کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۱۱۶۹
تاریخ خبر:

مهندسی‌سازترین کوچه تهران را بشناسید

مهندسی‌سازترین کوچه تهران را بشناسید

در این کوچه خانه‌ها، ‌بالکن‌ها، پنجره‌ها و حتی درختان کاشته شده در آن به‌صورت قرینه ساخته شده‌اند

یکی از کوچه‌ها که به دلیل معماری منحصر به فرد ساختمان‌ها و طراحی‌اش به قرینه‌ترین کوچه تهران معروف است، کوچه لولاگر است. در این کوچه خانه‌ها، نماها، بالکن‌ها، پنجره‌ها و حتی درختان کاشته شده در آن به‌صورت قرینه ساخته شده‌اند و این حالت قرینه‌بودن تا انتهای کوچه ادامه دارد.
 
کوچه لولاگر

تهران کوچه‌های معروف بسیاری دارد که نامشان به هر دلیل در حافظه ساکنان این شهر ماندگار شده‌اند. کوچه‌هایی که قدم زدن در آنها حس خوشایندی دارد و گشت‌وگذار در این کوچه‌ها خالی از لطف نیست.

یکی از این کوچه‌ها که به دلیل معماری منحصر به فرد ساختمان‌ها و طراحی‌اش به قرینه‌ترین کوچه تهران معروف است، کوچه لولاگر است. در این کوچه خانه‌ها، نماها، بالکن‌ها، پنجره‌ها و حتی درختان کاشته شده در آن به‌صورت قرینه ساخته شده‌اند و این حالت قرینه‌بودن تا انتهای کوچه ادامه دارد.

قرینه و نوستالژیک

‌ کوچه لولاگر، جزو آثار ثبت ملی‌شده کشورمان است که علاوه بر نما و خانه‌های قرینه‌اش، جذابیت‌های دیگری هم دارد. مثلا قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران یعنی «پیتزا داوود» از دهه ۴۰ در این کوچه قرار دارد و به سبک و سیاق گذشته روی صندلی‌ها و چهارپایه‌های پلاستیکی از مشتریانش پذیرایی می‌کند. همچنین هنگام کوچه‌گردی و تماشای ساختمان‌های قرینه می‌توانید به کافه‌ این کوچه هم سر بزنید. فضای دلنشین و پنجره‌های بزرگ رو به حیاط این کافه قدیمی خستگی‌تان را در می‌کند.

نشانی: خیابان حافظ، خیابان نوفل‌لوشاتو

 

منبع: همشهری
کدخبر: ۵۶۱۱۶۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر