دانشمند ایرانی که نخواست جاسوس باشد

سیاسی
دانشمند ایرانی که نخواست جاسوس باشد

یک نشریه آمریکایی در گزارشی به سفر دانشمند ایرانی به آمریکا پرداخته که طی آن واشنگتن از او درخواست کرد تا نقش یک جاسوس را ایفا کند.

نیویورکر در گزارشی به تشریح داستان سفر دانشمند ایرانی به اوهایو پرداخته که بعد از آنکه اف بی آی وی را تحت فشار گذاشت تا بپذیرد که در نقش یک جاسوس قرار گیرد، او نمی پذیرد و بدین ترتیب دستگیر می شود و این آغازی بر سفر سورئال اش از یک زندان به زندان دیگر آمریکا بوده است.

در بهار ۲۰۱۷ دانشمند ایرانی به نام سیروس عسگری تماس تلفنی از کنسولگری ایالات متحده در دبی دریافت کرده مبنی بر اینکه درخواست صدور ویزا برای وی در نهایت تایید شده است. این موضوع در زمان عجیبی اتفاق افتاد چرا که دونالد ترامپ به تازگی دستور اجرایی منع ورود ایرانیان به آمریکا را با همان نوع ویزایی که به عسگری و همسرش اعطا شده بود، صادر کرده بود.

در ۲۱ ژوئن زمانی که عسگری و همسرش قصد داشتند برای دیدار با فرزندانشان به نیویورک بروند، مسئولان فرودگاه به سرعت وی را به اتاقی بردند که ماموران اف بی آی در انتظارش بودند. در آنجا ماموران به وی اطلاع دادند که متهم به جرائم جدی است که آن ها در آن محل نمی توانستند آن را بازگو کنند. از وی خواستند یا به هتل محل اقامتش بروند یا به بازداشتگاهی محلی.

در هتل کیفرخواست ۱۲ صفحه ای را به عسگری تحویل دادند. این پرونده وی را به سرقت اسرار تجاری، کلاهبرداری ویزا و یازده فقره کلاهبرداری تجاری متهم کرده بود. در مرکز اتهامات وارده به وی، سفر ۴ سال قبل او به کیس وسترن بود.

اف‌بی‌آی با جاسوسی از ایمیل‌های دکتر عسگری، تلاش کرده تا با پرونده‌سازی، وی را به نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران متهم کرده و از این طریق او را برای جاسوسی تحت فشار قرار دهد. ولی این تحت فشار گذاشتن ها موفقیت آمیز نبود و عسگری نپذیرفت که جاسوس باشد.

بازدید اپلیکیشن 35 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

وزیر دفاع انگلیس بدهی کشورش به ایران را تایید کرد وزیر دفاع انگلیس بدهی کشورش به ایران را تایید کرد
سیاسی
وزیر دفاع انگلیس با تایید بدهی کشورش به ایران بر سر عدم تحویل تانک های چیفتن، گفت که در تلاش است این بدهی پرداخت شود. به گزارش روزنامه گاردین، برای اولین بار در دولت انگلیس بن والس وزیر دفاع این کشور بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک…...
مدل آمریکایی که ترامپ را به تعرض جنسی متهم کرد مدل آمریکایی که ترامپ را به تعرض جنسی متهم کرد
سیاسی
«اِمی دوریس» مدل آمریکایی به روزنامه‌ای انگلیسی گفت هنگامی که ۲۴ سال داشته طی برگزاری مسابقات تنیس در نیویورک توسط رئیس‌جمهور آمریکا مورد آزار و تعرض جنسی قرار گرفت. به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایندیپندنت،  این زن ۴۸ ساله آمریکایی به روزنامه «گاردین» گفته است، هنگامی که ترامپ حدود…...
طالبان: یا توافق می‌کنیم یا افغانستان را به‌ زور می‌گیریم طالبان: یا توافق می‌کنیم یا افغانستان را به‌ زور می‌گیریم
سیاسی
یکی از اعضای ارشد هیئت گفت‌وگوکننده طالبان به شبکه سی‌بی‌اس گفته است که نظامی کنونی افغانستان کاملاً «فاسد و ناتوان» است و ایجاد یک حکومت ائتلافی با دولت اشرف غنی مانند کشتی در حال غرق شدن است، طالبان را نیز غرق خواهد کرد. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، سلام‌وطندار، این عضو…...

پاسخ دهید