دانلود اپلیکیشن هفت صبح

شبیخون ۴۰ شرکت کره‌ای به دارایی‌های بلوکه شده ایران

سیاسی
شبیخون ۴۰ شرکت کره‌ای به دارایی‌های بلوکه شده ایران

منابع دیپلماتیک ادعا می‌کنند ۴۰ شرکت در کره جنوبی که به ایران صادرات داشتند، بخشی از مطالبات خود را در ماه گذشته دریافت کردند.

در نتیجه وضع تحریم های جدید علیه ایران در ۲۰۱۸ در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ۴۰ شرکت کره‌ای هزینه صادرات خود به ایران را دریافت نکرده بودند. کل مطالبات این شرکت ها از ایران حدود ۹۰ میلیون دلار است که ۷۰ میلیون دلار آن در ماه گذشته پرداخت شد.

دولت آمریکا در ماه مارس به ایران اجازه داد از پول‌های بلوکه شده خود در کره برای پرداخت به این شرکت‌ها استفاده کند.

حدود ۷ میلیارد دلار از سرمایه های ایران از سپتامبر ۲۰۱۹ در بانک صنعت و ووری بانک کره جنوبی مسدود شده است.

بانک مرکزی ایران از ۲۰۱۰ حساب هایی در این دو بانک باز کرده تا شرکت‌های کره‌ای بتوانند از طریق آنها انتقال مالی به ایران انجام دهند.

دولت آمریکا پس از وضع تحریم‌های جدید در ۲۰۱۸ ، به کره برای واردات نفت از ایران معافیت داد ولی این معافیت در ۲۰۱۹ پایان یافت.

پرداخت پول این شرکت‌ها از محل پول های بلوکه شده ایران به معنای حل شدن مشکل این حساب‌ها نیست. طبق گفته منابع، مسئله این پرداخت ها جدا از مسئله رفع مسدود شدن سرمایه های ایران است و مذاکرات در این مورد ادامه دارد.

ایران، کره را برای آزاد کردن این سرمایه ها تحت فشار گذاشته است. وزارت امور خارجه کره جنوبی در اوایل سال جاری اعلام کرد در حال مذاکره برای حل این مشکل است ولی این سرمایه ها تنها پس از مشورت با آمریکا و سایر کشورهای مربوطه آزاد خواهند شد. دولت کره جنوبی بارها وعده آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران در بانک های این کشور را داده است اما نتوانسته است چراغ سبزی از سوی آمریکا در این زمینه بدست آورد.

بازدید اپلیکیشن 98 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید