چه کسی می‌داند پوتین چه واکسنی زده است؟

سیاسی
چه کسی می‌داند پوتین چه واکسنی زده است؟

شبکه تلویزیونی روسیه ۱ روز شنبه گوشه کوچکی از مصاحبه پوتین با پاول زاروبین خبرنگار این شبکه مستقر در کاخ کرملین را منتشر کرد که قرار است کامل آن امروز پخش شود. زاروبین از پوتین پرسید که مردم می خواهند بدانند که شما چه واکسنی را زدید و قرار است پاسخ پوتین به این پرسش امروز در مصاحبه کامل پخش شود.

رئیس جمهوری روسیه توضیح داد که در ساعات نخست پس از زدن واکسن چه احساسی داشته و گفت که برای اینکه از بالا رفتن درجه حرارت بدن خود غافل نماند، دماسنج را دم دست گذاشته است. وی گفت: «برای اینکه برای بروز هر نوع واکنشی پس از ترزیق واکسن ضد کرونا آماده باشم، دماسنج را قبل از خواب روی میز کنار تختم گذاشتم.»

گفته می‌شود هیچکس جز پزشک معالج پوتین تاکنون از این جزئیات اطلاع نداشت اما رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با زاروبین از این راز پرده برداشت. فقط پزشک شخصی رئیس جمهوری از جزئیات واکسینه شدن وی مطلع است. پوتین سه‌شنبه هفته گذشته ۲۳ مارس با تزریق واکسن در برابر ویروس کرونا واکسینه شد. پیش‌تر اعلام شده بود رئیس جمهوری با یکی از سه واکسن روسی واکسینه خواهد شد. کاخ کرملین خاطرنشان کرده بود که واکسیناسیون ولادیمیر پوتین به صورت یک رویداد عمومی برگزار نخواهد شد.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال ۲۰۲۰ توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن ۱۰ دلار قیمت دارد.   تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود.

بر اساس اطلاعات بنیاد سرمایه‌گذاری‌های مستقل روسیه، واکسن «اسپوتنیک وی» در۱۶ کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از ۵۰ کشور درخواست دریافت ۱.۲ بیلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی نیز به ایران ارسال شده است و بر اساس اولین قرارداد قرار است دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک به ایران تحویل شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.   میزان ایمنی و کارآیی این واکسن با احتمال ۱۰۰ درصد تخمین زده شده است.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

حسین دهقان:مدیران دولتم را از سپاه نمی‌آورم حسین دهقان:مدیران دولتم را از سپاه نمی‌آورم
سیاسی
سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ می‌گوید: به‌عنوان فردی غیرنظامی نامزد شده ام و ایمان دارم به عنوان کاندیدای مستقل که به هیچ جریان سیاسی بدهی ندارد می‌توانم به مردم خدمت کنم و با حضورم در این جایگاه پایانی بر دعوا‌های جریان‌های سیاسی باشم. خبرآنلاین: سردار حسین دهقان اولین کاندیدای…...
ارزیابی عراقچی از نتایج نشست کمیسیون برجام ارزیابی عراقچی از نتایج نشست کمیسیون برجام
سیاسی
سیدعباس عراقچی، درباره هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز از ساعت ۱۴:۳۰ به ‌وقت محلی (۱۷:۰۰ به وقت تهران) در وین از سر گرفته شد، گفت: نشست عادی کمیسیون بود که هر سه‌ماه یک‌بار انجام می‌شود و مصادف شد با فرصتی که برای بازگشت به برجام توسط همه کشورها…...
آیا سفرهای همزمان ۲ رئیس قوه تبلیغاتی است؟ آیا سفرهای همزمان ۲ رئیس قوه تبلیغاتی است؟
سیاسی
همشهری آنلاین ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف اگرچه هر دو اعلام کرده اند که قصدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارند اما روسای دو قوه قضائیه و مقننه رقابتی نه چندان پنهان را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آغاز کرده اند. قالیباف و رئیسی تا اینجای کار…...

پاسخ دهید