مواد غذایی که خستگی روزانه را برطرف می‌کند

سلامت و زندگی
مواد غذایی که خستگی روزانه را برطرف می‌کند
اگر در طول روز احساس کندی و خستگی می کنید، باید به دنبال علت آن باشیدبعضی از روزها با این که استراحت کافی دارید و رژیم غذایی تان کامل است باز هم در طول روز احساس خستگی می کنید. ممکن است این خستگی به ناهار شما مربوط باشد .

خوراکی انرژی زا برای رفع خستگی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،ناهار ، می تواند تاثیر زیادی بر احساسی داشته باشد که در بقیه روز دارید. اما غذاهایی وجود دارد که شما را پرانرژی نگه خواهد داشت، به طوری که می توانید در تمام روز احساس قدرت و انرژی کنید. از موارد دیگری که باعث خستگی شما می شود موارد زیر است :

مصرف چربی ها

نتایج مطالعه محققان استرالیایی بر رژیم غذایی ۷۸۴ مرد نشان می دهد، گروهی از مردانی که روزانه بیشترین مقادیر چربی را می خوردند، نسبت به مردانی که حداقل مقدار چربی را مصرف می کردند، بیشتر دچار خواب آلودگی روزانه می شدند. نکته جالب توجه این که این مطالعه، هیچ گونه ارتباط متقابلی بین مصرف پروتئین یا کربوهیدرات و مشکل خواب آلودگی روزانه نشان نمی دهد.

به عنوان مثال دیگر رفتارهای وابسته به غذا خوردن مانند زمان بندی وعده های غذایی، میران مصرف مواد غذایی، تعداد دفعاتی که شرکت کنندگان در طول روز غذا خوردند، سرعت مصرف وعده های غذایی و دیگر عوامل احتمالا می تواند بر خواب آلودگی در طول روز اثر بگذارد. دیگر عوامل سبک زندگی مانند سطوح استرس، پویایی، زندگی کاری و… نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

برای انرژی گرفتن، غذا بخورید!

وجود چربی در رژیم غذایی به خودی خود مضر نیست. بدن در واقع برای تعدادی از عملکردهای طبیعی به چربی نیاز دارد اما باید، چربی های سالم را انتخاب کنید، از جمله چربی های اشباع نشده از منابعی مانند روغن ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، زیتون و ماهی های چرب و به جای تمرکز بیش از حد روی فقط یک ماده مغذی (چربی)، پایبندی به یک الگوی غذایی به طور کلی سالم داشته باید که سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، پروتئین های خالص، حبوبات، چربی های سالم، لبنیات کم چرب و آب کافی در این باره تاکید می شود.

خوراکی انرژی زا برای رفع خستگی

بنابراین رعایت این الگوی غذایی باعث از بین رفتن حالت رخوت و سستی در بدن می شود.چند ماده غذایی برای جلوگیری از چرت زدن روزانه شما پیشنهاد می شود از جمله :

اسفناج

اسفناج به همراه دیگر سبزیجات برگ دار، منبع بسیار خوبی از آهن -یک ماده معدنی که برای کمک به عضلات ما برای ذخیره و سپس استفاده از اکسیژن و افزایش گردش سلول های قرمز خون و افزایش هوشیاری و تمرکز مورد نیاز است- هستند.

لوبیا و عدس

فیبر موجود در لوبیا و عدس، قند خون شما را ثابت نگه می دارد و افت و خیزهای شدید آن را که باعث کاهش انرژی تان می شود، از بین می برد. یک وعده حبوبات همچنین حدود ۱٫۳ از نیاز روزانه شما به منیزیم را فراهم می کند که برای فعال کردن آنزیم ها در سلول هایی که انرژی تولید می کند، ضروری است.

بادام درختی

بادام یک میان وعده انرژی زا برای مواقعی که سرتان شلوغ است شما می توانید آن را به سالادتان بیفزایید.بادام درختی ،افزایش انرژی مفید برای قلب فراهم می کند. بادام سرشار از منگنز، مس، ویتامین E، منیزیم و ریبوفلاوین است که همگی در خنثی سازی سموم و تقویت سطوح انرژی نقش دارد.

برنج قهوه ای

از آن جا که برنج قهوه ای سرشار از کربوهیدرات های پیچیده آرام هضم و منیزیم است، هنگامی که صحبت از تامین انرژی می شود، برنده بی چون و چراست. مطالعات نشان داده اند که سطوح پایین منیزیم ممکن است متابولیسم انرژی بدن را بی اثر کند.

تخم مرغ

تخم مرغ، دارای پروتئین باکیفیتی است که تمام پروتئین های دیگر با آن مقایسه می شود، تخم مرغ افزون بر داشتن پروتئین حفظ کننده انرژی، حاوی ۱۳ ویتامین و ماده معدنی ضروری و یکی از تنها منابع کولین (ماده مغذی برای سلامت مغز) است. سیبسیب به علت محتوای بالای فیبر، بسیار آرام هضم می شود و به جای افزایش سریع و متعاقب آن افت ناگهانی انرژی که ممکن است از دیگر میوه ها دریافت کنید، به شما انرژی پایدار و طولانی مدت می دهد.

بازدید اپلیکیشن 62 , بازدید سایت 1

دیدگاهتان را بنویسید