جولیان آسانژ سردبیر ویکی لیکس دستگیر شد

سیاسی
video
جولیان آسانژ سردبیر ویکی لیکس دستگیر شد

جولیان آسانژ بنیان‌گذار ویکی لیکس در لندن بازداشت شد. جولین پاول آسانژ روزنامه‌نگار، برنامه‌نویس رایانه، و سردبیر ویکی‌لیکس است. هدف ویکی‌لیکس که اخبار سیاسی و اجتماعی افشاگرانه منتشر می‌کند، ایجاد شفافیت در عملکرد دولت‌ها است.

در سال ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس اسناد جنگ عراق از جمله ویدیوی کشتار غیر نظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش آمریکا،و افشاگری جنگ افغانستان را دربارهٔ درگیری آمریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی آن اشپیگل، نیویورک تایمز، لوموند، گاردین و ال پایس شروع به انتشار شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک آمریکا کردند.

آسانژ در فوریه ۲۰۱۱ در دادگاه بریتانیا برای بازپس فرستاده شدن به سوئد به منظور پاسخگویی به پرس‌وجو دربارهٔ اتهام جنسی حضور یافت. او در پاسخ به بازجویان اظهار داشت که نسبت‌هایی که به او داده شده بی‌پایه هستند و با قرار وثیقه آزادشد. در سال ۲۰۱۲ او به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. آسانژ تا به امروز در یکی از اتاق‌های سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کرد./کانال تلگرامی باشگاه روزنامه نگاران

بازدید اپلیکیشن 174 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

افشاگری تازه مجتهد درباره مکه و مدینه افشاگری تازه مجتهد درباره مکه و مدینه
جهان
فارس نوشت: «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی نوشت که در پشت پرده ساخت بزرگترین پایگاه نظامی مصر، طرح قاهره و ابوظبی برای حرمین شریفین در مکه و مدینه وجود دارد. «مجتهد» کاربری که به افشاگری از دورن خاندان سعودی معروف است، در صفحه توئیتر خود به افتتاح بزرگترین پایگاه نظامی مصر…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید