معجزه‌ای که استفاده از ماسک‌ در یک ‌آرایشگاه رقم زد

سلامت و زندگی
معجزه‌ای که استفاده از ماسک‌ در یک ‌آرایشگاه رقم زد

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش جالبی از یک آرایشگاه نوشته است. در این آرایشگاه دو آرایشگر مبتلا به کرونا می‌شوند اما هیچ‌کدام از مشتریان‌شان به این بیماری مبتلا نشده‌اند. رمز این ماجرای عجیب در زدن ماسک بوده. حالا ماجرا چه بوده؟ طبق گزارش واشنگتن‌پست، چندوقت پیش یک آرایشگر در اسپرینگفیلد، سومین شهر بزرگ ایالت ایلینوی آمریکا شناسایی شد که به کووید-۱۹ مبتلا بود.

۸۴مشتری او که فقط چند اینچ با او فاصله داشتند، می‌توانستند در کمتر از نیم‌ساعت، به این ویروس مبتلا شوند. این آرایشگر طی ۹روز، هشت‌شیفت در آرایشگاه گریت کلیپس کار کرده‌ بود. در این دوره، هیچ علائمی نداشته و کسی متوجه نشده او کرونا دارد. بعد از این هشت شیفت کار، ناقل بودن او مشخص می‌شود. یک روز بعد از آزمایش او، یکی دیگر از آرایشگران در همان آرایشگاه، آزمایش کرونا می‌دهد و نتیجه آزمایش‌اش، مثبت اعلام می‌شود. او با ۵۶مشتری کار کرده بود.

*** همه ماسک زدند و کسی کرونا نگرفت
در آرایشگاهی که این دونفر کار می‌کردند زدن ماسک اجباری بوده است و مشتریان پیش از ورود با یک علامت هشدار مواجه می‌شدند: «استفاده از ماسک الزامی است». یکی از روزنامه‌نگاران می‌گوید یک‌بار به این آرایشگاه رفته و ماسکش را فراموش کرده اما او را مجبور کرده‌اند، بازگردد و ماسک بزند. کلاً ۱۴۰مشتری با دو آرایشگرِ ناقل در ارتباط بوده‌اند.

علاوه بر آن، ۲۰۰ تا ۳۰۰نفر دیگر هم در سالن با آرایشگران دیگر در ارتباط بوده‌اند. نکته مهم‌ اما این بوده که این دو آرایشگری که بیمار بودند ماسک پارچه‌ای می‌زده‌اند. مشتریان هم ماسک‌های متنوع استفاده کرده‌اند، برخی از آن‌ها با ماسک‌های جراحی و برخی با ماسک‌های پارچه‌ای به آرایشگاه مراجعه می‌کردند.

اما به‌هرحال آن‌ها به‌صورت دقیق در معرض این ویروس قرار داشته‌اند. این آرایشگاه به یک آزمایشگاه برای بررسی مسائل تبدیل شد. از آن‌جا که مشتریان در این آرایشگاه، نامشان در سیستم الکترونیک ثبت می‌شود، پیدا کردن‌شان کار سختی نبود. همه در انتظار بودند که ببینند اوضاع چقدر بد خواهد بود. اما در کمال تعجب: از بین ۱۴۰مشتری، ۴۶نفر تست شدند و نتیجه تست همه آن‌ها منفی بود.

بقیه را نمی‌توانستند به اجبار به آزمایشگاه بکشانند چراکه اگر آزمایش‌شان مثبت می‌شد، کارشان را از دست می‌دادند و به همین دلیل نمی‌شد آن‌ها را مجبور کرد. دوهفته بعد از اینکه نتیجه آرایشگر دوم هم مشخص شده بود، سایر مشتریان هم بررسی شدند، هیچ‌کدام علائم کرونا را نداشتند و این یعنی هیچ‌یک از آن‌ها که تست نداده بودند هم به این ویروس آلوده نشده بودند.

*** ماسک بزنید، حتی پارچه‌ای
این داستان به‌سادگی نشان می‌دهد ماسک می‌تواند جلوی ابتلا به ویروس کرونا را بگیرد. حالا انتظار می‌رود با انتشار این داستان واقعی، مردم توجه بیشتری به ماسک نشان دهند و از آن در اماکن عمومی استفاده کنند. این داستان به‌خوبی توانایی ماسک را در مهار شیوع کرونا نشان می‌دهد. به‌علاوه چالشی هم برای مقامات حوزه سلامت در کشورهای مختلف ایجاد می‌کند، یعنی آن دسته از مقامات که معمولا پوشیدن ماسک را عاملی قوی برای مهار ویروس نمی‌دانستند.

بسیاری از مطالعات اخیر هم نشان می‌دهد که پوشیدن ماسک، جلوی ابتلای افراد را به این ویروس می‌گیرد، حتی ماسک پارچه‌ای مانند آن دو آرایشگر که در آرایشگاه استفاده می‌کردند و شب به شب آن را می‌شستند. اما بازهم بعضی افراد طوری بدون ماسک بیرون می‌روند که انگار مدال افتخار به سینه خود چسبانده‌اند. منبع: روزآروز| نسیم بنایی

بازدید اپلیکیشن 530 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

داده‌های سریع برای مقابله ‌با ویروس چابک داده‌های سریع برای مقابله ‌با ویروس چابک
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی | از اواخر زمستان تاکنون شیوع ویروس کرونا در کشور در زمان‌ و مکان‌های مختلف اوج گرفته یا فروکش کرده است. در همین حال، دولت هم به تناوب و در واکنش به اوج و فرود شیوع ویروس، شدت محدودیت‌های فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را کم…...
وقتی ترامپ اقتصاد و مبارزه با‌کرونا را باهم می‌‌بازد وقتی ترامپ اقتصاد و مبارزه با‌کرونا را باهم می‌‌بازد
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | فارغ از دموکرات یا جمهوری‌خواه بودن رئیس‌جمهور و دولت مستقر در آمریکا، رشد اقتصادی همیشه عامل مهمی برای سکان‌داران کاخ سفید بوده است. آن‌ها همیشه سعی کرده‌اند که رشد و رونق اقتصادی یکی از پارامترهای قابل دفاع، سنجش و راستی‌آزمایی دولت‌هایشان باشد و همیشه…...
نظرسنجی‌ها از شکست حتمی ترامپ حکایت دارد نظرسنجی‌ها از شکست حتمی ترامپ حکایت دارد
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | ورود مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا درجهان، تمام قواعد بازی را به‌هم زد و بیشترین آسیب را هم نصیب آمریکا و اقتصادش کرد. شاید گزافه نباشد که بگوییم آسیب‌دیده‌ترین سیاستمدار قربانی کرونا، دونالد ترامپ است. ترامپ به مدت سه‌سال، تمام انرژی و تمرکز خود…...

پاسخ دهید