کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۲۷۷
تاریخ خبر:

به دنیای مکانیکی خوش آمدید!

به دنیای مکانیکی خوش آمدید!

شرکت نورالینک ایلان ماسک اولین تراشه مغزی را در سر یک انسان کاشت.

روزنامه هفت صبح| ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی و مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، روز دوشنبه اعلام کرد که استارتاپ او «نورالینک» اولین ایمپلنت مغزی خود را که اندازه‌ای معادل یک سکه دارد درون سر یک بیمار قرار داده است.

 

به گزارش یورونیوز، این شرکت مستقر در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده، پیشتر در ماه مه چراغ سبز آزمایش بالینی جدید بر روی داوطلبان را از آژانس تنظیم مقررات دارو و تجهیزات پزشکی آمریکا دریافت کرده بود. ماسک در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس با بیان اینکه این تراشه «تله‌پاتی» نام دارد گفت: «نتایج مقدماتی حاکی از فعالیت‌های عصبی اسپایکی امیدوارکننده‌ای هستند.»

 

او اضافه کرد که حال فرد دریافت‌کننده تراشه خوب است و وی در مسیر بهبودی قرار دارد. نورالینک اعلام کرده است از طریق کاشت چنین تراشه‌هایی در مغز افراد قصد دارد کاری کند که بیماران فلج دوباره راه بروند، بینایی را به نابینایان بازگرداند و حتی بیماری‌هایی مانند افسردگی، آلزایمر و پارکینسون را درمان کند.

 

با انتشار این خبر، روز گذشته نام پروژه جنجالی نورالینک دوباره بر روی خروجی رسانه‌های خبری آمریکا و جهان قرار گرفت و سبب شد تا این پروژه و مزایا و معایبش دوباره در فضای مجازی مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد. نورالینک پروژه مشترک ایلان ماسک و مکس هوداک بود که از سال ۲۰۱۶ کار خود را آغاز کرد.

 

این پروژه استارتاپی است که بر روی طراحی و ساخت یک تراشه الکترونیکی تمرکز دارد و طی یک عملیات ساده بر روی مغز انسان نصب می‌شود و مغز می‌تواند با استفاده از این تراشه به دنیای بی‌حد و حصر علوم و اطلاعات دسترسی داشته باشد. بسیاری در بدو شروع به کار این استارتاپ از عاقبت این پروژه ابراز نگرانی کردند.

 

برخی از منتقدان که نسبت به تمام فعالیت‌های ماسک بدبین هستند و او را به واسطه حرص و رویاهای ترسناکش عاملی برای نابودی بشر و زمین طی سال‌های آینده می‌دانند، حضور او در این پروژه را دلیلی برای نگرانی خود برشمردند. عده دیگری نیز این پروژه را توطئه ماسک و شریک او برای تحت کنترل قرار دادن انسان توسط این تراشه‌ها دانستند.

 

گفتنی است اطلاعاتی که تاکنون درباره این پروژه و کارکرد و قابلیت‌های این تراشه کوچک الکترونیکی منتشر شده بسیار شگفت‌انگیز است. هوداک می‌گوید نصب این تراشه بر روی مغز هر انسان به مثابه این است که یک گوشی تلفن همراه هوشمند را درون مغز خود دارید که نه تنها هیچگاه باتری آن تمام نمی‌شود بلکه سرعت انتقال داده‌ها از این تراشه به مغز انسان صدها برابر بیشتر از حالتی است که انگشتان شست خود را روی صفحه گوشی‌ها بکشید و اطلاعات مورد نظر خود را جستجو کنید.

 

به این توصیفات این قابلیت‌ها را نیز اضافه کنید که می‌توان بر روی این تراشه، زبان‌‌های مختلف جهان را نصب و از آن استفاده کرد. به این ترتیب چیزی به نام محدودیت زبانی از دنیای بشر محو و حذف می‌گردد و انسان‌ها می‌توانند یک قدم بیشتر به جهانی شدن نزدیک‌تر شوند.

 

یک قابلیت جذاب دیگر این تراشه‌ها یادگیری خلق‌الساعه مهارت‌های یدی است، به این صورت که کارهایی از تعمیر خودروها و نجاری گرفته تا نواختن سازهای مختلف و ورزش‌های رزمی را نیز می‌توان با اتکا بر این استارتاپ بی‌نظیر انجام داد. ایلان ماسک چند ماه پیش نیز درباره این پروژه اظهارنظر کرد و گفت با به کارگیری این فناوری، تمام علوم هستی به فاصله یک چشم برهم زدن در اختیار بشر است.

 

فاز دوم این پروژه قابلیت‌ها و دستاوردهای فاز اول را تکمیل خواهد کرد. در فاز دوم پروژه نئورالینک، تراشه نصب شده در مغز قابلیت تبدیل افکار فرد به پیام صوتی را دارد و فرد می‌تواند این پیام صوتی را به تراشه مغز فرد دیگری بفرستد. همچنین یک اتفاق شگفت‌انگیز دیگر قابلیت عکاسی با این تراشه است.

 

قرار است عکس‌های گرفته شده توسط این تراشه درست همانند آنچه باشد که چشم ما مناظر اطراف را می‌بیند. همچنین کاربران پروژه نئورالینک می‌توانند قطعات موسیقی مورد نظرشان را درون مغزشان جستجو و در صورت تمایل آن را به آلبوم موسیقی محبوب خود اضافه کنند و هرجایی که اراده کنند این موسیقی را درون سر خود بشنوند.

 

صاحبان این پروژه می‌گویند تراشه نئورالینک هرگز قابلیت تحت کنترل قرار دادن انسان را نخواهد داشت و هر فردی که از این تراشه استفاده می‌کند می‌تواند در هر زمانی که می‌خواهد این تراشه را از مغز خود خارج کند. بحثی که در یکی دو روز گذشته در فضای مجازی آمریکا داغ شده است زندگی بشر پس از این پیشرفت‌هاست.

 

برخی می‌گویند این پروژه‌ها در راستای عادلانه‌تر شدن زندگی است و بالاخره همه می‌توانند بگویند که با هم یکی شده‌اند. برخی دیگر از پایان لذایذ زندگی بشر به عنوان یک موجود صاحب اختیار و گونه‌های متفاوتی از استعداد حرف می‌زنند و با طعنه به یکدیگر می‌گویند به دنیای مکانیکی خوش آمدید!

 

کدخبر: ۵۵۳۲۷۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر