دانلود اپلیکیشن هفت صبح

پکن ‌‌خواستار تداوم حضور ترامپ در کاخ سفید؟

جهان
پکن ‌‌خواستار تداوم حضور ترامپ در کاخ سفید؟

«هر چند ‌ دونالد ترامپ در دوره پرتلاطم نخست ریاست جمهوری خود باعث خشم و سرخوردگی چین شده اما پکن ممکن است با در نظر گرفتن افق افول آمریکا به عنوان ابرقدرت رقیب خود، از پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور استقبال کند.»

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است: روابط آمریکا و چین هم‌اکنون نسبت به هر زمان دیگری از زمان ایجاد روابط رسمی دو طرف در چهار دهه پیش سردتر است، در حالی که چین هشدار داده نمی‌خواهد به یک «جنگ سرد» جدید با آمریکا کشیده شود. ترامپ تحت شعار «اول آمریکا»، چین را بزرگ‌ترین تهدید علیه این کشور و دموکراسی جهانی به تصویر کشیده است.

با این حال یک پیروزی انتخاباتی دیگر ترامپ در ماه نوامبر ممکن است برای چین و در ضمن تلاش‌های شی جین‌پینگ، رئیس جمهور این کشور برای تثبیت روند ظهور آن به عنوان یک ابرقدرت جهانی، مزیت‌هایی را داشته باشد.شی جین‌پینگ هر جایی که آمریکا عقب‌نشینی کرده، همانجا قدم جلو گذاشته است. او کشورش را به عنوان حامی تجارت آزاد و یک رهبر در جنگ علیه تغییرات آب و هوایی معرفی کرده و در عین حال متعهد شده به اینکه هر واکسن بالقوه برای ویروس کووید- ۱۹ را در اختیار کشورهای فقیرتر قرار دهد.

ژو ژیکون، استاد روابط سیاسی و بین‌الملل در دانشگاه باکنل می‌گوید: دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ ممکن است به چین زمان‌ بیشتری برای بالا کشیدن هرچه بیشتر خودش به عنوان یک قدرت بزرگ در صحنه جهانی بدهد.ژ فیلیپ لوکور، یک کارشناس چین در «هاروارد کندی اسکول» در آمریکا هم با اینکه سیاست‌های با محور شعار «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ در بلند مدت به پکن سود می‌رساند، موافق بود.

هو شیجین، سردبیر نشریه گلوبال تایمز چین، از نشریات ملی‌گرای این کشور، در توئیتی با مخاطب قرار دادن رئیس جمهور آمریکا نوشت: شما می‌توانید آمریکا را عجیب و غریب و به این ترتیب برای جهان نفرت‌انگیز کنید. شما به اشاعه اتحاد در چین کمک می‌کنید. در عین حال در شبکه‌های اجتماعی چین، به ترامپ لقب «جیانگوئو» (Jianguo) به معنی «کمک کننده به سازندگی چین» را داده‌اند.

با این حال ترامپ بی‌تردید مشکلات سیاسی و اقتصادی را به چین تحمیل کرده است. ماه ژانویه چین و آمریکا یک توافق را در راستای اعمال یک آتش‌بس مقطعی در جنگ تجاری خود منعقد کردند که بر‌اساس آن پکن ملزم به وارد کردن ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از محصولات آمریکایی در عرض دو سال اعم از خودرو تا ماشین‌آلات، نفت و محصولات کشاورزی می‌شد.

واشنگتن همچنین در قبال شرکت‌های تکنولوژی چینی که آنها را به داشتن تهدیدات امنیتی متهم کرده شمشیر را از رو بسته و آینده فعالیت اپلیکیشن اشتراک ویدئوی تیک‌تاک که متعلق به یک شرکت مادر چینی به نام بایت دنس است را در بی‌اطمینانی قرار داده است. شرکت مخابراتی بزرگ هوآوی نیز در لیست اهداف حمله ترامپ بوده است.

اما اگر ترامپ در انتخابات ماه نوامبر از رقیب دموکراتش جو بایدن شکست بخورد، باز هم چین ممکن است در هیچ یک از این حوزه‌ها از فشار رهایی نیابد. پکن نگران است بایدن احتمالا رهبری آمریکا در حوزه مسائل حقوق بشری را احیا کرده و چین را در زمینه مسائل مربوط به اویغورها، تبت و آزادی در هنگ‌کنگ تحت فشار بگذارد. در عین حال در زمینه مسائل مورد رقابت مهم دیگر میان آمریکا و چین یعنی تکنولوژی و تجارت نیز مشخص نیست کاخ سفید تحت رهبری بایدن چقدر فضا برای مانور داشته باشد.

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید