ورزش بیش از حد و یک نشانه ظریف!

سلامت و زندگی
ورزش بیش از حد و یک نشانه ظریف!
ورزش یکی از پایه های حفظ سلامت بدن انسان است. اما در شرایطی که برخی افراد ورزش نمی کنند یا به میزان کافی این کار را انجام نمی دهند، برخی دیگر ممکن است در انجام آن زیاده روی کنند. برخی نشانه ها می توانند نسبت به انجام بیش از حد ورزش به شما هشدار دهند.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “اکتیو تایمز”، سندرم ورزش بیش از حد ، شرایطی است که بر اساس انجام بیش از حد ورزش و استراحت کم تعریف می شود و به واقع می تواند اثری منفی بر بدن انسان داشته باشد. بنابر یک بررسی که در نشریه Sports Health منتشر شد، ورزش بیش از حد می تواند موجب بروز علائمی شود که از نوسانات خلقی تا تحلیل عضلانی را شامل شده و ممکن است حتی به التهاب مزمن یا ضعف سیستم ایمنی بدن منجر شود.

از جمله نشانه های آشکار و هشدار دهنده ورزش بیش از حد می توان به مواردی مانند خستگی و دردهای عضلانی غیرعادی اشاره کرد. اما یک نشانه ظریف‌تر نیز می تواند به این شرایط اشاره داشته باشد؛ در نتیجه ورزش بیش از حد احتمالا با ضربان سریع‌تر قلب در حالت استراحت مواجه خواهید شد.

ضربان قلب در حالت استراحت به تعداد تپش های قلب در زمان استراحت کامل گفته می شود. این شاخص هنگام خواب یا زمانی که فرد دراز کشیده و هیچ گونه فعالیتی انجام نمی دهد، قابل اندازه گیری است. میزان ضربان قلب در حالت استراحت معمولا در افرادی با بدنی آماده و ورزیده پایین‌تر و در افرادی که به ندرت ورزش می کنند یا ورزش نمی کنند بالاتر است. به گفته انجمن قلب آمریکا، میانگین نرخ ضربان قلب در حالت استراحت یک فرد عادی بین ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در دقیقه است. نرخ ضربان قلب در حالت استراحت یک ورزشکار ممکن است پایین‌تر و حدود ۴۰ تپش در دقیقه باشد.

اما اگر بدن شما به واسطه ورزش بیش از حد زیر فشار قرار گرفته باشد، میزان ضربان قلب در حالت استراحت افزایش خواهد یافت. مطالعه ای که در نشریه Journal of Sports Sciences منتشر شد، تعداد جلسات تمرینی، شدت ورزش و میزان ضربان قلب گروهی از دوچرخه سواران آموزش دیده را زیر نظر گرفت. پژوهشگران دریافتند زمانی که شرکت کنندگان بیش از حد تمرین می کنند، ضربان قلب آنها در حالت استراحت افزایش می یابد.

احساس افزایش ضربان قلب و تپش سریع‌تر این اندام هنگام ورزش کاملا عادی است و احتمالا هدفی است که مد نظر قرار داده اید اما اگر ضربان قلب شما پس از این که باشگاه را ترک کرده و استراحت می کنید همچنان بالاتر از حد عادی است، شاید بهتر است زمان استراحت بیشتری را برای خود در نظر بگیرید.

 

/ عوارض ورزش بیش از حد

بازدید اپلیکیشن 56 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

درگذشت رییس بیمارستان لبافی‌نژاد بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت رییس بیمارستان لبافی‌نژاد بر اثر ابتلا به کرونا
سلامت و زندگی
دکتر محمد زارع جوشقانی چشم پزشک و رییس بیمارستان لبافی نژاد بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. روابط عمومی بیمارستان لبافی نژاددر اطلاعیه‌ای در این باره اعلام کرد: «شهادت پر افتخار استاد فرهیخته و متعهد، شهید فداکار آقای دکتر محمد زارع جوشقانی، که در خط مقدم جبهه جنگ بی‌امان…...
از فردا کلید می‌خورد؛ ورود افراد بدون ماسک ممنوع از فردا کلید می‌خورد؛ ورود افراد بدون ماسک ممنوع
اجتماعی
از روز شنبه ۱۹ مهر ماه ورود افراد بدون ماسک در تمامی ناوگان عمومی شهرتهران ممنوع خواهد شد. منبع: خبرگزاری دانشجو...
موافقت کمیته سلامت با تعطیلی دو هفته‌ای تهران موافقت کمیته سلامت با تعطیلی دو هفته‌ای تهران
سلامت و زندگی
اعضا جلسه کمیته بررسی مشکلات حوزه سلامت استان تهران بر اتخاذ تصمیمات فوری و با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی در خصوص تعطیلی دو هفته‌ای استان تهران موافقت کردند. این اعضا قطع زنجیره کرونا و ایجاد فرصتی برای بازسازی توان مدافعان سلامت را در گرو تعطیلی دو…...

پاسخ دهید