رویاهای هیتلر این بود که به بالای برج ایفل برود ولی نیروهای مقاومت فرانسه، با زیرکی کابل‌های آسانسور برج ایفل را قطع کردند تا دیکتاتور آلمانی موفق به استفاده از آن نشود. هیتلر هم با اطلاع از این موضوع، حاضر نشد که ۱۵۰۰ پله را بالا رفته و خودش را به بالای برج برساند. با گذر زمان، نفرت هیتلر از فرانسوی‌ها افزایش یافت و در سال ۱۹۴۴ این دیکتاتور، به دیتریش فون کولتیتز، فرماندار نظامی پاریس، دستور تخریب چندین بنای تاریخی از جمله برج ایفل، موزه لوور و کلیسای نوتردام را داد ولی این ژنرال حاضر به انجام این کار نشد.

 

لندن در فکر ساخت برجی بلندتر

مقامات انگلیسی در سال ۱۸۹۱ در نظر داشتند تا برجی به مراتب بلندتر از برج ایفل بسازند ولی موفق به انجام این کار نشدند. همه چیز بد پیش رفت تا اینکه در سال ۱۹۰۷ سازه آنها فرو ریخت و این گونه شد که برج ایفل همچنان به یکی از مقاصد جذاب و هیجان انگیز برای توریست‌ها باقی ماند.

کدخبر: ۵۵۷۰۵۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر