دانلود اپلیکیشن هفت صبح

روند واکسیناسیون و فقر کوبا را به آشوب کشاند

جهان
روند واکسیناسیون و فقر کوبا را به آشوب کشاند

کمتر پیش آمده که خبرهایی از اعتراضات بزرگ و جدی را در مورد کوبا بخوانیم. اما حالا هزاران معترض کوبایی در اعتراضی بی‌سابقه در خیابان‌های این کشور حضور یافتند و نارضایتی خود را بابت شرایط بد اقتصادی، روند واکسیناسیون کرونا و بی اعتنایی دولت ابراز داشتند.

به گزارش ایسنا از خبرگزاری رویترز، میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهوری کوبا که ریاست حزب کمونیست این کشور را نیز به دست دارد، در خطابه‌ای تلویزیونی‌، ایالات متحده را مقصر ناآرامی‌های کشورش دانست. در جریان اعتراضات روز یکشنبه که از هاوانا تا سانتیاگو در جریان بود، جیپ‌های نیروهای ویژه مسلح به سلاح خودکار نیز در پایتخت دیده شد و دیاز کانل از حامیانش خواست تا در مقابل تحریکات بایستند.

هزاران تن از مردم کوبا در میان حضور گسترده پلیس در مرکز شهر هاوانا جمع شدند و تعداد کمی دستگیری و درگیری بین مردم و نیروهای پلیس رخ داد.

یکی از خبرنگاران رویترز نیز شاهد استفاده پلیس از اسپری فلفل علیه تعدادی از معترضان و ضرب و شتم آنها توسط افسران پلیس بود اما تلاشی مستقیم برای درگیری متقابل با معترضانی که شعار “آزادی” سر می‌دادند، دیده نشد. همچنین معترضان فریاد “دیاز-کانل، استعفا” و حامیان دولتی نیز شعار “فیدل” را سر دادند

اعتراضات در سن آنتونیو دولوس بانوس در استان “آرته‌میسا” در جوار هاوانا آغاز شد و فیلمی در فضای مجازی دست به دست شد که نشان می‌دهد صدها سکنه این منطقه شعارهای ضد دولتی سر می‌دادند و خواستار بهتر شدن اوضاع کشور و واکسیناسیون در مقابل کرونا برای پایان دادن به محدودیت‌های روزانه بودند.

همچنین اعتراضاتی دیگر در “پالما سوریانو” واقع در “سانتیاگو دو کوبا” برگزار شد و فیلم‌ها در رسانه‌های اجتماعی نشان داد که صدها تن در خیابان‌ها گردهم‌ آمده‌اند. یکی از معترضان گفت: مردم علیه بحران غذا و دارو اعتراض می‌کنند.

کوبا دو سال است که با بحران اقتصادی پیچیده‌ای روبروست و دولت هاوانا، تحریم‌های واشنگتن و پاندمی کرونا را مقصر اصلی آن می‌داند.
کوبا دو واکسن دارد و کارزار واکسیناسیون گسترده خود را آغاز کرده و از جمعیت ۱۱.۲ میلیون نفری‌اش ۱.۷ میلیون نفر واکسینه شده‌اند و دو برابر این تعداد نیز حداقل یک دوز از واکسیناسیون سه مرحله‌ای را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز به کوبا نسبت به استفاده از زور علیه اعتراضات این کشور هشدار داد و در توئیتی نوشت: ایالات متحده حامی آزادی بیان و تجمعات در کوباست و به شدت اعمال و استفاده از هرگونه خشونت علیه معترضان صلح طلب را که برای حق خود به خیابان‌های این کشور آمده‌اند، محکوم می‌کند.

بازدید اپلیکیشن 12 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید