دانلود اپلیکیشن هفت صبح

معجزه باورنکردنی تزریق واکسن‌ کرونا در نقاط مختلف دنیا

سلامت و زندگی
معجزه باورنکردنی تزریق واکسن‌ کرونا در نقاط مختلف دنیا

اگر هنوز فکر می‌کنید واکسن تاثیری روی بیماری کرونا ندارد، توصیه می‌کنیم گزارش نیو صدر را بخوانید که نشان می‌دهد واکسیناسیون کرونا باعث شده آمار مرگ‌ومیر این بیماری در بسیاری از کشورها به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. هفت‌صبح این گزارش را از خبرآنلاین به امانت گرفته است

امروز، ۵۹۴ روز بعد از اعلام سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع یک بیماری ناشناخته در شهر ووهان چین، ۴.۷۲ میلیارد دز واکسن کرونا در دنیا تولید شده است و ۲۳.۶ درصد جمعیت زمین نسبت به این ویروس واکسینه شده‌اند و حتی بیش از ۳۰ کشور موفق شده‌اند به بیش از ۵۰درصد جمعیت خود دو دز واکسن تزریق کنند.

برای مثال در امارات که به ۷۴درصد جمعیت دو دز واکسن تزریق شده است، در یک هفته اخیر به طور میانگین هر روز ۱۲۲۹ نفر به کرونا مبتلا شدند اما از این تعداد هر روز تنها چهار نفر مبتلایان فوت کردند؛ یعنی تنها ۰.۳ درصد مبتلایان کرونا در امارات در خطر مرگ قرار دارند.

در حالی که در اردیبهشت سال گذشته در روزهایی که نزدیک به هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا می‌شدند هر روز به طور متوسط ۱۰ نفر بخاطر کرونا فوت می‌کردند.

مطالعه‌ای که چندی پیش در امارات منتشر شده بود نشان می‌دهد که واکسیناسیون کرونا باعث شده میزان بستری بیماران در بیمارستان‌ها ۹۳ درصد و در آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها ۹۵ درصد کاهش پیدا کند. تا زمان انتشار این مطالعه در فروردین ماه توسط مرکز سلامت ابو ظبی، هیچ یک از دریافت کننده‌های واکسن کرونا در این کشور فوت نکرده بودند.

حتی در انگلیس هم که جزو ۱۰ کشور اول دنیا از نظر درصد جمعیت واکسینه شده نیست، تاثیر واکسیناسیون در اعداد به سادگی دیده می‌شود.

در این کشور ۶۰.۷درصد جمعیت به طور کامل واکسینه شده‌اند و همین باعث شده است تا در هفته‌های گذشته جان هزاران نفر در این کشور نجات پیدا کند. در یک هفته اخیر در انگلیس به طور متوسط ۲۴۹۳۶ نفر به کرونا مبتلا شدند که به شکل میانگین هر روز تنها ۷۸ نفر آن‌ها فوت کردند؛ ۰.۳درصد مبتلایان.

حدود دو ماه پیش وزارت بهداشت انگلیس اعلام کرده بود که واکسیناسیون کرونا جان ۱۴هزار نفر را در این کشور نجات داده و مانع بستری شدن ۴۴۵۰۰ نفر شده است.

حتی در ترکیه که به ۴۰.۴درصد جمعیت به طور کامل واکسن تزریق شده است هم واکسیناسیون منجر به نجات جان افراد زیادی شده است.

در این کشور در یک هفته گذشته به طور متوسط هر روز ۲۳۵۹۴ نفر به کرونا مبتلا شدند که ۰.۶درصد آن یعنی ۱۳۹ نفر فوت کردند؛ این در حالی است که در اوج موج قبلی کرونا در فروردین ماه در این کشور هر روز بیشتر از ۳۰۰ زندگی بخاطر ابتلا به کرونا به پایان می‌رسیدند.

با وجود نقش واکسن‌ها در نجات جان انسان‌ها، کشورهای مختلف از حالا به دنبال راهکارهایی هستند تا با توجه به جهش‌های متوالی کروناویروس، تاثیر واکسن‌ها را افزایش بدهند. در همین راستا هفته پیش سازمان غذا و دارو آمریکا مجوز تزریق دز سوم واکسن مدرنا و فایزر را برای برخی افراد صادر کرد.

همچنین در برخی کشورها مثل امارات تزریق دز سوم واکسن برای شهروندان اجباری شده است.

اریک تپول، استاد موسسه تحقیقاتی اسکریپش در کالیفرنیا در این رابطه گفته بود: «فکر می‌کنم که در حال حرکت اجتناب‌ناپذیری به سمت «بوسترها» (دز اضافی واکسن) هستیم و حداقل افرادی که در خطر بیشتری هستند باید دز سوم را تزریق کنند.»

همچنین شرکت‌های واکسن‌سازی به دنبال راهکاری برای نجات یافتن از جهش‌های ویروس هستند؛ ساخت واکسنی برای همه گونه‌های سارس کروناویروس.

تپول می‌گوید: «ما می‌توانیم زود به آنجا برسیدم، خوشبختانه این می‌تواند راهکاری ماندگار باشد و دیگر نیازی نباشد تا برای هر گونه جدید کروناویروس واکسن ساخته بشود.»

بازدید اپلیکیشن 121 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید