پیشرفت در ساخت واکسن کرونا؛ کابوس تمام می‌شود؟

جهان
پیشرفت در ساخت واکسن کرونا؛ کابوس تمام می‌شود؟

شرکت داروسازی آمریکایی “نواواکس”(Novavax) وارد مرحله نهایی آزمایشات واکسن کرونا ویروس می‌شود.

این شرکت روز پنجشنبه گفت که مراحل نهایی آزمایش واکسن ویروس کرونا را در انگلستان آغاز کرده و قرار است ماه آینده آزمایشات این واکسن در ایالات متحده آغاز شود.

نواواکس که یک شرکت داروسازی مستقر در ایالت مریلند آمریکاست و هرگز واکسنی را به بازار عرضه نکرده است، در ماه ژوئیه برای تولید واکسن آزمایشی خود که نتایج آن در آزمایشات بالینی اولیه امیدوارکننده بود، با دولت فدرال به توافق ۱.۶ میلیارد دلاری رسید.

انتظار می‌رود در این مطالعه جدید که به عنوان آزمایش فاز ۳ شناخته می‌شود، ۱۰ هزار نفر در انگلستان ثبت نام کنند. نیمی از داوطلبان دو دوز واکسن آزمایشی را با فاصله ۲۱ روز دریافت خواهند کرد و باقی نیز دارونما دریافت می‌کنند. هدف آزمایش این است که واکسن حداقل ۶۰ درصد موثرتر از دارونما باشد.

اگرچه نواواکس ماه‌ها از پیشتازان مسابقه توسعه واکسن عقب است، اما متخصصان از آزمایش واکسن آن بسیار هیجان زده هستند؛ زیرا نتایج مطالعات اولیه بسیار امیدوارکننده بود.بدن میمون‌هایی که توسط واکسن این شرکت واکسینه شده‌اند، محافظت قوی در برابر ویروس کرونا نشان داده‌اند و نتایج آزمایشات اولیه ایمنی که اوایل ماه جاری در مجله پزشکی” New England “منتشر شد، نشان داد داوطلبانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند بدن آنها سطح بالایی از آنتی بادی‌های ضد ویروس را تولید کرده است.

این واکسن را می‌توان در دمای ۳۶ تا ۴۶ درجه فارنهایت نگهداری کرد که این موضوع اجازه می‌دهد با استفاده از آنچه شرکت به عنوان “کانال‌های واکسن استاندارد” توصیف کرده، واکسن بین افراد توزیع شود. برخی از واکسن‌های جدید بعضی شرکت‌ها از جمله واکسن‌های فایزر و مدرنا باید در دمای زیر صفر درجه نگهداری شوند. نواواکس هرگز واکسنی را با موفقیت به بازار عرضه نکرده است و معامله ۱.۶ میلیارد دلاری آن با دولت فدرال نشان دهنده یک رای اعتماد بزرگ به شرکتی است که از دهه‌ها قبل وجود داشته، اما از سال گذشته با مشکل مالی روبرو بوده است.

این شرکت همچنین چندی پیش با موسسه هندی “سروم”(Serum) برای تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ در هند به توافق رسید. پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۵۰ درصد این مقدار برای تامین هند باشد. دولت هند اعلام کرد که احتمالا، آزمایش واکسن ساخت این شرکت از اواخر ماه اکتبر در هند آغاز می‌شود. در حال حاضر آزمایش بالینی مرحله دوم واکسن شرکت نواواکس در آفریقای جنوبی در حال انجام است. “شورای تحقیقات پزشکی هند”(ICMR) و موسسه “سروم” برای توسعه بالینی واکسن شرکت نواواکس همکاری کرده‌اند. این آزمایش در نیمه دوم ماه اکتبر، پس از تولید واکسن توسط موسسه “سروم” انجام خواهد شد و توسط موسسه تحقیقات ایدز شورای تحقیقات پزشکی هند هدایت می‌شود. این دومین واکسنی است که آزمایش بالینی آن برای هند برنامه‌ریزی شده است.

از سوی دیگر روس‌ها هم اعلام کرده‌اند دومین واکسن ویروس کرونایشان به گرفتن تاییدیه نزدیک شده است

دومین واکسن روس‌ها برای “کووید-۱۹” توسط مرکز تحقیقات ویروس شناسی و زیست فناوری “وکتور”(Vector) ساخته شده است. هفته گذشته مرکز ویروس شناسی و زیست فناوری “وکتور” مستقر در سیبری آزمایشات فاز ۲ واکسن بر روی ۱۰۰ داوطلب را به پایان رساند. گفته می‌شود که داوطلبان پس از تزریق واکسن مبتنی بر پپتید به نام “اپی‌واک‌کرونا” ( EpiVacCorona) احساس خوبی داشتند.

سایت اینترفاکس گزارش داد، دولت روسیه قصد دارد اپی‌واک‌کرونا را تا حدود ۱۵ اکتبر تأیید کند؛ پس از آن نیز مرکز وکتور آزمایشات گسترده‌ای بر روی ۵ هزار داوطلب را آغاز خواهد کرد.

اولین واکسن کرونا ویروس روسیه موسوم به”Sputnik V” اولین واکسن در جهان بود که ماه گذشته تاییدیه دولت روسیه را دریافت کرد و آزمایش‌های مقیاس بزرگ این واکسن پس از ثبت نام در حال حاضر بر روی ۴۰هزار داوطلب در حال انجام است. توسعه دهنده آن گفته است که هر دو سال یکبار دوزهای تقویت کننده برای “Sputnik V” مورد نیاز است.

بازدید اپلیکیشن 60 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

واکنش تند ایلهان عمر به تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش تند ایلهان عمر به تحریم‌های آمریکا علیه ایران
جهان
ایرنا نوشت: نماینده مسلمان کنگره آمریکا درباره تحریم‌های جدید اعلام شده از سوی وزارت خزانه‌داری این کشور علیه ملت ایران گفت که این تحریم‌ها تهیه غذا و دارو را برای ایرانیان سخت‌تر می‌کند. «ایلهان عمر» عضو زن مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در پیامی توییتری نوشت: این تحریم‌های جدید…...
سفیر چین توئیت جنجالی‌اش را حذف کرد سفیر چین توئیت جنجالی‌اش را حذف کرد
جهان
برترین‌ها: سفیر چین در ایران در حساب کاربری خود در توئیتر در اقدامی تامل‌برانگیز از عبارت جعلی خلیج به‌ جای خلیج فارس استفاده کرده است. سفیر چین پس از خبرساز شدن اظهارنظرش، توییت خود را حذف کرد⁣!...
شاهکار گمشده «داوینچی» هرگز پیدا نمی شود! شاهکار گمشده «داوینچی» هرگز پیدا نمی شود!
جهان
ایسنا: سال‌هاست که محققان سعی دارند شاهکار گمشده‌ی «لئونارد داوینچی» را کشف کنند و حالا برخی از کارشناسان می‌گویند جست و جو برای کشف این اثر هرگز سرانجام نخواهد داشت؛ چراکه این اثر از همان ابتدا وجود نداشته است. در جریان میزگردی که هفتم اکتبر در «گالری اوفیتزی» واقع در…...

پاسخ دهید