چرا سکه در بورس گران‌تر از بازار است؟

اسلایدر
چرا سکه در بورس گران‌تر از بازار است؟

‌ این روزها قیمت سکه در بورس کالا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان بالاتر از قیمت سکه در بازار آزاد است. صرافی‌ها اعتقاد دارند، حضور تعدادی از بانک‌ها در بورس و اقدام آنها برای خرید سکه با حدود ۵۰۰هزار تومان بالاتر از بازار آزاد، سبب شده که مردم اقدام به خرید سکه از صرافی‌ها و عرضه آنها در بورس کنند که این کار سبب افزایش قیمت سکه شده است.

حسن کاظم‌زاده، کارشناس بازار سرمایه و مدیر سابق یکی از صندوق‌های طلا در گفت‌وگو با ایسنا، روند شکل‌گیری بازار گواهی سپرده کالایی سکه طلا و نقش احتمالی این بازار روی قیمت سکه را بررسی کرده است. به‌گفته او مقصر دانستن چهار بانک خزانه سکه طلا در بازار گواهی سپرده سکه یا بورس منطقی نیست؛ چراکه در این بازار، بانک‌ها صرفا نقش انباردار را ایفا و همانند یک گاوصندوق بزرگ فقط از دارایی سپرده‌گذاران سکه حفاظت و نگهداری کرده و در قبال ارائه این خدمات کارمزد دریافت می‌کنند. بورس نیز فقط بستر معاملاتی لازم را فراهم کرده و نقشی در افزایش یا کاهش قیمت‌ها ندارد.

*** رشد تقاضا در پی انتظارات تورمی
حسن کاظم‌زاده در مورد علل سبقت قیمت سکه بورسی نسبت به بازار نقدی می‌گوید، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این شرایط، آن است که تمایل به سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های مختلف همچون ملک، خودرو، سهام و نیز طلا افزایش یافته و انتظارات تورمی ‌موجود در جامعه تقاضای سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار داده است.

به‌طوری که قیمت‌ها در بورس با واقعیت‌ها و انتظارات تورمی ‌حاکم بر اقتصاد کشور انطباق دارد. همچنین تمایل به سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های تورمی، درصد قابل توجهی از نقدینگی سرگردان جامعه را در ماه‌های اخیر به سمت بورس سوق داده که بخشی از این منابع ورودی به بازار سرمایه، به‌ سرمایه‌گذاری در بازار طلا و گواهی سپرده سکه اختصاص پیدا کرد و موجب رشد تقاضا در این بازار شد.

*** اطمینان در معاملات و سهولت دسترسی
حسن کاظم‌زاده یکی از مهم‌ترین دلایل اقبال خرید سکه در بورس را نسبت به بازار نقدی، سهولت در انجام معامله به‌صورت آنلاین و بی‌نیاز بودن آن به مراجعه حضوری می‌داند و می‌گوید معامله‌گران گواهی سپرده سکه ضمن راحتی انجام معامله به‌صورت آنلاین، از بابت خرید سکه واقعی و تقلبی‌نبودن آن اطمینان خاطر دارند. ضمن اینکه افراد پس از خرید سکه در بورس کالا نگران نحوه حمل و نگهداری آن نبوده و از طریق نگهداری سکه خود در قالب گواهی سپرده کالایی، ریسک ناشی از سرقت آن را نیز پوشش می‌دهند.

*** کرونا تقاضای بازار آزاد سکه را به بورس هدایت کرد
حسن کاظم‌زاده با تاکید بر اینکه قیمت سکه در بازار آزاد واقعی نیست، می‌گوید در شرایط کنونی به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم رعایت فاصله‌های اجتماعی و کاهش ترددهای غیرضروری در سطح شهر، خرید حضوری در بازار آزاد سکه به‌ شدت کاهش یافته و در مقابل معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا در بورس با رونق همراه شده است. به طوری که افراد ترجیح می‌دهند بدون مراجعه حضوری به بازار روی کالای سکه سرمایه‌گذاری کنند.

*** افزایش ظرفیت خزانه‌های بانکی یک راهکار موثر
حسن کاظم‌زاده به‌عنوان کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، اگر برخی افراد اعتقاد دارند قیمت‌ها در بورس کاذب است، می‌توانند اقدام به گواهی کردن سکه کنند و با قیمت بالاتر آن را بفروشند اما نکته حائز اهمیت این است که اتهامات مطرح‌شده نسبت به چهاربانک خزانه گواهی سپرده سکه درست نیست و اگر ظرفیت این بانک‌ها افزایش یافته و بانک‌های دیگر نیز به‌عنوان خزانه بورسی اعلام آمادگی کنند، می‌توان به رونق هرچه بیشتر این معاملات و تعادل‌بخشی هر‌چه بهتر قیمت‌ها کمک کرد.

*** راه‌اندازی صندوق‌های جدید طلایی منتظر صدور مجوز
کاظم‌زاده بر لزوم افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا در بورس تاکید می‌کند و می‌گوید، در حال حاضر دارایی‌های تحت مدیریت چهار صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلا در بورس بیش از هزار و ۵۰۰میلیارد تومان رشد کرده است که اگر با صدور مجوز از سوی سازمان بورس ظرفیت این صندوق‌ها افزایش پیدا کند، می‌توان به بازار گواهی سپرده سکه طلا نیز عمق بیشتری داد.

اگر سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن ارائه مجوز جهت امکان افزایش ظرفیت صندوق‌های فعال در حوزه طلا، مجوز صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا را نیز صادر کند، شاهد عمیق شدن بازار و توسعه معاملات گواهی سپرده سکه طلا خواهیم بود و حجم معاملات افزایش پیدا می‌کند.

در این شرایط احتمال ایجاد تفاوت قابل ملاحظه بین قیمت‌ها در دو بازار آزاد و بورس کاهش پیدا می‌کند و نوسانات کاذب قیمت‌ها در بازار مدیریت می‌شود. ضمن اینکه اگر بانک مرکزی اجرای طرح پیش‌فروش سکه را از طریق بورس و در قالب گواهی سپرده کالایی انجام دهد، پاسخ به تقاضای بازار نیز بهتر و راحت‌تر خواهد شد و این نهاد پولی کشور می‌تواند به کمک این ابزار مالی، تعادل لازم را بین عرضه و تقاضای بازار به راحتی حفظ کند.

بازدید اپلیکیشن 36 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

عملیات ۱۵هزار میلیاردی برای نجات بورس عملیات ۱۵هزار میلیاردی برای نجات بورس
کاربران ویژه - اسلایدر
‌روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | نایب رئیس مجلس گفته به زودی با یک راه‌حل عملی خسارتی را که در بورس به مردم وارد شده است جبران می‌کنیم. مدت زیادی است که از این دست خبرهای کلی می‌شنویم و مجلسی‌ها، دولتی‌ها و مسئولان سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه…...
هفت تصمیم انقلابی برای بهبود شرایط اقتصادی هفت تصمیم انقلابی برای بهبود شرایط اقتصادی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | امسال شرایط اقتصادی فرق کرده. دیگر خیلی از راهکارهای قبلی برای سرمایه‌گذاری و دریافت وام جواب نمی‌دهد و باید روشمان را تغییر دهیم. برای مثال پارسال وام ازدواج ۵۰میلیون تومان بود و ۱۰۰هزار نفر از کسانی که برای دریافت چنین وامی ثبت‌نام کرده بودند…...
معرفی پنج نماد ضدضربه بورس معرفی پنج نماد ضدضربه بورس
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | لکه‌های سیاه روی نقشه بازار حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. در بازار قرمزرنگ بورس، چند نماد پیدا می‌شوند که قیمت آنها بدون تغییر باقی مانده. مشهورترین آنها نماد شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین اجتماعی است که چند ماهی می‌شود روی قیمت عرضه اولیه متوقف شده…...

پاسخ دهید