کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۰۶۵
تاریخ خبر:

۲۰۲۳؛ سالی به‌کام میلیاردرها

۲۰۲۳؛ سالی به‌کام میلیاردرها

ثروتمندان جهان طی سال گذشته، ثروتمندتر شدند.

روزنامه هفت صبح| ‌در حالی‌‌که بحران هزینه‌های زندگی باعث شد بسیاری نتوانند شام مناسبی برای کریسمس تدارک ببینند، میلیاردرهای حوزه فناوری در آمریکا و الیگارش‌های روس جشن‌های مفصلی به این مناسبت برگزار کردند.

 

نشریه گاردین گزارش می‌دهد که از افرادی نظیر ایلان ماسک و مارک زاکربرگ در راس هرم ثروتمندترین افراد دنیا گرفته تا جیمز دایسون، مخترع و کارآفرین بریتانیایی، جیم رتکلیف، جدیدترین سهامدار منچستر‌یونایتد و حتی گروهی از الیگارش‌های روس، ثروتمندانی بودند که در سال ۲۰۲۳ بر ثروتشان افزوده شد.
 

بر‌اساس داده‌های روزانه ردیاب ثروت ۵۰۰ میلیاردر برتر جهان که بلومبرگ تهیه کرده است، ایلان ماسک با دارایی خالص ۲۳۵ میلیارد دلار در صدر جدول ثروتمندان جهان قرار دارد. با وجود گزارش‌هایی در مورد اینکه ارزش سهام او در ایکس، توئیتر سابق، پس از پرداخت ۴۴ میلیارد دلار برای آن در سال ۲۰۲۲، از نصف هم کمتر شد، بازار خوب تسلا در آفریقای جنوبی به کمکش آمد.

ارزش سهام این شرکت خودروهای برقی در سال ۲۰۲۳ بیش از دو‌برابر شد و به ماسک، بزرگ‌ترین سهامدار تسلا، کمک کرد مجموع ثروتش را نزدیک به ۹۸ میلیارد دلار افزایش دهد که این مقدار بیش از تولید ناخالص داخلی سالانه آنگولا است.

یکی از مهم‌ترین رقبای ماسک، مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک است که با ۱۷۲ برابر شدن ارزش شرکت مادر این شبکه اجتماعی، ثروتش از ۴۵ میلیارد دلار به ۱۲۸ میلیارد دلار رسید. صاحب شرکت اندونزیایی پراجوگو پانگستو هم با سرمایه‌گذاری روی انرژی زمین‌گرمایی، ثروتش را هفت‌برابر کرد و با 31/5میلیارد دلار به جمع ۵۰ میلیاردر برتر جهان پیوست.
 

گفتنی است ۱۰ ثروتمند برتر جهان اغلب آمریکایی‌اند و برنارد آرنو فرانسوی تنها نماینده سایر کشورهای جهان در میان آن‌هاست. ثروت این کارآفرین و مدیرعامل گروه تجاری ال.وی.ام.اچ که بیش از ۷۰ نشان تجاری لوکس جهان از‌جمله لویی‌ویتون و کریستین دیور را در خود جای داده است، 17/2میلیارد دلار افزایش یافت.


ثروت فرانسواز بتانکور ما‌یر، تاجر و وارث برنر لورآل، شرکت بزرگ محصولات آرایشی و زیبایی، نیز با افزایش ۳۱۶ میلیون دلاری به 99/1میلیارد دلار رسید و او را در جایگاه نوزدهم این فهرست نشاند. بسیاری از روس‌هایی که در پی حمله روسیه به اوکراین تحریم شده بودند، نیز ثروتمندتر شده‌اند؛ رویدادی که تاثیر اقدام‌های موردنظر آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا را برای محدود کردن آزادی مالی آن‌ها زیر‌سوال برده است.


از‌جمله این افراد تحریم‌شده‌ که دارایی‌ آنان افزایش یافته، ولادیمیر پوتانین، تاجر نیکل است که ثروتش با افزایشی نزدیک به دو میلیارد دلار، به 30/6میلیارد دلار رسیده است. ثروت آلیشر عثمانوف، تاجر بزرگ فلزات مخابراتی، هم به 3/20میلیارد دلار و دارایی الکسی مورداشوف، کارآفرین، به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

از بین ۵۰۰ میلیاردر برتر جهان، ۱۷ نفر بریتانیایی، ۱۸۹ نفر آمریکایی و ۵۲ نفر چینی‌اند. دایسون با 19/9میلیارد دلار دارایی، ثروتمندترین بریتانیایی بود که در رده نودوپنجم جهان قرار گرفت. ارزش دارایی‌های رتکلیف، سرمایه‌دار حوزه پتروشیمی مستقر در موناکو، نیز با افزایشی 8/55میلیارد دلاری به 19/4میلیارد دلار رسید و او را در رتبه نودوهفتم این فهرست نشاند. (ایندیپندنت)

 

کدخبر: ۵۵۲۰۶۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر