کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۲۳۹
تاریخ خبر:

اسراییل در حمله به لبنان چه کسی را ترور کرد؟

اسراییل در حمله به لبنان چه کسی را ترور کرد؟

منابع لبنانی خبر شهادت یکی از فرماندهان بلندپایه فلسطینی در حمله تروریستی رژیم اشغالگر قدس را تایید کردند

رسانه های لبنانی می‌گویند صدای انفجار شنیده شده در منطقه ضاحیه جنوبی بیروت، ناشی از حمله یک پهپاد اسرائیلی به دفتر حماس بوده

شبکه ۱۴ رژیم صهیونیستی ابتدا مدعی شد در جریان حمله پهپادی، اسامه حمدان از رهبران جنبش حماس هدف ترور قرار گرفت اما کمی بعد مشخص شد صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس که تاکنون بارها به کشورمان سفر کرده بود و با مقامات کشورمان از جمله رهبر انقلاب دیدار داشت، در این حمله شهید شده است.

شهید صالح العاروری از شخصیت‌های مشهور گردان‌های قسام بود که پس از چند سال تجربه زندان از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۱ در تبادل مشهور شالیت همراه با بسیاری از دیگر رهبران فلسطینی، مانند یحیی سنوار از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد شد. روزنامه یدیعوت آحارونوت در سال ۲۰۱۸ در خصوص العاروری می‌نویسد: العاروری برنامه‌ریز عملیات‌های مسلحانه حماس و شخص دوم حماس شده و انتخاب وی برای این جایگاه تکمیل تغییر ساختار رهبری حماس پس از انتخاب یحیی سنوار به عنوان رئیس حماس در غزه به شمار می‌رود. العاروری در کرانه باختری متولد شده و در آنجا رشد کرد و ۱۸ سال از عمر خود را در زندان‌های اسرائیلی به سر برد.

او به راحتی به زبان عبری سخن می‌گفت و با سرعت پله‌های پیشرفت در رهبری حماس را پیمود و پس از آنکه در سوریه، ترکیه و قطر مسؤول دفتر حماس بود هم اکنون در لبنان عهده‌دار این مسؤولیت است. در حالی که وی حمله‌های حماس را از لبنان برنامه‌ریزی می‌کند انتخاب این شخص برای این جایگاه موجب نگرانی اسرائیل شده است.

اما آنچه اهمیت و جایگاه العاروری را بیش از دیگر شخصیت‌های فلسطینی برای صهیونیست‌ها پررنگ می‌کند، سابقه وی در اقدامات نظامی در کنار رابطه حسنه وی با ایران، حزب الله و گروه‌های فلسطینی است. العاروری مسؤول نظامی حماس در کرانه باختری بوده است. وی مسؤولیت ربایش ۳ صهیونیست در سال ۲۰۱۴ (که بهانه تل‌آویو برای آغاز جنگ ۵۱ روزه شد) را بر عهده گرفته بود.

لذا به همین دلیل العاروری به ادعای روزنامه هاآرتص و شبکه ۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، فرد شماره یک تحت تعقیب رژیم صهیونیستی بود. لذا العاروری پس از چند سال اقامت در ترکیه با فشار صهیونیست‌ها به آنکارا، این کشور را ترک کرد و به قطر رفت. یکی از مفاد قرارداد اسرائیل و ترکیه در سال ۲۰۱۵ اخراج صالح العاروری از استانبول بود و پس از آن بین اسرائیل و قطر توافق شد که وی پس از دو سال اقامت در دوحه از دوحه اخراج شود.

همچنین با آغاز بحران کشورهای عربی و قطر، العاروری دوحه را هم به مقصد بیروت کرد. اتفاقی که به ادعای روزنامه‌های صهیونیستی ناشی از فشار کشورهای عربی و تل‌آویو رخ داد. به طور مثال آویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی پس از خروج العاروری از قطر در سخنانی گفته بود العاروری برای تقویت و آشتی روابط حزب‌الله لبنان و حماس به بیروت سفر کرده است. العاروری از سال ۲۰۱۵ رسماً در لیست سیاه تروریستی دولت آمریکا قرار گرفت.

شهید صالح العاروری بارها از سوی رژیم صهیونیستی به ترور تهدید شده بود تا این که شامگاه امروز سه‌شنبه در نتیجه حمله پهپادی این رژیم به دفتر سیاسی جنبش حماس در ضاحیه جنوبی بیروت به همراه سه تن از همراهانش به مقام شهادت نائل آمد.

عکس | تصویر فرمانده ارشد حماس که امشب توسط اسرائیل در ضاحیه بیروت ترور شد

تصویری از صالح العاروری معاون دفتر سیاسی حماس/ حمله اسراییل به ضاحیه جنوبی پس از 17 سال انجام شده است

 

 

 

کدخبر: ۵۵۲۲۳۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر