چرا سیستم ایمنی در مواجهه با کرونا آدم را می‌کشد؟

سلامت و زندگی
چرا سیستم ایمنی در مواجهه با کرونا آدم را می‌کشد؟

پژوهشگران از زمان ظاهر شدن کروناویروس تاکنون تلاش کرده‌اند بفهمند چرا سیستم‌ ایمنی در مرحله حاد ابتلا به کوویدـ۱۹ بیشتر از این‌که خوب عمل کند به بدن آسیب می‌رساند. جدیدترین بررسی پژوهشگران موسسه ایمنی‌شناسی لاجولا در آمریکا نشان می‌دهد طی دوره حاد ابتلا به کوویدـ۱۹، بروز واکنش ایمنی برای کنترل ویروس و کاهش شدت بیماری مهم است و سلول‌های تی بدن نقش بسیار مهم‌تری را نسبت به پادتن‌ها در این زمینه برعهده دارند.

واکنش ایمنی ضعیف یا ناهماهنگ نتایج ضعیف‌تری را به همراه دارد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد تاثیر واکسن‌هایی که برای پیشگیری از کوویدـ۱۹ طراحی می‌شوند، باید به یک واکنش ایمنی قابل توجه ختم شود که برانگیختن پادتن‌ها، سلول‌های تی کمک‌کننده و سلول‌های تی کشنده را نیز برای تضمین ایمنی بدن به همراه دارد.

شین کروتی، از پژوهشگران این پروژه، گفت: شاید بررسی‌های ما بتوانند توضیح دهند که چرا بیماران مسن‌تر مبتلا به کوویدـ۱۹ در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر هستند. با افزایش سن، ذخیره سلول‌های تی که می‌توانند در برابر یک ویروس به خصوص فعال شوند، کاهش می‌یابد و هماهنگی واکنش ایمنی بدن نیز کمتر می‌شود. به نظر می‌رسد همین موضوع یکی از عواملی باشد که موجب می‌شود افراد مسن‌تر نسبت به کوویدـ۱۹ آسیب‌پذیری بیشتری داشته باشند.

آلساندرو ستل، سرپرست این پروژه، گفت: ما هیچ شواهدی ندیدیم که نشان بدهند سلول‌های تی در ایجاد طوفان سیتوکین نقش دارند که بیشتر به واسطه دستگاه ایمنی ذاتی ایجاد می‌شود. هنگامی که کروناویروس به بدن وارد می‌شود، دستگاه ایمنی ذاتی حمله گسترده و نامشخصی را علیه آن آغاز می‌کند و به آزادسازی موجی از مولکول‌های سیگنال‌دهنده می‌پردازد که به تحریک التهاب می‌انجامد و نیروهای سیستم ایمنی بدن را از حضور یک عامل بیماری‌زا آگاه می‌کند.

در شرایط کنونی شیوع کروناویروس، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن موسوم به دستگاه ایمنی تطبیقی می‌تواند به مقابله با ویروس بپردازد، ذرات ویروسی را ردیابی کند و سلول‌های مبتلا شده را از بین ببرد. دستگاه ایمنی تطبیقی از سه شاخه پادتن‌ها، سلول‌های تی کمک‌کننده و سلول‌های تی کشنده تشکیل شده است که به ردیابی و حذف سلول‌های مبتلا به ویروس می‌پردازند.

پژوهشگران برای این پروژه نمونه خون ۵۰ بیمار مبتلا به کوویدـ۱۹ را جمع‌آوری کردند و سه شاخه از نیروهای دستگاه ایمنی تطبیقی بدن شامل پادتن‌های مخصوص به کروناویروس، سلول‌های تی کمک‌کننده و سلول‌های تی کشنده را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادند.

 

سیدنی رامیرز، از پژوهشگران این پروژه، توضیح داد: این موضوع برای ما مهم بود که بتوانیم طیف وسیعی از بیماری‌ها از خفیف گرفته تا حاد را بررسی کنیم تا بتوانیم عوامل ایمنی‌شناختی متمایز را تشخیص دهیم.

نتایج این پژوهش به نتایج پژوهشی پیشین این گروه نزدیک بود که نشان داده است همه بیمارانی که به طور کامل بهبود یافته‌اند، میزان پادتن، میزان قابل قبولی از پادتن، سلول‌های تی کمک‌کننده و سلول‌های تی کشنده را در بدن خود دارند در حالی که بدن بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ حاد فاقد این عوامل به میزان لازم است.

کروتی افزود: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد سلول‌های تی نقش بسیار مهمی در ابتلا به کروناویروس و پادتن‌ها نیز نقش مهمی در ابداع واکسن کوویدـ۱۹ برعهده دارند. اگرچه نقش مهم سلول‌های تی در هر دو مورد غیر قابل انکار است.

بازدید اپلیکیشن 42 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ببینید | فعالیت‌ قهوه‌خانه‌ها به صورت چراغ خاموش ببینید | فعالیت‌ قهوه‌خانه‌ها به صورت چراغ خاموش
اجتماعی
با آغاز موج سوم کرونا، فعالیت‌ قهوه‌خانه‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد اما برخی قهوه‌خانه‌ها به صورت مخفیانه به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در واقع مرتکب جرم می‌شوند. صاحبان قهوه‌خانه‌های متخلف به صورت غیرقانونی پلمب مغازه خود را باز کرده‌اند. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان...
۲۶ حیوان مستعد ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شدند ۲۶ حیوان مستعد ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شدند
سلامت و زندگی
بر اساس یک مطالعه بزرگ که چگونگی آلودگی سلول‌های حیوانات مختلف به کروناویروس جدید را به رهبری محققان کالج دانشگاهی لندن(UCL) مدلسازی کرده است، حیوانات زیادی ممکن است در معرض این ویروس که عامل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ است، باشند.د این مطالعه که در مجله Scientific Reports منتشر شده است،…...
کرونا در کشور هیچ وقت به این وحشتناکی نبوده کرونا در کشور هیچ وقت به این وحشتناکی نبوده
سلامت و زندگی
ایرنا نوشت: دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: وضعیت اپیدمی کرونا در ایران هیچ وقت به این وحشتناکی نبوده، هر گونه تجمعی باید لغو شد، لغو جلسه سران قوا تصمیم درستی بود و مجلس و بقیه ادارات هم باید یا تعطیل یا بسیار خلوت شوند. عضو…...

پاسخ دهید